50 دربی بزرگ دنیای فوتبال (31-40)

8 دسامبر 18
50 دربی بزرگ دنیای فوتبال (31-40)
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

دربی بزرگ دنیای فوتبال (41-50) با ما همراه باشید و از 50 دربی برتر جهان از نگاه سایت FourFourTwo با خبر شوید!

“ورزش جا”_ به بهانه بازنشر یادداشت قدیمی سایت FourFourTwo در رابطه با 50 دربی برتر جهان ما نیز سعی کردیم تا به آن بپردازیم. در این قسمت سعی داریم تا شما را با ده دربی مشهور دنیای فوتبال آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

۴۰. آمِریکا و دپورتیوو کالی

اگر می خواهید کوپا لیبرتادورس را برنده شوید، نباید از شهر کالی در جنوب غربی کلمبیا باشید. آمِریکا در هر چهار فینال خودش در لیبرتادورس شکست خورده است؛ سه شکست پیاپی در فینال های بین ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷ و دیگر فینالی که در ۱۰ ثانیه از دست آمِریکا رفت. در لیگ داخلی اما این دو تیم پر افتخار هستند: آمِریکا ۱۳ بار به قهرمانی لیگ رسیده است و دپورتیوو با ۹ قهرمانی پس از اتلتیکو ناسیونال و میلوناریوس، سومین تیم پرافتخار کلمبیا است.
آمِریکا در سال ۱۹۲۷ تاسیس شد و در سال ۱۹۳۱ در فینال کاپ به مصاف هم رفتند که دپورتیوو پس از پذیرفته نشدن دو گل از آمِریکا، به پیروزی ۱-۰ رسید. لوس دیابلوس روخو (لقب تیم آمِریکا است)، به نتیجه اعتراض کردند و در نشریه ها اعتراض خودشان را نشان دادند. این اتفاق موجب خشم ریاست دپورتیوو شد و بدین ترتیب آمِریکا یکسال از حضور در رقابت های محلی محروم شد. در این یکسال آمِریکا در سرتاسر جهان توری را بر پا کرد. بدین ترتیب دیدار دو تیم در خارج از مرز های کلمبیا به یک سنت تبدیل شد؛ در ژانویه ۲۰۱۶ دو تیم در میامی دیداری دوستانه پیش از شروع فصل جدید انجام دادند و فقط ۱۷ دقیقه طول کشید تا یک کارت قرمز مستقیم از سوی داور به یکی از بازیکنان داده شد.

۳۹. هامبورگ و سن پائولی

این دربی، سخت ترین دربی آلمان برای پلیس آلمان است. هامبورگ بی شک باشگاه بزرگتری است: آنها ۶ جام بین المللی دارند، ۵ بار به فینال های اروپایی رسیدند و پیروزی های بیشتری در دربی بدست آوردند. درحالیکه سن پائولی باشگاه مورد علاقه هیپی ها، افرادی که به موسیقی علاقه داشتند و هولیگان های ملی گرایی که در دهه ۸۰ در آلمان حضور داشتند، است.
با این حال دو تیم همواره در یک سطح بازی نکردند. پیروزی سن پائولی در لیگ هامبورگ برابر هامبورگ در سال ۱۹۴۷، آتش دشمنی بین دو تیم که تا امروز هم باقیست را روشن کرد. در سال ۲۰۱۱، دربی ای که قرار بود در زمین هامبورگ انجام شود، در نهایت بدلیل بارش شدید باران لغو شد؛ با این حال هواداران هامبورگ به یکی از کلوب های هوادارای سن پائولی حمله کردند. سپس این دیدار چند روز بعد برگزار شد و سن پائولی به نخستین برد خودش برابر هامبورگ پس از ۳۹ سال رسید. پس از بازی پلیس ضدشورش به اجبار از گاز اشک آور برای متفرق کردن هواداران دو تیم استفاده کرد؛ این تازه یکی از شب های آرام هامبورگ بود.

۳۸. آلیانز لیما و یونیورسیتاریو

این دیدار بین پرافتخار ترین تیم های پرو برگزار می شود. آلیانز که در سال ۱۹۰۱ توسط کارگران محلی تاسیس شد، ۲۴ بار به قهرمانی لیگ پرو رسیده است، دو بار کمتر از رقیب همشهری یعنی یونیورسیتاریو (که در سال ۱۹۲۴ توسط دانش آموختگان و پروفسورهای دانشگاه ملی سن مارکوس تاسیس شد). نخستین کلاسیکوی بین دو تیم در سال ۱۹۲۸ برگزار شد. تیم جوان و مستعد یونیورسیتاریو برابر آلیانزی قرار می گرفت که غول فوتبال پرو در آن زمان محسوب می شد. یونیورسیتاریو با موفقیت این بازی را به پایان برد و آلیانز نیز با ۵ بازیکن اخراجی در طول ۹۰ دقیقه، یکی از تلخ ترین دربی های خودش را پشت سر گذاشت. هواداران آلیانز سعی کردند تا به هواداران یونیورسیتاریو حمله کنند اما آنها با پرتاب چوب پاسخشان را دادند. به همین ترتیب این دربی به “El Clasico de los Bastonazos (ال کلاسیکوی چوب ها) معروف شد.
یونیورسیتاریو اما ورزشگاه بزرگتری دارد: ورزشگاه مونومنتال با ۸۰ هزار نفر گنجایش، دو برابر ورزشگاه خانگی آلیانز یعنی ورزشگاه آلخاندرو ویلانووا گنجایش دارد.
شاید فکر کنید که سقوط هواپیمای تیم آلیانز لیما در سال ۱۹۸۷ و مرگ تمامی بازیکنان این تیم، آتش رقابت دو تیم را کمی فرو نشانده باشد، اما اینطور نبود: دو تیم سال بعد در کوپا لیبرتادورس به مصاف هم رفتند که آلیانز لیما پس از اخراج سه بازیکنش و مصدومیت دو تن دیگر از یارانش، مجبور به تسلیم شدن در برابر یونیورسیتاریو شد.
شوکه کننده ترین اتفاق این دربی اما در سال ۲۰۱۱ رخ داد. هنگامیکه ویکتور اوریاس که در جایگاه تماشاگران آلیانز در مونومنتال قرار داشت، توسط هولیگان های این تیم تحت فشار گرفت و از فاصله ۹ متری به زمین سقوط کرد و جان خودش را از دست داد؛ آن هم درحالیکه تنها سه روز تا تولد ۲۴ سالگی اش باقی مانده بود.

۳۷. زسکا صوفیه و لوسکی صوفیه

هر دو باشگاه ریشه ای نظامی دارند. زسکا در سال ۱۹۴۸ تاسیس شد و در دهه ۵۰، هشت بار به قهرمانی لیگ برتر بلغارستان رسید تا خودش را بعنوان یکی از قدرت های بزرگ این کشور ثابت کند. در شش دهه بعدی هم زسکا ۳۱ بار به قهرمانی لیگ رسید و لوسکی ۲۶ بار این عنوان را بدست آورد. از سال ۲۰۰۸ تاکنون اما دو تیم به قهرمانی در لیگ نرسیدند؛ با این وجود پیروزی در دربی برای هواداران مهم تر از جام هاست.
دربی سال ۱۹۸۵ بین دو تیم، که از سری رقابت های کاپ بلغارستان بود بسیار جنجالی شد؛ این بازی یک گل احساسی، ۲ پنالتی مشکوک و ۲ اخراجی داشت. آسپروه یاسنوف داور این دیدار چندین تصمیم جنجالی گرفت؛ از جمله تصمیم که مبنی بر اخراج نکردن دروازه بان لوسکی یعنی بابی میهایلوف پس از دو خطا گرفت. زسکا این بازی را ۲-۱ برد اما این پایان کار نبود. درگیری شدیدی بین دو تیم بوجود آمد که در نهایت پس از دخالت حزب کمونیست بلغارستان هر دو باشگاه برای مدتی تعلیق شدند و همچنین ۵ بازیکن از بازی کردن محروم شدند که در آن میان نام هریستو استویچکوف هم دیده می شد؛ با این حال چندی بعد محرومیت این بازیکن ها بخشیده شد. بابی میهایلوف هم چندی بعد به ریدینگ پیوست و با موهای عجیبش معروف شد. او اکنون رئیس فدراسیون فوتبال بلغارستان است.

۳۶. کرو پورتنو و الیمپیا

از هر ده هوادار فوتبال در پاراگوئه، نه نفر آنها طرفدار یکی از این دو تیم یا دیگر تیم هایی هستند که در پایتخت این کشور یعنی آسونسیون واقع شده اند. الیمیپا قدیمی ترین باشگاه پاراگوئه ای است که در سال ۱۹۰۲ توسط یک مرد هلندی به نام ویلیام پائتس تاسیس شد که چندی بعد نام این باشگاه را با الهام گرفتن از یکی از شهر های کشور یونان الیمیپا نهاد، این باشگاه توسط نخبگان تشکیل شد. کرو پورتنو نام نبردی است که در جنگ سال ۱۸۱۱ بین آرژانتین و پاراگوئه رخ داد. مربیان بزرگ آرژانتینی ای چون تاتا مارتینو و اوسی آردیلس هم سابقه مربیگری در این تیم را دارند. این تیم از منطقه اوبرِرو می آید که محله ای کارگرنشین است و اکثریت هواداران آن را آنها تشکیل می دهند.
در سال ۱۹۶۹ بازی دو تیم به طرز عجیبی ناتمام ماند؛ هنگامیکه بازیکن کرو پورتنو یعنی میگل آنخل سوسا از اعمال هواداران رقیب خشمگین شد و نگذاشت تا بازی ادامه یابد. در سال ۲۰۰۹ هم اتفاقی افتاد تا داریو کابایرو بازیکن الیمیپا برای همیشه از یادها برود: او که مدافع سابق کرو پورتنو بود (و هواداران این تیم او را خائن خطاب می کردند!) یک گل بخودی زد، پس از گلوله یخی ای که از سوی هواداران به سرش برخورد کرده بود مورد معالجه قرار گرفت و سپس یکی از پنج بازیکنی شد که در آن بازی کارت قرمز دریافت کردند!

۳۵. گلنتوران و لینفیلد

این دیدار بین دو تیم بزرگ بلفاست برگزار می شود. نخستین دیدار بین دو تیم در سال ۱۸۸۷ برگزار شد. ابتدا این دربی بین لینفیلد و بلفاست سلتیک برگزار می شد تا اینکه تیم سلتیک در سال ۱۹۴۸ و پس از مصدومیت سه بازیکنش از لیگ کنار کشید و سپس گلنتوران بعنوان جانشین بلفاست سلتیک به بزرگترین دشمن این تیم تبدیل شد.
باوجود اینکه ویندزور پارک یعنی ورزشگاه خانگی تیم لینفیلد در منطقه ای پروتستان نشین واقع شده است و در بعضی از بازی ها بدلیل اختلافات مذهبی درگیری هایی بوجود می آید اما این دیدار یک جنگ فرقه ای نیست. هر دو تیم بازیکن های پروتستان دارند و با وجود اینکه لینفیلدی ها به صورت مخفیانه حضور کاتولیک ها در تیمشان را منع کرده اند اما بازیکنانی از تمامی فرقه ها و با اعتقادات متفاوت در این تیم حضور دارند.
این رقابت بیشتر با موفقیت لینفیلد همراه بوده است که تا کنون به ۵۲ قهرمانی لیگ برتر دست یافته است و در طرف مقابل هم گلنتوران به ۲۳ قهرمانی لیگ رسیده است، آن هم درحالیکه هیچ تیم ایرلندی دیگری بیش از ۷ بار به قهرمانی لیگ نرسیده است. از نظر جغرافیایی هم لینفیلد در جنوب بلفاست واقع شده است و گلنتوران در جنوب شرقی شهر قرار دارد. این بازی طبق یک سنت (اگر بدلیل درگیری هواداران دو تیم به تعویق نیفتد) در روز باکسینگ دی برگزار می شود. همچنین این دو تیم بارها در جام حذفی به مصاف هم رفتند؛ از سال ۱۹۶۰ تاکنون آنها ۴۳ بار برای دستیابی به این جام نقره ای مصاف دادند.

۳۴. بارسلونا و اِمِلِک

بارسلونا بیش از لاتزیو، ناپولی و رم قهرمان سری آ شده است. البته آنها باشگاهی اکوادوری هستند که با الهام گرفتن از نام بارسلونای اسپانیا، در سال ۱۹۲۵ تاسیس شدند و پرافتخار ترین تیم اکوادور محسوب می شوند. تنها تیمی که تقریبا رقیب آنها محسوب می شود و آنها را به چالش می کشد تیم املک است که ۱۴ بار به قهرمانی لیگ برتر اکوادور رسیده است و پشت سر بارسلونا با ۱۵ قهرمانی قرار دارند. هر دو تیم در شهر گوایاکوئیل واقع شده اند که شهری ساحلی در اکوادور است و جمعیت بیشتری از پایتخت کشور دارد. نام باشگاه املک مخفف نام موسس آمریکایی آن یعنی مونوپولی اِسک اکوادور الکتریک کمپانی (به اسپانیایی Empresa Electrica del Ecuador) است و نام ورزشگاه خانگی آنها ال استادیو جورج کَپوِل است.
در سال ۱۹۴۹ یک رقابت جنجالی بین دو تیم انجام شد؛ هنگامیکه بارسلونا ۳-۰ از حریفش پیش بود نورافکن های ورزشگاه ال کپول به طرز مرموزانه ای روشن نشدند، آن هم درحالیکه کمپانی الکتریک اکوادور هیچ کمبود برقی نداشت. پس از رفع مشکل املک با یک کامبک عجیب بازی را ۳-۳ مساوی کرد. در می ۲۰۰۶ یک اتفاق ترسناک در ال کپول افتاد؛ هنگامیکه املک ده نفره ۳-۰ از بارسلونا جلو بود، اولتراهای بارسلونا کمک داور را با دسته سینک دستشویی ورزشگاه زدند و با از بین بردن فنس های ورزشگاه وارد جایگاه پخش زنده رادیویی شدند. برخی از تماشاگران که از هرج و مرج بوجود آمده ترسیده بودند وارد زمین شدند. سپس بازی لغو شد و روز بعد پشت درهای بسته برگزار شد. املک دو اخراجی دیگر هم داد و با این وجود در نهایت ۳ بر ۲ پیروز شد.

۳۳. استقلال و پرسپولیس

اگر بدانید که در برخی از بازیهای دو تیم چندین هزار نفر برای تماشای بازی حتی در کنار زمین حاضر شده اند، احتمالا عاشق دربی تهران خواهید شد. این بازی بین پرافتخار ترین تیم های ایران یعنی استقلال و پرسپولیس برگزار می شود. هرچند که این دربی، جوان محسوب می شود و قدمت بسیار زیادی ندارد. نخستین دربی بین دو تیم در سال ۱۹۶۸ برگزار شد و لیگ برتر ایران در سال ۱۹۷۰ شکل و شمایل رسمی به خودش گرفت. در دهه ۷۰ این دربی به جدالی طبقاتی تبدیل شده بود: برخی پرسپولیس را تیمی مردمی می دانستند و استقلال را که تا پیش از انقلاب سال ۱۹۷۹ (بهمن ۱۳۵۷) تاج نام داشت را تیم تحت حمایت حکومت می دانستند.
در این میان می توان از دربی ۴۹ بعنوان جنجالی ترین دربی تاریخ اشاره کرد. این دربی در سال ۱۹۹۵ (دی ماه ۱۳۷۹) برگزار شد. پرسپولیس ابتدا با پنالتی رهبری فرد پیش افتاد اما گل های نوازی و هاشمی نسب استقلال را در آستانه پیروزی قرار داد. در واپسین دقایق بازی کریمی دروازه استقلال را باز کرد تا از پیروزی آبی ها، آن هم پس از پنج سال جلوگیری کند. جنجال های این بازی اما تازه شروع می شد: درگیری بین پرویز برومند دروازه بان استقلال و پایان رأفت مهاجم پرسپولیس بالا گرفت و با مشت برومند به صورت رأفت، درگیری بین دیگر بازیکنان دو تیم هم آغاز شد. داور کره ای این دیدار هم قادر به مدیریت بازی نشد. این درگیری ها بیرون از ورزشگاه هم ادامه یافت و منجر به تخریب ۲۵۰ اتوبوس و دستگیری ۶۰ تن از جمله سه بازیکن از دو تیم (برومند، استیلی و نوازی) شد.

۳۲. استوا بخارست و دینامو بخارست

در اتفاقی عجیب بین پنج فصل، از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲، برای نخستین بار پس از بازسازی رومانی بعد از جنگ، توسط کمونیست ها، هیچ یک از دو تیم استوا و دینامو به قهرمانی در لیگ برتر رومانی نرسیدند. استوا بخارست که برخی آن را اختصارا FCSB نیز می نامند، ۲۶ بار به قهرمانی لیگ رومانی رسیده است، آن هم درحالیکه دینامو ۱۸ بار موفق به فتح این جام شده است.
در زمان رومانیِ کمونیستی دو تیم نمی توانستند بازیکنان زیر ۲۸ ساله خودشان را به تیم های خارجی بفروشند. هر دو باشگاه موظف بودند تا تیمی قدرتمند بسازند و در این راه از بازیکنان مناطق مختلف کشور هم کمک بگیرند. دینامو در سال ۱۹۸۴، با کمک پلیس مخفی کشور به نیمه نهایی جام باشگاه های اروپا راه یافت و دو سال بعد، باشگاه نظامی استوا به کمک ولنتین، پسر دیکتاتور کمونیست رومانی یعنی نیکولای چائوشسکو به قهرمانی جام باشگاه های اروپا رسید.
در یک دربی در سال ۱۹۸۵، نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر در استادیوم ملی حضور یافتند و بازیکنان هم به سختی می توانستند وارد ورزشگاه شوند. با وجود اینکه از آن تاریخ تاکنون برخی چیز ها تغییر کرده است، اما بسیاری از اتفاقات به مانند سابق همچنان رخ می دهد. در سال ۱۹۹۷، هنگامی که استوا در ورزشگاه خانگی خودش Old Ghencea با حساب ۳-۱ از دینامو پیش بود و سپس هواداران دینامو شروع به آتش زدن پیت های بنزین کردند؛ پیش از اینکه آنها بتوانند آتش افروخته شده را خاموش کنند، آتش را به سختی از خودشان دور کردند.
طی یک جابجایی غیرمنتظره، استوا تصمیم گرفت تا به ورزشگاه ۵۵ هزار نفری جدید خودش یعنی “Arena Nationala” نقل مکان کند (دینامو اما همچنان در ورزشگاه خودش که پس از جنگ ساخته شده بود یعنی “Stadionul Dinamo” باقی ماند). اتفاقات ترسناک اما همچنان در دربی می افتد؛ در سال ۲۰۱۵، آتش بازی هواداران دینامو باعث آسیب دیدن دروازه بان استوا شد تا بدین ترتیب این بازی در دقیقه ۱۸ متوقف شود.

۳۱. کایزر شِف و اورلاندو پیراتس

جمعیت شهر سُوِیتو چیزی در حدود ۱/۲ میلیون نفر است اما این دو باشگاه بزرگ از کشور آفریقای جنوبی در مجموع حدود ۳۰ میلیون نفر هوادار دارند. اورلاندو پیراتس یکی از باشگاه های پرافتخار آفریقایی است که در سال ۱۹۲۷ تاسیس شده است و به افتخار فیلم ارول فلین، این نام را دارد.
۸ سال پیش از اینکه موتانگ کایزر به ریاست NASL آمریکا برگزیده شود؛ برای تاسیس رقیبی برای باشگاه پیراتس تلاش کرد. او ۴ تن از هم تیمی های سابق خودش را اخراج کرد و بلافاصله باشگاه کایزر شف را پایه نهاد (چند سال بعد بازیکن سابق پیراتس یعنی جومو سونو از تیم نیویورک کاسموس جدا شد و به آفریقای جنوبی آمد تا باشگاه جومو کاسموس را تاسیس کند).
در سال ۱۹۷۰ نخستین دربی بین دو تیم برگزار شد و این بازی فراتر از یک دربی، به یک رقابت ملی تبدیل شد. با وجود تاسیس باشگاه مَمِلودی سانداونز پس از تاسیس لیگ برتر آفریقای جنوبی در سال ۱۹۹۷ که برخی به آن لقب چلسی آفریقای جنوبی را داده اند و شش بار هم به قهرمانی لیگ برتر رسیده اند، اما همچنان دو تیم اورلاندو و کایزر پرطرفدارترین تیم های این کشور هستند.
این محبوبیت زیاد اما فاجعه بار بوده است؛ طی یک بازی دوستانه در سال ۱۹۹۱ و پس از درگیری بین هواداران دو تیم ۴۲ نفر کشته شدند و یک دهه بعد هنگامیکه در ورزشگاه ۶۰ هزار نفری الیز پارک ۱۲۰ هزار نفر وارد شدند، ۴۳ نفر کشته شدند!

 

۵۰  دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت اول | (۴۱-۵۰)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر