۱۰ بازیکن برتر پلی آف NBA تا این لحظه

20 اردیبهشت 98
۱۰ بازیکن برتر پلی آف NBA تا این لحظه
نویسنده:جلال باقری

کوای لنرد، یانیس آنته توکومپو و دورنت سه مرد طلایی پلی آف NBA 2019 تا این لحظه

“ورزش جا”_ پلی آف بسکتبال NBA، عرصه ای جنوان وار برای درخشش ابرستارگان است. جایی که عیار بازیکنان مشخص می شود.

در این لیست ۱۰ بازیکن برتر پلی آف بسکتبال NBA تا این لحظه را مشاهده خواهیم کرد:


۱. کوای لنرد

( امتیازگیری : %۳۲.۳ – ریباند : %۷.۷ – بلاک: %۴.۰ )

در پلی آف امسال کوای لنرد بهتر از همیشه کار کرده است و همه را مات و مبهوت خود کرده است. درصد پرتاب های سه امتیازی موفق وی ۵۰ درصد بوده و همچنین دقت شوت های میدرنج وی در این پلی آف ۶۲ درصد بوده است. رکورد وی حتی از مایکل جردن بزرگ نیز بهتر است چرا که جردن در بهترین پلی آف خود رکورد ۶۰ درصد پرتاب میدرنج موفق را به ثبت رسانده است. لبران جیمز هرگز موفق به ثبت این رکورد در پلی آف نبوده است. دورنت نیز همینطور حتی کوبی برایانت نیز چنین رکوردی در پلی آف به ثبت نرسانده است. دقت شوت های لنرد در پلی آف امسال به طرز باورنکردنی فوق العاده بوده است. تورنتو رپترز اکنون میتواند مصمم تر از همیشه رویای قهرمانی NBA را در سر بپروراند زیرا لنرد در عالی ترین و محشرترین فرم ممکن خود قرار دارد.


۲. یانیس آنته توکومپو

( امتیازگیری : %۲۸.۴ – ریباند: %۱۱.۸ – بلاک:%۱.۵)

اما بعد از کوای لنرد، یانیس آنته توکومپو مرد ویرنگر پلی آف امسال بوده است. یانیس در بازیهای که در این سری انجام داده است غیر قابل مهار بوده است و در نفوذ به خط دفاعی حریف وحشتناک عمل کرده است و به راحتی امتیازگیری کرده است. اوج درخشش هیولای یونانی در سری میلواکی باکس و بوستون سلتیکس رقم خورد جایی که وی با عملکرد خود تیم برد استیونز را در هم شکست!  عملکرد وی در سری مقابل بوستون بدین ترتیب بوده است : %۳۰.۵ امتیازگیری – %۱۱.۵ ریباند – %۴.۵ پاس گل – %۱.۵ توپ ربایی و %۱.۵ بلاک.

در بازی اول سری میلواکی باکس و بوستون سلتیکس، پس از اینکه ال هورفورد توانست به خوبی یانیس را مهار کند همه بر این فکر فرو رفتند که تفکرات دفاعی برد استیونز برای مهار آنته توکومپو بسیار خوب جواب داده است و دیگر آنته توکومپو تهدید برای سبز و سفید پوشان نخواهد بود. اما آنته توکومپو در ۴ دیدار بعدی که مقابل بوستون به میدان رفت تمام معادلات را در هم کوبید و در حد و اندازه خود ظاهر شد بدین ترتیب زمینه حذف سلتیکس از پلی آف رقم زده شد. در این سری هیولای یونانی قدرت خود در فاز هجومی و دفاعی را به بهترین شکل ممکن به اجرا گذاشت.


۳. کوین دورنت

( امتیازگیری: %۳۵.۴ – ریباند: %۵.۲ – بلاک: %۱.۱)

دورنت درپلی آف امسال آمار %۵۱ شوت میدرنج موفق را به ثبت رسانده است همچنین آمار پرتاب سه امتیازی موفق وی %۴۲.۰ بوده است. بار اصلی گلدن استیت در پلی آف امسال به دوش KD بوده است. فقط دورنت بود که میتوانست گلدن استیت را از مهلکه جهنم وار سری لس آنجلس کلیپرز نجات دهد. بدون هیچ شک و اغراغی اگر وی در سری وریرز و کلیپرز حضور نداشت شاگردان استیو کر هرگز نمیتوانستند از سد محکم شاگردان داک ریورز عبور کنند. این را وقتی بهتر متوجه میشویم که زوج استفن کری و کلی تامپسون نیز امسال عملکرد چندان فوق العاده ای در پلی آف نداشته اند. در سری گلدن استیت و هیوستون، کلی تامپسون از ۳۰ پرتاب سه امتیازی خود فقط ۱۵ امتیاز را بدست آورد از این آمار بدتر آمار استفن کری بوده است وی از ۴۶ شوت سه امتیاز خود فقط ۱۲ شوت را وارد سبد کرده است که این آمار اصلا با شناختی که از کری داریم جالب و راضی کننده نمی باشد.


۴. نیکولا یوکیچ

(امتیازگیری: %۲۴.۵ – ریباند: %۱۲.۵ – بلاک: %۰.۸)

عملکرد یوکیچ در پلی آف امسال خیره کننده بوده است وی در بازی سوم سری دنور ناگتس و پورتلند تریل بلیزرز ۶۵ دقیقه بازی کرد و رکورد بیشترین دقایق بازی در یک مسابقه پلی آف را به نام خود ثبت کرد. همچنین وی با ۴ تریپل دبل تا این لحظه بهترین بازیکن امسال پلی آف از لحاظ ثبت تریپل دبل بوده است. تنها بازیکنانی که در ۱۱ بازی ابتدایی تاریخ پلی آف NBA توانسته بودند ۴ تریپل دبل ثبت کنند مجیک جانسن و اسکار رابرتسون بوده اند که به این دو نفر نیز باید اسم یوکیچ را نیز اضافه کرد. عملکرد یوکیچ در ۱۱ بازی ابتدایی خود در پلی آف امسال به این ترتیب بوده است: ۲۶۹ امتیاز، ۱۳۸ ریباند، ۱۰۲ پاس منجر به گل . اسکار رابرتسون نیز با یک بازی کمتر نسبت به یوکیچ یعنی در ۱۰ بازی ابتدایی خود به رکورد ۲۵۰ امتیاز، ۱۰۰ ریباند، ۱۰۰ پاس منجر به گل.

با این تفاسیر یوکیچ در حال گام برداشتن در مسیر اسطوره شدن است و درخشش های متوالی وی در پلی آف امسال و رکوردهایی که به ثبت رسانده است گواه این است که بر حسب لیاقت یوکیچ در این فهرست ۱۰ نفره قرار گرفته است و تا این حد مورد ستایش قرار گرفته است.


۵. دیمین لیلارد

( امتیازگیری: %۳۰.۴ – پاس گل: %۶.۱ – توپ ربایی: %۲.۱)

لیلارد در همان سری اول (پورتلند – اوکلاهاما) میزان عالی بودن خود را به معنی واقعی کلمه به ثبات رسانید. وی همچنین در سری پورتلند و ناگتس آمار امتیازگیری %۲۷.۳ به ثبت رسانده است که نشان از عملکرد فوق العاده وی در این سری بوده است. شلیک های سه امتیازی مرگبار وی در پلی آف امسال سخت ترین معادلات را به راحتی هر چه تمام تر برای تیم تری استاتس حل کرده است! دالا علاوه بر اینکه در لحظات سخت توانسته تیمش را کمک کند همچنین در رهبری تیم بسیار با تدبیر عمل کرده و حضور پورتلند در نیمه نهایی کنفرانس غرب اتفاقی و شانسی نبوده بلکه ناخدایی نابغه به نام لیلارد کشتی پورتلندی ها را هدایت میکند.


۶. جیمز هاردن

( امتیازگیری: %۳۱.۳ – پاس گل: %۶.۷ – توپ ربایی: %۱.۸)

هاردن در سری هیوستون و یوتا آنچنان پر فروغ نبود. شروع درخشش های وی از  سری گلدن استیت وریرز و هیوستون آغاز شد. در این سری ما شاهد هاردنی بودیم که شایسته بردن دومین MVP متوالی بوده است و از نام خود به خوبی دفاع کرده است. و در بازی سوم و چهارم گلدن استیت و هیوستون به طور میانگین %۳۹.۵ امتیاز را بدست آورد. آمار وی در شوت های سه امتیازی این سری %۳۶.۷ بوده است. در این سری علاوه بر کارهای هجومی موفق و تاثیر گذار هاردن، کارهای دفاعی وی نیز بهتر شده است او در مصاف های تک به تک با دورنت بسیار خوب ظاهر شده و کار را برای KD سخت کرده است. حالا با توجه به اینکه دورنت ادامه سری گلدن استیت و هیوستون را از دست داده است باید دید هاردن چه عملکردی از خود بر جا خواهد گذاشت.


۷. سی جی ماک کالوم

( امتیازگیری: %۲۵.۳ – پاس گل: %۳.۸ – توپ ربایی: %۰.۹)

گمشده در لقب دیمین لیلارد؟! اما این سوال اکنون جواب واضحی دارد چرا که سی جی مک کالوم نیز به همان میزانی که لیلارد تاثیر گذار بوده وی نیز تاثیر خود را چه در طول فصل عادی و چه در پلی آف گذاشته است. وی امسال در پلی آف برای پورتلند خوش نقش و تعیین کننده عمل کرده است. وی در لحظات پرفشار مسابقات با نبوغی که از خود نشان داده است توانسته از تنگناهای سختی بلیزرز را عبور دهد. وی در بازی سوم سری پورتلند تریل بلیزرز و دنور ناگتس ۶۱ دقیقه بازی کرد و ۴۱ امتیاز به ثبت رساند تا نقش مهمی در برد پورتلند ایفا کند. دیگر خصوصیت بارز مک کالوم این است که وی با تکنیک بسیار بالایی که دارد به راحتی در مصاف های تک به تک پیروز می شود و همین امر باعث می شود تا وی در امتیازگیری و پاس گل درخشان ظاهر شود. تصور پورتلند بدون سی جی مک کالوم واقعا سخت و غیر ممکن است!


۸. جوئل امبید

( امتیازگیری: %۲۱.۴ – ریباند: %۱۰.۸ – بلاک: %۲.۴)

جوئل امبید همه چیز را به سیکسرز می دهد، وی در کارهای تدافعی و هجومی یک محرکه ی باور نکردنی برای تیم برات براون به شمار می رود. در اولین مرحله پلی آف (سری فیلادلفیا – بروکلین نتس) وی به خوبی نقش خود را بعنوان رهبر تیمش ایفا کرد و توانست از همان راند اول پلی آف در قامت یک ابراستار واقعی عمل کند.  همچنین یکی دیگر از جذابیت های امسال پلی آف NBA چلنج های وی با مارک گسول بوده است. اما چرا واقعا امبید عالی است؟ سیکسرز بدون امبید چه در طول فصل عادی و چه در پلی آف بنابر آمارهایی که اعلام شده است هر گاه امبید غایب بوده است متحمل شکست شده است همین یک دلیل باید شما را قانع کند که وی به چه میزان وحشتناکی برای تیمش تعیین کننده و حیاتی است. وی در بازی سوم سری تورنتو رپترز و فیلادلفیا یک تنه باعث پیروزی تیمش شد و موفق شد با ثبت ۳۳ امتیاز تیمش را به برد برساند و فیلادلفیا را از خطر ۳ بر ۰ شدن سری نجات دهد. سونی سیکسرز برای عبور از چالش های پیش روی خود در پلی آف باید از امبید نهایت استفاده را ببرد و یکی از مهم ترین دلایل موفقیت های سیکسرز  در پلی آف امسال و همچنین به چالش کشیدن رپترز در نیمه نهایی کنفرانس شرق وجود جوئل امبید سنتر قدرتمند آبی ها بوده است.


۹. جمال مورای

( امتیازگیری: %۲۱.۷ – پاس گل: %۴.۳ – توپ ربایی: %۱.۲)

جمال مورای ۲۲ ساله در پلی آف امسال برای تیمش خارج از تصور درخشیده است این حرف را میتوان از همان راند اول پلی آف و سری سخت دنور ناگتس و سن آنتونیو اسپرز متوجه شد. جایی که مورای توانست در مواقع حیاتی با شوت های میدرنج و سه امتیازی دقیق خود قفل های بسته را برای تیمش باز کند و ناگتس را از سد محکم تیم باتجربه گرگ پاپویچ عبور دهد. وی همچنین در سری دنور ناگتس و پورتلند نیز بسیار خوب عمل کرده است و دامنه درخشش وی کماکان ادامه دارد. مطئمنا تیم مایکل مالون برای ادامه ماجراجویی خود در پلی آف امسال NBA به وجود جمال مورای نیازی حیاتی دارد.


۱۰. جیمی باتلر

( امتیازگیری: %۱۸.۹ – پاس گل: %۵.۱ – توپ ربایی: %۱.۶)

جیمی باتلر در بازی سوم سری فیلادلفیا و تورنتو رپترز با ۲۲ امتیاز و ۹ پاس گلی که به ثبت رساند در کنار جوئل امبید یکی از مردان کلید سونی سیکسرز در نیمه نهایی کنفرانس شرق بوده است. همچنین در راند اول پلی آف (سری فیلادلفیا و بروکلین نتس) وی برای تیمش یک عنصر هجومی بی نقص بود و شاید اگر او امسال در سونی سیکسرز حضور نداشت کار برای شاگردان برت براون بسیار پیچیده و دشوار می شود زیرا باتلر در طرح ریزی حملات و کارهای هجومی یک سر و گردن از دیگر بازیکنان فیلادلفیا بالاتر است. همچنین اگر بدنبال یک زوج درخشان در پلی آف امسال هستید به حرکات هماهنگ بین باتلر و امبید به طرز ویژه ای نگاه کنید این دو سوپراستار با شناخت متقابلی که از هم پیدا کرده اند در رول ها و حرکات ترکیبی بسیار عالی کرده و تیم حریف را با بحران سختی روبرو میکنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر