50 دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره 9، دورتموند و شالکه

14 ژانویه 19
50 دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره 9، دورتموند و شالکه
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

رتبه نهم ما به دربی روهر می رسد؛ جایی که آبی پوشان شالکه و زرد و مشکی پوشان دورتموند به هم می رسند!

“ورزش جا”_ شاید نزدیک به ۴۰ سال باشد که دربی روهر شکل و شمایل اینچنینی بخودش گرفته است. بروسیا دورتموند در سال ۱۹۰۹ تاسیس شد اما تا سال ۱۹۳۶ به قدرتی بزرگ در شهر خودش هم تبدیل نشده بود. شالکه همسایه آنها در گلزنکرشن بود که برای ۲۱ فصل پیاپی به قهرمانی وستفالیا رسیده بود اما در یک عصر بهاری در می ۱۹۴۷، همه چیز تغییر کرد. دورتموند در نهایت موفق به شکست دادن شالکه شد و پس از دوبار عقب افتادن از حریف و جبران کردن، با گل پنج دقیقه مانده به آخر بازی اش کار شالکه را یکسره کرد. بدین ترتیب ‘ReiverDerby‘ (به معنی “دربی منطقه”) از آن روز تاکنون شکل گرفت.

نبرد در بوندسلیگا

پس از شکل گیری بوندسلیگا در سال ۱۹۶۳، رقابت این دو تیم به درجه بالاتری رسید. منطقه روهر که مردم آن بر پایه منابع زغال سنگ و فولادش زندگی می کنند، در اواخر دهه ۷۰ شاهد بحران اقتصادی بزرگی شد. در همین حوالی بود که رقابت دو تیم بزرگ و قدرتمند این منطقه جدی تر از گذشته شد.
سرخوردگی از نتایج فوتبال و نا امیدی از بهبود اوضاع اجتماعی، بعدها تبعات بزرگ و ترسناکی را به همراه داشت. در سال ۱۹۷۹، هولیگان های شالکه با نام “گلزنشِن” تاسیس شدند و به یکی از بدنام ترین گروه های اولتراهای فوتبال آلمان مشهور شدند. در سال ۱۹۸۲ هم هواداران افراطی دورتموند که به فاشیسم گرایش داشتند، تحت عنوان “بروسِن فرونت” تاسیس شدند.
طی یک دهه بعد، این دو گروه تا حدود زیادی از هم پاشیدند. در سال ۱۹۸۴، ۶۴,۰۰۰ نفر از هواداران شالکه در دیدار این تیم مقابل بایرن مونیخ به زمین مسابقه هجوم آوردند و تنها ۴۱,۰۰۰ نفر از آنها جرأت حضور در دربی را کردند.

عصرِ مولر

هواداران دورتموند و شالکه در خیلی از جهات باهم، هم عقیده هستند اما خصومت هایشان همچنان پابرجاست و از همدیگر متنفرند. ستاره آلمان ها در یورو ۹۶ یعنی آندریاس مولر با تصمیمی که مبنی بر خروج از دورتموند و پیوستن به شالکه در سال ۲۰۰۰ گرفت به یک بازیکن طرد شده تبدیل شد که در میان هواداران باشگاه جدیدش هم محبوبیت چندانی نداشت.
یکی از هواداران شالکه بنام استوارت طی مصاحبه ای می گوید:

دیدم که تلفنم زنگ می زند. گوشی را برداشتم و دوستم به من گفت که دنیا به آخر رسیده است و ما آندریاس مولر را خریده ایم. من برای دلداری دادن به او به خانه اش رفتم. او به من گفت که دیگر هرگز برای تماشای بازیهای تیم به ورزشگاه نخواهد رفت. شالکه یکی از بهترین فصل هایش را پشت سر گذاشت اما دوست من هرگز در بازیهای خانگی تیم به ورزشگاه نرفت.

در این بین ینس لمن دروازه بان شالکه هم به میلان پیوست. او خالق گل فراموش نشدنی ای به دورتموند در دربی روهر در سال ۱۹۹۷ بود که آن دیدار را به تساوی کشاند.

“روهر، روهر…”

در کنار رقابت منطقه ای که بین دو تیم وجود دارد، یک غرور منطقه ای هم بین آنها وجود دارد. در ۲۱ می ۱۹۹۷، شالکه در فینال جام یوفا برابر اینتر میلانِ روی هاجسون قرار گرفت و موفق به قهرمانی شد. روز ۲۸ می، دورتموند با پیروزی برابر یوونتوس، به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا رسید.
این هفت روز شگفت انگیز برای این دو باشگاه صعود های بزرگی را به همراه داشت. آنها مانند فقیرهایی که پولدار می شوند، از تیم های در حال سقوط، به قهرمانان اروپایی تبدیل شده بودند. احساس هواداران دو تیم در آن روزها، به واقع غیرقابل توصیف بود.
نیمی از هواداران دورتموند در دیدار با یوونتوس می گفتند که موفقیت شالکه ارزش کمتری داشته و جامی که دورتموند کسب کرده یک کلاس بالاتر از آن است. نیمی دیگر از آنها اما با خواندن سرود “روهر، روهر” به آنها گوشزد می کردند که این موفقیت بزرگ اروپایی برای منطقه روهر است.
یکسال قبل تر و هنگامیکه شالکه موفق به شکست بایرن مونیخ در جام باشگاه های اروپا شد و دورتموند هم با کنار زدن بایرن مونیخ به قهرمانی بوندسلیگا رسید، بار دیگر هواداران دو تیم سرود “روهر، روهر” را خواندند. چنین وحدت منطقه ای، بعید است در شمال لندن یا منچستر بوقوع بپیوندد.

مادرِ دربی ها

سپس دورتموند بین نوامبر ۱۹۹۸ تا می ۲۰۰۵، ۱۳ دربی بدون برد را سپری کرد. انتقام این دیدارها را اما دورتموند با شکست دادن شالکه در دربی فصل ۲۰۰۶/۰۷ گرفت و رقیب همشهری را از قهرمانی در بوندسلیگا محروم کرد. به همین دلیل است که به این دیدار لقب “مادر تمام دربی ها” را داده اند.
باوجود اینکه شالکه در سالهای پیش از جنگ، دست بالاتر را داشته است اما در سالهای برگزاری دربی در بوندسلیگا برتری با دورتموند بوده است. دورتموند ۵ بار به قهرمانی بوندسلیگا رسیده است، درحالیکه بهترین مقام شالکه در لیگ، نایب قهرمانی است. در سال ۲۰۰۸، هواداران دورتموند جشن ویژه ای را به مناسبت پنجاهمین سال بدون قهرمانی شالکه در لیگ گرفتند.
اما این واقعیت وجود دارد که احتمال درگیری بین هواداران و بازیکنان دو تیم در دربی روهر بسیار بالاست. اولی هِسِه، نویسنده کتاب ‘Tor! The story of german football’ نوشته است:

هر دو باشگاه با یکدیگر کارشان را شروع کردند و سپس توسط کارگران معدن زغال سنگ و فولاد حمایت شدند. پس برای چه هواداران این دو باشگاه از یکدیگر متنفرند؟ احتمالا بدلیل اینکه اعتقادات آنها بسیار به هم نزدیک است. در مدرسه هم ما این را یاد گرفته ایم که قطب های همنام، همدیگر را دفع می کنند!

50 دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت اول | 41-50
50 دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت دوم | (31-40)
50 دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت سوم | (30-21)
50 دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت چهارم | 11-20
50 دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت پنجم | شماره 10: الاهلی و زمالک

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر