۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۶؛ گالاتاسرای و فنرباحچه

7 فروردین 98
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۶؛ گالاتاسرای و فنرباحچه
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

بررسی بزرگترین دربی های دنیای فوتبالِ ما به ایستگاه هفتم خود رسید.

ورزش جا“_ کاشتن پرچم کرنر روی نقطه کرنر، مانند تمام کارهای دیگری که در این دنیا می کنیم، زمان و مکان مختص به خودش را دارد و اگر شما بعنوان سرمربی گالاتاسرای پس از قهرمانی در جام حذفی در زمین فنرباحچه این کار را انجام دهید، باید گفت که کار بسیار بزرگ و خطرناکی را انجام داده اید.
گریم سونسس در این باره می گوید:

هنگامیکه من در حال کاشتن پرچم کرنر بودم و نگاهی به اطرافم کردم متوجه تلاش برخی از هواداران فنرباحچه برای ورود به زمین و رساندن خودشان به زمین برای درگیری با من، شدم.

هرچند که خوشبختانه برای سونسس اتفاقی نیفتاد اما این کار او در واقع پاسخی به مصاحبه نائب رئیس باشگاه فنرباحچه و فلج خطاب کردن سونسس پس از عمل جراحی قلب باز او بود.

“بدترین… کمترین…”

در حقیقت این دو باشگاه در دو طرف تنگه بسفر قرار دارند؛ گالاتاسرای در سمت اروپایی استانبول واقع شده است و فنرباحچه هم تنها با چند مایل فاصله در قسمت آسیایی ترکیه قرار گرفته است.

فنرباحچه بدترین باشگاه جهان است؛ این باشگاه بدترین و ناشایسته ترین تیم جهان است. آنها هیچ چیز نیستند و هوادارنشان هم بسیار کم هستند!

این جمله توسط یکی از هواداران افراطی گالاتاسرای در مصاحبه با FFT گفته شده است و قطعا این احساس متقابل است و هواداران فنرباحچه هم همین حس را نسبت به گالاتاسرای دارند.

به‌ طور کلی دربیِ میان‌قاره‌ایِ مابین فنرباحچه و گالاتاسرای هیچ‌یک از پارامترهای کلاسیکی که دربی های سایر نقاط جهان دارا هستند را شامل نمی‌شود. این بدین معناست که ما هیچ شکافِ مذهبی یا قومی را میان دو باشگاه مشاهده نمی‌کنیم. هرچند که شکاف طبقاتی‌‌ای میان دو باشگاه، وجود دارد.
در دهه ۱۹۷۰، یکی از آکادمی‌های ترکیه (که از قضا از طرفداران فنرباحچه محسوب می‌شد) گالاتاسرای را باشگاهی اشرافی و اروپایی و فنرباحچه را باشگاهی که توسط قشر بورژوای جامعه حمایت می‌شود، معرفی کرد.

دبیرستان گالاتاسرای که دارای قدمتی ۴۰۰ ساله است، توسط امپراتوری عثمانی و برای یادگیری زبان فرانسوی تاسیس شد. باشگاه گالاتاسرای توسط گروهی از پسران استانبولی، ملقب به اِتون تاسیس شد. در سال ۱۹۰۷، علی سامی‌ین گروهی از دوستانش را متقاعد کرد که تیم فوتبالی را تشکیل دهند و نکته جالب این است که نخستین توپِ تیم از تیکه‌های کفشِ چرمِ علی ساخته شد.
فنرباحچه اما باشگاهی است که در قسمت آسیایی ترکیه واقع شده است و هدف از تشکیل آن هم کمک به پیشرفت اقتصادی این ناحیه از کشور ترکیه می‌باشد.

آتاتورک؛ مشهورترین هوادار فنرباحچه

مشهورترین هوادار باشگاه فنرباحچه در طول تاریخ اما کسی نیست جز مصطفی کمال آتاتورک، ژنرال ترک و بنیانگذار ترکیه مدرن در سال ۱۹۲۳ که همواره از او بعنوان هوادار فنرباحچه یاد شده‌است و خود او هم برای این باشگاه، آرزوی موفقیتی ابدی را کرده‌ است.
باوجود اینکه برخی سعی می‌‌کنند حمایت او از این باشگاه را کتمان کنند اما در حال حاضر تقریبا همه بر این باور هستند که آتاتورک یک هوادار فنرباحچه بوده است. داستان سفر تاریخی او به دریای مرمره در سال ۱۹۱۸ هم در تاریخچه باشگاه فنرباحچه ثبت شده است.
باشگاه فنرباحچه و طرفداران آن از حمایت خود از جنگی که آتاتورک بر ضد تهاجم یونان بر آنها داشت و تلاشی که آتاتورک برای برپایی جمهوری در ترکیه آن هم درحالی‌که امپراتوری عثمانی خرابی‌های زیادی بر جای گذاشته بود، افتخار می‌کند.
اما تاریخی که در گذشته رقم خورده است، اندک تاثیری بر تعهدات امروز طرفداران تیم‌های استانبولی دارد. یکی از هواداران در مصاحبه با FFT گفته است:

در اینجا بر خلاف سایر نقاط جهان اعتقادات مذهبی، سیاسی و یا اختلافات طبقاتی در انتخاب تیم مورد علاقه افراد نقشی ندارد و همچون حکومتی دموکراتیک، هر کسی می‌تواند هوادار هر باشگاهی باشد و تیم‌ها باید برای متقاعد کردن کودکان تازه متولد شده به طرفداری از خودشان، به رقابت با یکدیگر بپردازند.

تاثیرات انگلیسی‌ها

گالاتاسرای برنده نخستین دربی دو تیم در سال ۱۹۰۹ شد. یکی از گل های گالا در این دیدار توسط هورس آرمیتاژ زده شد؛ آرمیتاژ یکی از چندین و چند بازیکنی است که سابقه بازی در هر دو تیم را دارد. اتفاقی که معمول است و بارها شاید رخ دادن آن بوده ایم. در این میان داستان هِیم رِویوو از بقیه جالب تر است.
این هافبک اهل رژیم صهیونیستی که یک بازیکن و هوادار سرسخت فنرباحچه محسوب می شد، در ژانویه ۲۰۰۳ به طور ناگهانی و به گفته خودش برای معالجه بیماری‌اش از فنرباحچه خارج شد. باوجود پیشنهاداتی که از تیم های مختلف اروپایی داشت اما او تصمیم گرفت تا به آن سوی تنگه رفته و با قراردادی دو ساله راهی گالاتاسرای شود. رویوو احتمالا از اینکه مدت زمان زیادی را در بستر بیماری بود باید خشنود باشد؛ چراکه او هنگامی‌که در بیمارستان بود می‌توانست از پنجره، هواداران خشمگین فنرباحچه را ببیند که بروی ساختمان ها بنرهایی با مضمون “خائن” را نصب کردند. رویوو پس از اتمام قراردادش در ترکیه باقی نماند و به کشورش بازگشت.

نخستین درگیری در دیدارهای دو تیم در سال ۱۹۳۴ رخ داد. جاییکه در یک دیدار دوستانه بین کیمبام (گالاتاسرای) و قناری های زرد (فنرباحچه)، هواداران دو تیم در هنگام برگزاری بازی با یکدیگر درگیر شدند و بازی لغو شد. حالا و در این روزها، این دو باشگاه از سراسر جهان هواداران بی شماری دارند.

گلاسکو و بارسلونا را فراموش کنید؛ این بزرگترین دربی دنیاست!

این ها صحبت های هواداری است که فاصلهٔ ۸۷۰ مایلی را از سوریه پیموده بود تا به استانبول بیاید و این دیدار را از نزدیک تماشا کند.

منبع: سایت FourFourTwo

۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت اول | ۴۱-۵۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت دوم | ۳۱-۴۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت سوم | ۲۱-۳۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت چهار | ۱۱-۲۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت پنجم | شماره ۱۰؛ الاهلی و زمالک
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت ششم | شماره ۹؛ دورتموند و شالکه
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت هفتم | شماره ۸؛ گرمیو و اینترناسیونال
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت هشتم | شماره ۷؛ منچستریونایتد و لیورپول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر