10 بازیکن بزرگ تاریخ فوتبال که هرگز قهرمان جام جهانی نشدند!

10 تیر 97
10 بازیکن بزرگ تاریخ فوتبال که هرگز قهرمان جام جهانی نشدند!
نویسنده:جلال باقری

به بهانه حذف آرژانتین و پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نگاهی می اندازیم به ۱۰ بازیکن بزرگ تاریخ فوتبال که هرگز قهرمان جام جهانی نشده اند.

“ورزش جا”_ پس از باخت آرژانتین مقابل فرانسه و همچنین باخت پرتغال مقابل اروگوئه حالا دیگر لیونل مسی و کریستیانو رونالدو با دست خالی به کشورشان باز می گردند.

رونالدو و مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به ترتیب ۳۷ ساله و ۳۵ ساله خواهند بود و به نظر می رسد با حذف در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه رویای قهرمانی در جام جهانی برای آنها به پایان رسیده است اما برخی هنوز معتقدند کریس و لئو حداقل می توانند در یک جام جهانی دیگر بازی کنند اما پرسش مهم اینجا است که آیا این دو ابر ستاره در ۳۷ سالگی و ۳۵ سالگی نیز میتوانند با کیفیت سابق خود بازی کنند یا خیر. اگر طرفدار این دو بازیکن باشید جواب میدهید قطعا بله آنها میتوانند اما در فوتبالی که روز به روز سخت تر و سخت تر می شود همیشه در اوج ماندن کاری بسیار سخت و پیچیده هست و اگر از هر زاویه ای بخواهیم نگاه کنیم احتمال بسیار بالا روسیه آخرین مکان موفقیت برای دو مرد تکرار نشدنی تاریخ فوتبال بود که آنها نتوانستند در آخرین بخت خود از آن استفاده کنند و کلکسیون افتخارات خود را تکمیل کنند.

 

در ادامه میخواهیم ۱۰ بازیکن بزرگی را که هرگز موفق به کسب عنوان قهرمانی در جام جهانی نشده اند را معرفی کنیم:

 

1_ لیونل مسی : مسلما مسی بزرگ ترین بازیکن قرن بیست و یکم به شمار میرود وی تا کنون در سه جام جهانی ۲۰۰۶، ۲۰۱۰، ۲۰۱۸ حضور داشته است و مجموعا ۷۵۶ دقیقه بازی کرده و موفق به زدن ۶ گل شده است. لئو و آلبی سلسته دست در دست هم در جام جهانی ۲۰۱۴ به فینال رسیدند و همه چیز برای تحقق رویای یک ملت و یک افسانه به نام مسی در حال تکمیل شدن بود اما آنها در فینال به سد محکمی به نام آلمان خوردند و نهایتا با تک گل ماریو گوتزه در وقت های اضاقی در دقیقه ۱۱۳ شکست خوردند و غم و اندوه بی پایانی برای لیونل مسی رقم خورد و دستان مسی برای بالا بردن کاپ قهرمانی ناکام ماند.

 

2_ کریستیانو رونالدو: وقتی نام رونالدو رو می آوریم در ذهن مان یک فرد شکست ناپذیر،ماشین گلزنی، خستگی ناپذیر و فوق العاده تداعی می شود. اما کریس هم مثل لئو هرگز موفق به کسب قهرمانی در جام جهانی نشده است. تنها نکته امید بخش برای CR7 در رده ملی قهرمانی او با پرتغال در یورو ۲۰۱۶ بود.رونالدو در جام جهانی بعدی ۳۷ ساله خواهد بود و باید آیا ۴ سال دیگر میتواند در ترکیب پرتغال قرار بگیرد و رویای قهرمانی در جام جهانی را تحقق بخشد.

 

3_ اولیور کان: سومین نفر لیست ما دروازه بان فراموش نشدنی تیم ملی آلمان است. وی در طول ۱۱ سال با تعداد ۸۶ بازی بعنوان شماره ۱ وظیفه حفاظت از دروازه مانشافت را برعهده داشت. وی در جام جهانی ۲۰۰۲ عملکردی خیره کننده به جا گذاشت تا ژرمن ها راهی فینال شوند الیور کان در این جام جهانی توپ طلا را بعنوان بهترین بازیکن دریافت کرد اما در فینال آلمان با نتیجه دو بر صفر مغلوب برزیل شد و دست کان و یارانش از فتح جام کوتاه ماند.

 

۴_ پائولو مالدینی: اسطوره تکرار نشدنی ایتالیا که با میلان موفق به ۷ قهرمانی در سری آ و ۵ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و … شده بود. اما هرگز موفق به قهرمانی در جام جهانی نشده بود و تنها خاطره باقی مانده وی از جام جهانی باخت حسرت برانگیز ایتالیا مقابل کره جنوبی در جام جهانی ۲۰۰۲ است.

 

۵_ یوهان کرایف: بدون حتی ذره ای شک میتوان گفت کرایوف فقید چه بعنوان بازیکن و چه بعنوان مربی تاثیر بی نظیری در جهان فوتبال گذاشته بوده است. مرد افسانه ای هلند در جام جهانی ۱۹۷۴ به فینال رسید اما در آن بازی هلند ۲ بر ۱ مغلوب آلمان غربی شد و کرایوف بزرگ نتوانست قهرمانی در جام جهانی را تجربه کند.

 

۶_ میشل پلاتینی: میشل پلاتینی در کنار بزرگانی مثل مارادونا،پله، یوهان کرایف،آلفردو دی استفانو و زیدان بعنوان بزرگ ترین بازیکنان در قرن بیستم نام برده می شود. وی در رده باشگاهی با یوونتوس به هر افتخار و جامی که فکرش را بکنید دست یافت از فتح سری آ گرفته تا فتح اروپا و جام بین قاره ای و سوپ کاپ ایتالیا و… اما در دره ملی نیز وی ناکام بوده است و هرگز نتوانسته است جام جهانی را فتح کند و شاید این بزرگ ترین حسرت دوران ورزشی وی به حساب بیاید.

 

۷_ اوزه بیو: اوزه بیو بعنوان یکی از برترین مهاجمان تاریخ فوتبال پرتغال و جهان نام برده می شود. اوج درخشش وی در رده ملی مربوط به جام جهانی ۱۹۶۶ می شود که وی با به ثمر رساندن ۹ گل نام خود را در جام جهانی جاودانه کرد. پلنگ سیاه پرتغال در جام جهانی ۱۹۶۶ در حال تاریخسازی بی نظیری بود اما آنها در نیم نهایی با میزبان جام یعنی تیم ملی انگلیس روبرو شدند و با نتیجه ۲ بر 1 شکست خوردند و از رسیدن به فینال باز ماندن. وی بعنوان بهترین بازیکن جام جهانی ۱۹۶۶ انتخاب شد اما هرگز نتوانست قهرمان جهان شود.

 

۸_ فرانس پوشکاش: معروف ترین و بهترین فوتبالیست تاریخ مجارستان است. او در سال ۱۹۵۴ با مجارستان در جام جهانی حضور داشت و حتی به فینال مسابقات هم رسید اما در دیداری حساس و نفس گیر آلمان غربی با نتیجه 3 بر 2 از سد مجارستان گذشت و قهرمان شد نکته جالب درباره وی این است که او در جام جهانی ۱۹۶۲ به عضویت تیم ملی اسپانیا در آمد ولی با اسپانیا هم نتوانست قهرمانی در جام جهانی را تجربه کند. وی تبدیل به اولین بازیکن تاریخ فوتبال شده است که با عضویت در دو تیم ملی مختلف در جام جهانی بازی کرده است.

 

۹_وین رونی: وازا بهترین گلزن تاریخ باشگاه منچستریونایتد و تیم ملی انگلستان می باشد و همین دلایل کافی است که در لیست بزرگ ترین بازیکنان تاریخ فوتبال قرار بگیرد که هرگز قهرمان جام جهانی نشده اند. وی در جام جهانی ۲۰۰۶ در مسیر تاریخ سازی با سه شیرها قرار داشت و در رویای فتح جام جهانی به سر می برد اما انگلیس در مرحله یک چهارم نهایی با پرتغال روبرو شد و سرانجام در ضربات پنالتی این پرتغال بود که برنده شد و رونی و همبازی هاش از صعود به مرحله نیمه نهایی باز ماندند. رونی در عرصه باشگاهی با شیاطین سرخ و تحت هدایت الکس فرگوسن به تمامی افتخارات فردی و باشگاهی رسید اما در رده ملی و مخصوصا در جام جهانی هیچ موفقیتی را بدست نیاورد و شاید برای بهترین گلزن تاریخ باشگاه منچستریونایتد و تیم ملی انگلیس فتح نکردن جام جهانی بزرگ ترین حسرت و اندوه وی باشد.

 

۱۰_ رائول: پسر نیک سانتیاگو برنابئو، مردی که در ترکیب کهکشانی ها خوش می درخشید و تمامی افتخارات را از دم درو می کرد اما بر خلاف تمامی جام ها و افتخاراتی که با پیراهن رئال مادرید بدست آورد هیچ گاه نتوانست در رده ملی به آنچه استحقاقش را داشت برسد و او نیز از کسب با ارزش ترین جام قهرمانی جهان یعنی جام جهانی باز ماند و رویای قهرمانی در جام جهانی برای وی هرگز محقق نشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر