تکنولوژی و امنیت، تمدن و انسانیت!

19 فروردین 98
تکنولوژی و امنیت، تمدن و انسانیت!
نویسنده:مهدی رحیمی نیا

با پیشرفت تکنولوژی لنزها، امنیت استادیوم های ورزشی نیز، وارد عصر جدیدی شده اند

“اختصاصی ورزش جا”_  با پیشرفت روز افزون تکنولوژی در علوم مختلف و وابسته شدن هر چه بیشتر جوامع  بشری به این فن آوری های جدید، دنیای ورزش نیز به مرور از این امکانات بهره مند شده است. روز به روز به سازه های ورزشی جدید در دنیا افزوده می شود ولی سرعت رشد این اماکن، از سرعت کسب دانایی و رشد تمدن ها و فرهنگ ها پیشی گرفته است تا جایی که همچنان در هزاره سوم، شاهد توهین ها یا شعار های نژادی و حتی نزاع های منجر به تلفات جانی و مالی شدید، هستیم. در گوشه و کنار دنیای زیبای ورزش و رقابت، روزی نیست که در کشور های مختلف و حتی پیشرو در رشد اقتصادی و تکنولوژیکی، اخباری مبنی بر رفتار ها و هنجار های نا بسامان و گاها دور از تمدن و اخلاق علاقمندان هر چند در اقلیت، اما تاثیر گذار، به گوشمان نرسد.

کشور های صاحب نام در دنیای فوتبال سال هاست که تلاش می کنند تا امنیت را به استادیوم ها و اماکن ورزشی آورده و در این میان گام های محکم و مثبتی نیز برداشته شده است. کشور های انگلستان و آلمان به صورت پیشرو و ایتالیا و اسپانیا دنباله رو آن ها و قدم به قدم ولی با شتابی متفاوت به دنبال استفاده از فن آوری های نو، در کنترل جو اماکن ورزشی خود هستند. دنیای لنز های تصویر برداری به صورت روزانه در حال تغییرات گسترده و پیچیده ای است و یکی از این فن آوری ها، استفاده از لنز ها و عدسی های تدریجی و با قابلیت بزرگ نمایی های منطقه ای و باکیفیت ۴K و Ultra HD می باشد.

این پکیج تصویر برداری اغلب مجهز به دست کم، شانزده دوربین تصویر برداری متشکل از این عدسی ها می باشد و به کاربران و متصدیان امر این امکان را می دهد که تمام سکو های یک استادیوم را با جزئیات کامل زیر نظر گرفته، تا جایی که دقت تشخیص چهره فرد خاطی، حتی با وجود پوشش بخشی از صورت نیز به آسانی انجام پذیر است. دقت در بزرگنمایی برخی از این پکیج ها به ۲۵۰ پیکسل بر متر و پس از اقدام به بزرگنمایی، خواهد رسید، که در نوع خود انقلابی بزرگ در این صنعت و فن آوری (Artificial Intraocular Lenses) به شمار می آید.

در آلمان و انگلستان که از سازه های ورزشی مدرن تری استفاده می کنند، این سیستم استفاده فراگیر تری نسبت به ایتالیا و اسپانیا دارد و کنترل و استفاده از آن مستقیما به مالک استادیوم و تیم مربوطه سپرده می شود. در ایتالیا سه استادیوم آلیانز، داچیا آرنا و ماپه ای در رجیو امیلیا مجهز به این سیستم شده اند و به نظر می رسد مقامات و مجریان امر در این کشور زیبا به این نتیجه رسیده اند که زمان آن فرا رسیده که تمام ساختار های ورزشی کهنه و قدیمی نو سازی شده و استفاده از این سیستم فراگیر تر شود چرا که حتی از نظر هزینه نیز بسیار مقرون به صرفه بوده و برای هر ارگان ورزشی چیزی بالغ بر نصف مبلغ هزینه شده برای تکنولوژی خط دروازه و تشخیص گل خواهد بود.

به نظر می رسد که مجریان برنامه های فرهنگی ورزشی، برای کنترل و شاید اصلاح بخش اقلیت علاقه مندان و تماشاگران بی تمدن،  دست به دامان فن آوری های نو شده اند تا این زائده مخرب را از دنیای زیبای رقابت های ورزشی با امید به نابودی کامل، رفع کنند.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر