تولدت مبارک شماره ۲۳!

19 فوریه 19
تولدت مبارک شماره ۲۳!
نویسنده:مهدی رحیمی نیا

بیست و سه دلیل برای دوست داشتن بهترین همه اعصار

“ورزش جا”_  مایکل جردن ۵۶ ساله شد و NBA برای قدردانی و پایکوبی حتی حاضر شد, All-Star Game را به خانه او یعنی شارلوت ببرد. چه مناسبتی بهتر از این تا بتوانیم به بازگویی بیست و سه دلیلی بپردازیم که هر علاقه‌مند به بسکت را عاشق او کرده است.

۱- سبد موفق برای کارولینای شمالی

افسانه مایکل جردن پیش از NBA در کالج و در دیدار نهایی متولد می‌شود، جایی که به عنوان فرش من، سند پیروزی کارولینایش را امضاء می‌کند تا عنوان NCAA را برای دومین بار به کارولینای شمالی هدیه دهد و این بار در جرج تاون.

۲- الهه ای در قامت مایکل جردن 

 

در NBA هم خیلی زود جای پای خود را محکم می‌کند. در سال ۱۹۸۶ موفق به ثبت ۶۳ امتیاز در بوستون گاردن و در مقابل سلتیکی می‌شود که در انتهای فصل عنوان را تصاحب می‌کند. رکوردی که هم چنان برای یک دیدار از پلی اف بر جا مانده است. در همان جا بود که لری برد برای توصیف آن چه دیده بود عبارتی را به کار برد که به احتمال زیاد برای همیشه در تاریخ ماندگار خواهد ماند:

به نظرم الهه ای بود در قامت مایکل جردن.

۳- رقابت های اسلم دانک 

 

جردن هنوز هم به خاطر این رقابت ها با همه مقایسه می‌شود و در خاطر همه مانند نوری ثابت، معیاری برای سنجش استعداد نسل های بعد از خودش می‌باشد. دو پیروزی در سال های ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ و لحظاتی ثبت شده توسط دوربین ها و در حضور تماشاگران خوش شانس که همچنان از به یاد ماندنی ترین لحظات در هفته ال استار محسوب می‌شوند که می توان به آن ها دوئل به یاد ماندنیش با دومنیک ویلکینز را هم اضافه کرد.

 ۴- سه گانه سال ۱۹۸۸ 

فصل ۱۹۸۸ و آن سه گانه تاریخی که به احتمال زیاد دیگر تکرار نخواهد شد: جایی که جردن جایزه و یادبود MVP به عنوان بهترین مدافع فصل و بهترین امتیاز آور کسب کرد که بعد ها حتی تعداد ان ها به عدد پنج هم رسید تا فقط کریم عبدو الجبار با شش عنوان MVP بهتر از او عمل کرده باشد.

۵- شوت اپیزود اول  

اولین لحظه بسیار مهم دوران بازیگریش در سال ۱۹۸۹ به وقوع پیوست. جایی که در پنجمین دیدار از سری مسابقات با کلیولند کاوالیرز، دقیقا شوت زیبایش در زمان Buzzer Beater در سبد قرار گرفت تا جواز راه یابی به دور بد به بولز داده شود، جردن در هنگام پرتاب انقدر در هوا ماند تا تلاش کریگ الو برای مهارش کاملا بی‌نتیجه بماند.

۶- قوانین جردن

در مسیر شناخت مایکل جردنی که این روز ها سراغ داریم، تنها پیروزی هایش دخیل نبوده اند بلکه شکست ها و سختی ها نیز در شکل گرفتن داستان بهترین جهان نقش داشته‌اند. او سه سال پیاپی از ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ به دست دیترویت پیستونز از دور مسابقات خارج شد که برای وی دست مایه بوجود آمدن قوانین جردن می‌شوند تا با تلاش بیشتر به محدود کردن آن ها بپردازد.

۷- شش عنوان قهرمانی به همراه شش MVP

قرار ملاقات جردن و تاریخ سازی فقط به تعویق افتاده بود. از سال ۱۹۹۱ تا سال ۱۹۹۸ شش عنوان قهرمانی را به همراه شش MVP فینال ها به دست آورد تا تنها دو فرصت یعنی سال ۱۹۹۴ و شکست در سال ۱۹۹۵ در پلی آف، پی در پی بودن آن ها را منکر شود. همچنان رکورد کسب شش MVP  مایکل تا به امروز دست نخورده باقی مانده است.

۸- تغییر دست چپ و راست  مقابل لیکرز

شاید سمبلیک ترین سبد موفق تاریخ نه تنها NBA بلکه تاریخ بسکت، جایی که مایکل جردن در مقابل لیکرز در یکی از صحنه های هجومی بولز و در حالی که از طرف مدافعان به شدت تحت فشار بود، به قصد به ثمر رساندن امتیاز با دست راست از زمین بلند شد که در اواسط این عملیات نظرش تغییر کرد و به زیبایی بادست چپ امتیاز را در میان بهت هواداران، بازیکنان حریف و هم تیمی هایش بدست آورد.

 

۹- ژست شانه بالا انداختن(SHRUG)

می توان گفت که جردن هیچ گاه یک سه امتیازی زن بزرگ حساب نشده است اما در سال ۱۹۹۲ و بازی اول فینال ها موفق شد شش بار این کار را و آن هم فقط در وقت اول به ثبت برساند. او به سوی تماشاگران چرخید و با شانه بالا انداختن به ان ها گفت کاری نمیتوان کرد من کلا  اشتباه نمی‌کنم.

۱۰- کوتاه ترین و سمبلیک ترین بیانیه(I’m Back)

مایکل پس از Three-Peat اول, خداحافظی موقتی انجام داد. اما طولی نینجامید که سازمان فالک F.A.M.E جویای خبری از آینده ورزشی جردن شدند که وی در کوتاه ترین حالت ممکن خبر از بازگشت خود داد:

من بر می گردم. ( I’m Back)

۱۱- بازی آنفولانزا

یکی از تاریخی‌ترین بازی‌های دوران بازیگریش، جایی که مایکل به علت مسمومیت غذایی و تب بالا وارد زمین شد و با پرتاب سه امتیازی زیبایی موجب پیروزی تیمش مقابل یوتا جز شد و در آخر با کمک پیپن از کرت خارج شد که تصویر ثبت شده به یکی از جاودانه ترین تصاویر تاریخ بولز و خود جردن تبدیل شد.

۱۲- شوت اپیزود دوم  

یکسال می‌گذرد، جردن در آخرین حرکتش برای تیم بولز یک دقیقه رویایی را مدیریت می‌کند و با بازی با زمان باقی مانده مسابقه و شوتی که به امتیاز تبدیل می‌شود، برای ششمین و آخرین بار در دوران بازیش، عنوان قهرمانی را به دست می‌آورد. تا برای دومین بار فرانچایز شیکاگو بولز موفق به تکمیل Three-Peat شود.

۱۳- زبان آویزان

تنها نتایج ورزشی و موفقیت های جردن نیستند که از او شخصیتی جذاب و متفاوت را به وجود آورده اند، بلکه استیل متفاوتش هم در این محبوبیت نقش به سزایی را داشته‌اند. بیشتر از همه آن ها لحظه‌ای است که قصد دارد استارت زده و حرکتی را انجام دهد که اغلب با بیرون آوردن زبانش همراه می‌شد، عملی که از سوی هواداران همیشه مورد تشویق قرار می گرفت.

۱۴- بازی با پیراهن شماره ۱۲ 

۱۴ فوریه سال ۱۹۹۰ مایکل با پیراهنی بدون اسم و شماره ۱۲ به میدان رفت. علت این امر دزدیده شدن لباس شماره ۲۳ همیشگی خودش بود. اما جردن ۴۹ امتیاز را بدست آورد رکوردی که در نوع خود جالب است هیچ کس تا به حال با این شماره پیراهن در فرانچایزی موفق به کسب این تعداد امتیاز نشده است.

۱۵- بارسلونا ۱۹۹۲

تیم المپیک سال ۱۹۹۲ که از ان به عنوان تیم رویایی همه اعصار نام برده می شود. مخصوصا چون جردن در بهترین زمان دوران بازیش قرار داشت و این با توجه به این موزو است که مایکل ۳ هفته تمام بی خوابی می کشید و تمام وقتش را بین تمرینات، بازی با کارت و جلسات طولانی بازی گلف تقسیم می کرد.

۱۶- کتونی های Air Jordan

با تولد ستاره ای به نام جردن کتونی های ایر جردن هم متولد می‌شوند توسط شرکت نایکی و به طور خاص برای وی که خیلی زود برای مصرف عموم هم وارد بازار می‌شوند(از همان سال ۱۹۸۴) و خیلی زود رکورد فروش همه مدل هارا در جهان جابجا می‌کنند تا به جایی که همین امروز هم هیچ مدل و برندی به این اعداد حتی نزدیک هم نشده است.

۱۷- تبلیغات بازرگانی Gatorade

تبلیغات بازرگانی شرکت گاتورید با ان تَرجیع‌بَند “If I Could Be Like Mike” یا “اگه فقط می توانستم مثل مایکل باشم” هنوز هم سر زبان ها هستند و می‌توان گفت جاودانه شدند.

۱۸- تبلیغات بازرگانی با اسپایک لی 

یا حتی فراتر از ان تبلیغات و همکاری با اسپایک لی که هر دوی ان ها را به سمبل های جامعه آفریقایی- آمریکایی بدل کرد. و این بار ترجیع بند “It’s Gotta Be The Shoes” یا  ” باید به خاطر کفشها باشه” که تمام فضاهای تبلیغاتی را به خود اختصاص می‌دادند.

۱۹- همکاری با کمپانی وارنر براس 

یکی از دلایل فراگیری شهرت و محبوبیت مایکل نه تنها در دنیای بسکت و NBA بلکه در تمام جهان، همکاریش با کمپانی فیلم سازی وارنر براس و تولید فیلم با آن ها بود که از این همکاری‌ها می توان به Space Jam  اشاره کرد.

۲۰- سخنرانی در مراسم تالار مشاهیر 

صحنه های به یاد ماندنی زیادی از این مراسم وجود دارند اما هیچ کدام مانند مراسم مایکل جردن نمی‌شوند جایی که او جمله ای را به کار برد که به سمبلیک ترین عبارت به کار برده توسط وی تبدیل شد. او در حالی که دوربین های گریه مادرش را ثبت می کردند گفت:

هیچ وقت نگو هرگز، چون محدودیت ها هم مانندترس، اغلب توهمی بیش نیستند.

“Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion.”
― Michael Jordan

۲۱- دریافت نشان آزادی از ریاست جمهوری 

در سال ۲۰۱۶ بود که باراک اوباما با دعوت از شخصیت هایی مانند جردن و کریم عبدالجبار به کاخ سفید از آن‌ها به خاطر یک عمر تلاش برای اعتلای ایالات متحده تقدیر به عمل آورد و نشان های آزادی را به آن ها هدیه داد.

۲۲- تاجری بسیار ماهر 

او در زمینه های تجاری هم بسیار موفق بود تا جایی که در حال حاضر مالک تیم شارلوت هورنتس، یکی از سی فرانچایز شرکت کننده در NBA می‌باشد. همین چند روز پیش با خبر شدیم که شش برابر سرمایه ای را که در این تیم تزریق کرده است در آمد داشته است.

 

۲۳- THE G.O.A.T

The G.O.A.T به اختصار نشان دهنده بهترین همه اعصار، شاید هنوز زود باشد برای پیدا کردن پاسخ این سوال و شاید بی‌مهری به آیندگان اما تنها به خاطر تمام موفقیت های ورزشی و عبور از انحصار و محدودیت های دنیای ورزش او یک سمبل جهانی است، یک مرجع برای سنجش بزرگی دیگران و نسل های پس از خود و دقیقا به همین خاطر کلاه از سر بر میداریم برای ادای احترام!

تولدت مبارک ام جی  

 

 

4 پاسخ به “تولدت مبارک شماره ۲۳!”

 1. مهدی رحیمی نیا گفت:

  از همه دوستانی که نظراتشون رو با ما ر میان گذاشتند تشکر می کنم

 2. فرشید صاحب نظری گفت:

  چه تیمی بود اون شیکاگو دهه نود با حضور بازیکنایی مثل مایکل جردن. اسکاتی پیپن. استیو کر و …
  دیوانه وار منو به ان بی ای علاقمند کردن.
  واقعا چقدر خوش شانس بودم که دوران بازیشونو دیدم. از همه مهمتر دیدن بازیای مایکل جردنه که واقعا DNA بسکتبال هست و بس

 3. Kourosh گفت:

  بهترینه تاریخ…
  واقعا هیچ کلمه ای نمیتونه عظمت و شکوه این ابر مرد رو توصیف کنه

 4. مسعود حیدرنژاد گفت:

  مایکل جردن فقط اسطوره NBA نیست
  اون اسطوره همه مردم و همه نوع ورزشی هست. بخاطر اینکه بزرگی رو در عین فروتنی به همه یاد داد.
  واقعا دیگه تا هزاران ساله دیگه هم کسی حتی نمیاد که ذره ای بهش شبیه باشه.
  از اون انسان هایی هست که فقط یکبار بدنیا میاد و بی تکراره و تا ابد جاودانه اس
  جردن در مهارت و شخصیت یگانه هست. G.O.A.T

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر