۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۴؛ پنارول و ناسیونال

30 فروردین 98
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۴؛ پنارول و ناسیونال
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

این دربی هرگز جایگاه والایی در میان فوتبال‌دوستان نداشته است، اما قدیمی‌ترین دربیِ خارج از انگلیس در اینجا برگزار می شود، مونته ویدئو!

ورزش جا“_ اگر از شما بخواهند تا یک دربی ایده آل را تعریف کنید احتمالا، قدمتِ رقابت، جایگاه ملی، اختلافات تاریخی، هوادارانی پرشور و جدل بین هواداران دو تیم را مدنظر قرار دهید. برای این ها، لازم نیست تا یک دربی جدید بوجود آید؛ همه این ها در مونته ویدئو وجود دارد.

نخستین دربی بین دو تیم پنارول و ناسیونال در سال ۱۹۰۰ و در زمانی‌که مردم به ایده برادران رایت برای پرواز با هواپیما می‌خندیدند برگزار شد؛ این دربی قدیمی‌ترین دربیِ دنیای فوتبال در خارج از انگلیس محسوب می‌شود. آنها برای اثبات قدیمی‌تر بودن، با یکدیگر منازعه می‌کنند. پنارولی‌ها معتقدند که در سال ۱۸۹۱ باشگاه کریکت آنها تاسیس شده است و چندی بعد به ناحیه‌ای که در آن بازی می‌کردند تغییر نام دادند. از طرف دیگر ناسیونالی‌ها که در سال ۱۸۹۹ تاسیس شده‌اند، معتقدند که با این وجود از پنارول قدیمی‌ترند.

نام ناسیونال، یکی از نام های مرسوم باشگاه‌های آمریکای لاتین محسوب می‌شود. در طرف دیگر باشگاه پنارول به سان بسیاری از باشگاه های آمریکای جنوبی در قرن نوزدهم توسط گروهی از مهاجرین اروپایی و علی‌الخصوص کارگران انگلیسی خط راه آهن مونته ویدئو تاسیس شد. این نکته نیز حائز اهمیت است که باشگاه ناسیونال، نخستین باشگاه آمریکای جنوبی است که بدون هیچ دخالتی از سوی کشورهای خارجی تاسیس شد.

“درسته؛ آن را ادامه دهید!”

لیگ برتر اروگوئه در سال ۱۹۰۰ تاسیس شد و از همان ابتدا این دو باشگاه به قطب های این لیگ بدل شدند و در ۴ فصل ابتدایی، دو بار به قهرمانی رسیدند. پس از یک دهه ناکامی، موتور قهرمانی های پی در پی دو تیم بار دیگر روشن شد. از مجموع ۱۱۹ فصلی که لیگ اروگوئه برگزار شده است، ۹۶ بار این دو تیم به قهرمانی رسیده اند که سهم پنارول ۵۰ و سهم ناسیونال ۴۶ تاست. بین سالهای ۱۹۳۲ تا ۱۹۷۵، هیچ تیمی جز این دو تیم به قهرمانی لیک اروگوئه نرسید.
اتفاق جالب توجهی که بین این دو تیم افتاده است، مدت زمان نه چندان طولانی سیطره یکی از آنها بر فوتبال اروگوئه است؛ برخلاف رنجرز و سلتیک که حتی سابقه ۹ قهرمانی پیاپی در لیگ توسط یکی از آن دو تیم هم ثبت شده است اما پنارول و ناسیونال نتوانستند تا بیش از ۵ قهرمانی پیاپی در لیگ را بدست آورند.

پنارول ۵ بار در کوپا لیبرتادورس به قهرمانی رسیده است و فقط بوکا جونیورز و ریور پلاته عملکرد بهتری از آنها در این جام داشته‌اند. ناسیونال اما ۳ بار به قهرمانی در این رقابت ها رسیده است که آخرین آنها به سال ۱۹۸۸ برمیگردد. در این موضوع که بیش از ۸۰% از مردم اروگوئه طرفدار یکی از این دو تیم هستند شکی وجود ندارد.

هرکاری که می‌توانید بکنید…!

مقایسه ها همواره ادامه دارند و هر یک از دو تیم سعی می‌کند تا خودش را بهتر از دیگری نشان دهد. ناسیونال بازی‌های خودش را در ورزشگاه ناسیونال پارکی انجام می‌دهد که در سال ۱۹۰۰ ساخته شده و قدیمی‌ترین ورزشگاه آمریکای جنوبی محسوب می‌شود. پنارول هم در ورزشگاه کنتناریو بازی هایش را برگزار می‌کند؛ همان ورزشگاهی که از نخستین فینال جام جهانی در سال ۱۹۳۰ میزبانی کرد. تمامی دربی های دو تیم در این دو ورزشگاه و درحالی‌که بلیط های ورزشگاه ۵۰-۵۰ به فروش می‌رود برگزار شده است. جایی که جنون فوتبالی های آمریکای جنوبی به اوج خودش می‌رسد.

از القابی که به باشگاه پنارول نسبت می‌دهند می توان به گل آفتابگردان اشاره کرد که به سبب رنگ زرد و مشکی پیراهن هایشان به آنها داده شده است. در طرف دیگر به ناسیونالی ها لقب ‘bolsos’ داده شده که به سبب جیب های جالب توجه‌شان در پیراهن های آنها سال های ابتدای تاسیس‌شان داده شده است.
پنارولی ها همچنین در سال ۲۰۱۱ با آوردن پرچمی ۳۰۹ متری به ورزشگاه، رکورد بزرگترین پرچمی که در ورزشگاه‌ های فوتبال آورده شده است را شکستند. دو سال بعد اما در یکی از دیدارهای کوپا لیبرتادورس، یک پرچم ۶۰۰ متری جالب توجه به ورزشگاه آورده شد. احتمالا می‌توانید حدس بزنید که این پرچم از جانب هواداران کدام تیم بود؟ بله ناسیونال!

داستان‌های عجیب این دربی

در بین بیش از ۵۰۰ دربی ای که برگزار شده است بی شک داستان های جالبی را هم در بر گرفته است. در سال ۱۹۴۹، در دیداری که به “دربیِ فرار‌ی‌ها” مشهور شد، بازیکنان ناسیونال پس از اینکه در نیمه اول ۲ گل خوردند و ۲ اخراجی دادند، بین دو نیمه از طریق پنجره های رختکن از ورزشگاه خارج شدند تا بدین وسیله اعتراض خودشان نسبت به داوری را نشان دهند.

با این حال، این داستان های عجیب تا همین سال ها هم ادامه داشته است. در سال ۱۹۹۰ پس از اخراج یکی از بازیکنان دو تیم، بین دو تیم درگیری بوجود آمد و ۲۰ نفر از بازیکنان اخراج شدند و بازی لغو شد. در سال ۲۰۰۰ هم درگیری دیگری بین بازیکنان دو تیم، موجب زندانی شدن یکماههٔ ۹ تن از بازیکنان دو تیم شد.
در سالهای اخیر دو باشگاه در قاره چندان موفق ظاهر نشدند و بیشتر به رقابت های داخلی با یکدیگر می‌پردازند و درگیری هواداران هم به خارج از زمین مسابقه خلاصه می‌شود. در سال ۲۰۱۴، پس از اخراج ۴ تن از بازیکنان دو تیم در حین بازی، طی درگیری های پسا بازی ۹ نفر برای یک شب دستگیر شدند و به زندان رفتند و فدراسیون فوتبال اروگوئه هم ۱۷ نفر از تماشاگران را محروم کرد و عجیب آن‌که همه این ها برای یک دیدار دوستانه بود.
بدین ترتیب، قدمت، رقابت، کیفیت، خصومت و جذابیت را در این دربی می‌بینیم. تنها مشکل نبود یک نام جالب توجه برای این دیدار است. برخی آن را “el clásico del fútbol uruguyano” یا “Uruguayan clásico” می‌نامند. البته، نمی توان همه چیز را باهم داشت…!

منبع: سایت FourFourTwo

۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت اول | ۴۱-۵۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت دوم | ۳۱-۴۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت سوم | ۲۱-۳۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت چهارم | ۱۱-۲۰
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت پنجم | شماره ۱۰؛ الاهلی و زمالک
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت ششم | شماره ۹؛ دورتموند و شالکه
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت هفتم | شماره ۸؛ گرمیو و اینترناسیونال
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت هشتم | شماره ۷؛ منچستریونایتد و لیورپول
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت نهم | شماره ۶؛ گالاتاسرای و فنرباحچه

۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال | قسمت دهم | شماره ۵؛ رم و لاتزیو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر