دست و پای واندا نارا و ایجنت ها بسته می شود!

17 دی 97
دست و پای واندا نارا و ایجنت ها بسته می شود!
نویسنده:مهدی رحیمی نیا

بازگشت به گذشته برای دادن آینده ای روشن تر به ایجنت های بازیکنان

“ورزش جا”_ به گزارش چاپ امروز گاتزتا دلو اسپورت، و به نویسندگی کارلو لاودیزا از جولای سال ۲۰۲۰ شاهد قوانین سخت گیرانه تری در قبال رابطه مالی و اخلاقی ایجنت های فوتبال با باشگاه ها و بازیکنان و حتی وجود سقف مبلغ دریافتی آن ها خواهیم بود.

در قسمتی از این گزارش آمده است:

پس از به اصطلاح، اصلاحات آپریل ۲۰۱۵ (مشهور به آخرین دسته گل سب بلاتر) فیفای تحت هدایت جیانی اینفانتینو دست به کار شده بود تا این بخش از مدیریت فوتبال جهانی را که همیشه از نظر افراط در دریافتی ها و هم چنین به خاطر اخلاق خارج از عرف خیلی از ایجنت ها زیر بار انتقادات سنگین بوده است را سر و سامانی ببخشد.

نکته مثبت این تلاش ها که از آپریل و پس از جلسات پیاپی و گاها طولانی و خسته کننده با دست اندرکاران عالی رتبه این بخش، نهایتا  دستیابی به پیش نویس توافق نامه ای بوده است که از ماه جولای رسمی شده و از پنجره تابستانی ۲۰۲۰ قابل اجرا خواهد بود.

در ماه های گذشته جلسات بسیار زیادی در زوریخ با EFAA (اتحادیه اروپایی ایجنت های فوتبال) به ریاست راب یانسن هلندی برگزار شده است. این اتحادیه بیش از ۱۰ سال است که معرفی کننده اتحادیه های ملی در اروپا و حتی برخی کشور های مهمی مانند آرژانتین، برزیل و ژاپن می باشد. تماس های اولیه به هیچ وجه آسان نبوده و کسب توافقی متعادل با هدف محدود کردن واسطه ها، با وجود فرضیه های نه چندان درست و افراطی رسانه ها مبنی بر محدود کردن در آمد این قشر، امری واجب ولی محال به نظر می رسید. اما رفته رفته و با گفتگو های سازنده پیاپی، به توافقی کاملا متعادل برای همه طرف های مورد بحث رسیده شد که در این میان نباید از عزم خود ایجنت ها برای همکاری چشم پوشی کرد.

در دبی و در حاشیه مراسم گلاب ساکر همایشی با حضور زوونیمیر بوبان جانشین دبیر کل فیفا، فابیو پاراتیچی مدیر و مسئول فنی و ورزشی یوونتوس و جیووانی برانکینی نائب رئیس EFAA برگزار شد که همگی به اهمیت وجود ایجنت های ورزشی هم برای باشگاه ها و هم برای خود بازیکنان، اذعان داشتند.

در زیر به ۶ فراز از این توافق نامه که به زودی ابلاغ خواهد شد اشاره ای می کنیم:

  1. با بازگشت کتاب چه قوانین فیفا در این زمینه و از این پس تمام ایجنت ها و وکلای بازیکنان، ملزم به کسب مجوز ها و گواهی نامه های مربوطه خواهند بود که به صورت دوره ای به روز می شوند. بدین ترتیب والدین بازیکنان نیز باید خود را برای این قوانین لازم، آماده کنند.
  2. در آینده دریافتی و در آمد های هر ایجنت به صورت رسمی و عمومی اعلام خواهد شد. در حال حاضر با اطلاعتی که از باشگاه ها درز می کنند، هیچ کس به طور روشن قادر به شناسایی این جزییات نیست.
  3. ایجنت های فوتبالی و اتحادیه ان ها با قرار دادن سقفی برای دستمزد ها و پور سانت های خود تحت شرایطی که این سقف برای دیگر قسمت های فوتبال حرفه ای نیز قابلیت اجرایی پیدا کند، موافقت کردند.
  4. با عملی شدن بند سوم در بالا، ایجنت ها نیز مشمول پرداخت ۵ درصدی حق رشد بازیکنان از محل پورسانت خود از انتقالات، به باشگاه های صاحب این حق، خواهند بود.
  5. فیفا با بازگشایی ساز و کاری به نام (Clearing House) یا همان اتاق واضحات، تمام عملیات های انتقالاتی و فی مابین بازیکن، باشگاه و ایجنت را به جزییات به رصد خواهند پرداخت تا احتمال تخطی کاهش چشم گیری داشته باشد.
  6. اصلاح طلبان برای مقابله با پدیده پرداخت های غیر معمول به خانواده بازیکنان جوان، به دنبال انجام کنترل های خاصی هستند تا از خریداری وکلای جوان که با فشار های غیر اصولی و با وسواس کم، زندگی ورزشی بازیکنان جوان را به ورطه نابودی می کشند، جلوگیری به عمل آورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر