نایت آرچیبالد؛ از هیچ تا به همه جا!

12 اکتبر 18
نایت آرچیبالد؛ از هیچ تا به همه جا!
نویسنده:جلال باقری

اسطوره ای که پرواز کردن را آموخت

“ورزش جا”_ از محیطی نا امید و رها شده تا رسیدن به اوج شکوفایی و آموختن فوق العاده بسکتبال و تبدیل شدن به یک سوپر استار.

“زمانی که بچه بودم بشدت عاشق بازی کردن بسکتبال بودم، رویایم پیوستن به بوستون سلتیکس و قهرمان شدن در NBA بود.”

در  آپارتمان دو خوابه در محله‌ای فقیرنشین و نا به هنجار بنام south bronx واقع در نیویورک زندگی میکردم من هفتمین فرزند خانواده و کوچک ترین عضو خانواده بودم،  زندگی آرام و با رفاهی نداشتیم با اینکه پدرم سخت کار میکرد اما ما زندگی فقیرانه و توام با دردی داشتیم. همیشه دوست داشتم بتوانم به خانواده کمک کنم و پولی را برای تامین رفاه آنها بدست آورم اما من آن زمان خیلی کوچک بودم و محیط زندگیم نیز فضای جالبی برای کار کردن و کسب در آمد نداشت چرا که در محله ما همیشه جوانان بدنبال مواد مخدر و کارهای خلاف بودند اما من فقط تنها به فکر بسکتبال بازی کردن بودم و تنها رفیق همیشگی من زمین بسکتبال خاکی بود که اطراف محله مان قرار داشت. من همیشه دیوانه وار در پی این بودم که توپ بسکتبالم را بردارم و بروم در زمین خاکی (بسکتبال خیابانی) بازی کنم. گاهی انقدر شیفته بسکتبال بازی کردن بودم که حتی مدرسه نمیرفتم و بدلیل اینکه لجبازی میکردم و به مدرسه نمیرفتم نام مرا از تیم بسکتبال مدرسه خط زدند!

اما بزرگ ترین آرزوی من در سال 1978 رنگ واقعیت گرفت و من توانستم به تیم محبوبم بوستون سلتیکس بپیوندم و در فصل 80-1979 با سبزها قهرمان NBA شوم، انگار در رویا زندگی میکردم رویایی که دوست نداشتم هیچ گاه از آن بیدار شوم”

ویژگی بازی آرچیبالد این بود که بسیار سریع، هوشمند و خلاق بود وی در پرتاب های منطقه ای بسیار ماهر بود همچنین دید فوق العاده آرچیبالد وی را تبدیل به عقاب کرده بود چرا که از هر جای زمین میتوانست به بهترین شکل ممکن هم تیمی خود را پیدا کند و صاحب موقعیت کند تمام این ویژگی ها وی را تبدیل به اعجوبه‌ای مهار نشدنی در NBA تبدیل کرده بود و بدلیل نبوده که این اعجوبه شش بار در آل استار بازی کرده است! وی در سال 1981 جایزه MVP بازی آل استار را از آن خود کرد.

همچنین او در سال 1973 با میانگین 34.0 امتیاز در هربازی رکورد NBA را درپست یک یعنی گارد راس را شکست .910 پاس منجر به امتیاز وی در همان فصل(میانگین11.4 امتیاز درهربازی)نیز توانست رکورد بیشترین مقدار پاس در یک فصل NBA را بشکند، قبل از وی رکورد دست GUY RODGERS بود که توانسته بود در انتهای فصل 908 پاس منجربه امتیاز بدهد.نایت آرچیبالد بدلیل این عملکرد معرکه جایزه MVP را در این فصل بدست آورد. وی دراولین حضور خود در NBA درتیم KINGS بازی میکرد.

نایت آرچیبالد در طول 876 بازی خود در NBA توانست 16.841 امتیاز کسب نماید و با 6.476 اسیست به کار خود خاتمه دهد.وی در هر بازی به طور میانگین 18.8 امتیاز کسب نماید هم چنین 2.3 ریباند در هر بازی حاصل کار وی بوده است. نام وی جزء 50 بازیکن برتر تاریخ NBA ثبت شده است.

درسال 1991 نام وی در تالار مشاهیر بسکتبال جیمز ناسمیث به عنوان HALL OF FAMER ثبت شد.

این مرد بزرگ پس از اینکه به این جایگاه رفیع و پر افتخار رسید اما گذشته ی خود را هیچگاه فراموش نکرد وی به محله south bronx برگشت و توانست با کمک ها و راهنمایی های خود الهام بخش جوانانی باشد که هیچ آینده ای روشنی برای خود متصور نمی شدند.

وی پس از اینکه در تیم میلواکی باکس در سال 1984 اعلام بازنشستگی کرد و از دنیای توپ و تور خداحافظی کرد، به نیویورک رفت تا مدارس بسکتبال را برای بچه های تحت تعقیب و فقیر راه اندازی کند و توانست مدرسه بزرگ بسکتبالی را برای بی خانمان ها بسازد.

وی درسال 2001 به عنوان مربی لیگ جانبی بسکتبال آمریکا موسوم به D-LEAGUE فعالیت نمود وی از سال 1990 به بعد مدارج عالی تربیت بدنی را تا فوق لیسانس ادامه داده و سرانجام درسال 2000 دکترای تربیت بدنی را از دانشگاه FORDHAM کسب نمود.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر