۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۵؛ لاتزیو و رم

23 فروردین 98
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۵؛ لاتزیو و رم
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

اگر هواداری بر حسب افتخارات و جام های متعدد باشد، تا امروز احتمالا این دو باشگاه هواداری را نداشتند؛ اما اینطور نیست. گلادیاتورهای رمی برای شکست دادن یکدیگر و تبدیل شدن به بهترین تیم شهر رم، تا ابد باهم نبرد خواهند داد.

“ورزش جا”_ این موضوع احتمالا خیلی عجیب است که رقابت دو تیم در اکثر مواقع تنها یک جنبه منطقه‌ای داشته است و این دو تیم به ندرت برای قهرمانی در لیگ رقابت می دهند؛ این نکته که آنها تنها ۵ بار اسکودتو را فتح کرده‌اند، بخوبی نشان دهنده این موضوع است.
با این‌حال این دربی همواره در طول تاریخ بعنوان اتفاقی که برای پایتخت‌نشینان غرورآمیز بوده است، شناخته می شود. در روزهای منتهی به دربی مردم در کافه ها، بازار و میدان های شهر به صحبت کردن درباره بازی می پردازند و فضای شهرِ جنوبی و مدیترانه‌ایِ خودشان را بیش از پیش گرم می‌کنند. درگیری‌ها و زد و خوردهایِ هنگام برگزاری بازی هم به مانند همیشه برقرار است.
پائولو دی‌کانیو که سابقه حضور در دربی میلان، رم، شفیلد، لندن و گلاسکو را دارد، می‌گوید:

فارغ از تاریخی بودن شهر رم که در آن دربی برگزار می‌شود، دیدار دو تیم لاتزیو و رم به واقع بزرگ و جذاب است و برای هواداران دو تیم، بیشتر از اینکه جایگاه پایانی تیم مورد علاقه شان در سری آ مهم باشد، پیروزی در دربی مهم است.

از این نمایش لذت ببرید!

دربی دلاکاپیتاله بی‌شک یک نمایش بزرگ در ایتالیاست. هواداران دو تیم سعی می‌کنند تا با کارهایی که می‌کنند، طرف مقابل را غافلگیر کنند.
شوخ طبع و طعنه آمیز؛ این ها از خصوصیات رمی‌ها است که به آن علاقه زیادی دارند و کورواسودِ رم و کوروانوردِ لاتزیو هم سعی می‌کنند در هر دربی با بنرهای جالب توجه خودشان، نگاه‌ها را به سمت خودشان معطوف کنند.
به طور مثال در سال ۲۰۰۰، هواداران رم چیز بزرگی درست کرده بودند که روی آن خطاب به بازیکنان جالوروسی گفته شده بود:

نگاه کنید؛ تنها آسمان از شما بزرگ تر

در طرف مقابل، هواداران لاتزیو روی پارچه های معروفی که در ورزشگاه‌های ایتالیا از آنها استفاده می‌شود، نوشته بودند:

درست می‌گویید؛ این آبی و سفید است که از شما بزرگ‌تر است!

رودریگو کاچو، هوادار رم در کنفرانسی در دانشگاه کمبریج گفت:

دربی دلاکاپیتاله؛ بهترین نمایشی است که می‌توانید در ایتالیا مشاهده کنید. هواداران سعی می‌کنند تا با نمایش های خودشان همدیگر را غافلگیر کنند و همه را متقاعد کنند که خودشان بهترین هستند. رمی ها معتقدند که در وسط جهان واقع شده اند و در زیباترین و خاص‌ترین شهر جهان زندگی می‌کنند.

به همه این ها، کوریوگرافی های دیدنی و آتش بازی هایی که در این دربی رخ می‌دهد را هم اضافه کنید؛ اگر در هنگام برگزاری این بازی حمله قلبی به شما دست دهد، نباید متعجب شد!

…اما بازهم دوباره

در سال ۲۰۰۴ پس از پخش شایعه‌ای مبنی بر کشته شدن یک پسر توسط پلیس در هنگام برگزادی دربی، این خبر تایید شد.
با این‌حال می‌توان گفت که کلمه “حمله” برای توصیف اتفاقاتی که منجر به کشته شدن افراد در این دربی شده است، مناسب باشد. نخستین مرگ در ورزشگاه‌های کالچو، در جریان دربی دلاکاپیتاله رخ داد؛ یکی از هواداران لاتزیو بنام وینچنزو پاپارلی، بوسیله آتشی که توسط یکی از هواداران رم شعله‌ور شده بود، کشته شد.

برخی درگیری‌های دو تیم را بدلیل اختلافات سیاسی می‌دانند اما قطعا این همه داستان نیست. با این‌حال، رم باشگاهی است که اکثر طبقه کارگر متمایل به افکار چپ را شامل می‌شود و در عوض لاتزیو شامل افراد دست راستیِ پایتخت می‌باشند.
این موضوع که رم توسط رژیم فاشیستیِ ایتالیا تاسیس شد، بر همگان روشن است. بنیتو موسولینی، بعدها و برای ایجاد دو قطب قدرتمند در پایتخت ایتالیا، باشگاه لاتزیو را تاسیس کرد.

با این‌حال در طول تاریخ همواره این باشگاه لاتزیو بوده است که بعنوان نماد فاشیسم در سری آ به یاد آورده می‌شود. طی سال‌های اخیر، بارها و بارها شاهد “سلامِ رومی” دادن بازیکنان این تیم بوده‌ایم و این موضوع به امری عادی برای هوادادان افراطی‌شان بدل شده است.

درگیری‌های بزرگ

نبرد‌ها همیشه قبیله‌ای نیستند و گاهی برای جلوگیری از بوجود آمدن قدرت مطلقه توسط دشمن بوجود می‌آیند. در سال ۲۰۰۴، هنگامی‌که شایعه کشته‌شدن یک پسر در حین دربی پخش شد، کاپیتان رمی‌ها فرانچسکو توتی که رابطه نزدیکی با اولتراهای تیم هم داشت، داور بازی را متقاعد کرد که با آدریانو گالیانی، رئیس لیگ تماس بگیرد و این بازی را به تعویق بیندازد. پس از این اتفاق اما درگیری بین هواداران دو تیم بالا گرفت و منجر به ۱۳ دستگیری و بیش از ۱۵۰ مجروح در جریان درگیری‌ها شد.

تانکردی پالمیری، خبرنگار بین اسپورت در مورد این دربی می‌گوید:

گرچه این دربی به نسبت سایر دربی‌های بزرگ دنیا با شکوه و جلال بسیاری پوشش داده نمی‌شود اما این دیدار بی‌شک یک رقابت تمام‌عیار بین دو تیم پایتخت‌نشین است. نتیجه دربی و بالاتر قرارگرفتن از رقیبِ همشهری در جدول لیگ، برای هواداران این دو تیم، بیش از هر چیزی مهم است. اینجا شهری‌ است که در آن هرروز و هر ساعت ۱۵ برنامه رادیویی درباره رم و لاتزیو صحبت می‌کنند. نه درباره فوتبال، بلکه درباره رم و لاتزیو؛ این یک شور و اشتیاق کامل است؛ از زمین گرفته تا آسمان.

منبع: سایت FourFourTwo

۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت اول | ۴۱-۵۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت دوم | ۳۱-۴۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت سوم | ۲۱-۳۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت چهارم | ۱۱-۲۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت پنجم | شماره ۱۰؛ الاهلی و زمالک
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت ششم | شماره ۹؛ دورتموند و شالکه
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت هفتم | شماره ۸؛ گرمیو و اینترناسیونال
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت هشتم | شماره ۷؛ منچستریونایتد و لیورپول
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت نهم | شماره ۶؛ گالاتاسرای و فنرباحچه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر