پیش بازی تورنتو رپترز – فیلادلفیا سونی سیکسرز؛ دیگر وقت لغزش نیست!

22 اردیبهشت 98
پیش بازی تورنتو رپترز – فیلادلفیا سونی سیکسرز؛ دیگر وقت لغزش نیست!
نویسنده:جلال باقری

نبرد حساس تورنتو و فیلادلفیا در آخرین گام

“ورزش جا”_ در چهارچوب مرحله نیمه نهایی کنفرانس شرق و در هفتمین بازی سری تورنتو رپترز و فیلادلفیا سونی سیکسرز، بامداد فردا از ساعت ۰۳:۳۰ بامداد به وقت ایران در ورزشگاه Scotiabank Arena به مصاف هم خواهند رفت.

دو تیم پرادعای و پر سر و صدای NBA در نیمه نهایی کنفرانس شرق به هم برخورد کردند و سری فوق العاده مهیجی را ساختند. در دو بازی اول این سری تورنتو رپترز با درخشش فوق ستاره خود یعنی کوای لنرد، فیلادلفیا را مغلوب کرد. اما در بازی سوم شاگردان برت براون به رهبری جوئل امبید توانستند به پیروزی برسند و نتیجه سری را ۲ بر ۱ کنند تا همچنان امیدها برای آنها زنده بماند.

در بازی چهارم، باز هم سونی سیکسرز بود که موفق شد به پیروزی برسد و در نهایت سری را ۲ بر ۲ کند تا اوج هیجان همچنان در این سری وجود داشته باشد. در بازی پنجم که کانادایی ها میزبان بودند درخشش زوج لنرد و سیاکام برد را برای آنها رقم زد. در بازی ششم این سری که بسیار نزدیک و نفس گیر دنبال میشد، فیلادلفیایی ها با درخشش ستارگانی چون امبید، سیمنز، جیمی باتلر و توبیاس هریس حریف را در ولز فارگو سنتر به زانو در آوردند تا این سری برای یکبار دیگر مساوی (۳ بر ۳) شود.

و اما هفتمین بازی این سری، جایی که دیگر هیچ یک از این دو تیم حق سهله انگاری و لغزش ندارند چرا که فقط یک گام دیگر تا رسیدن به فینال کنفرانس شرق فاصله دارند. سری رپترز و فیلادلفیا یک چالش جدی برای دو سرمربی بوده است. نیک نرس سرمربی رپترز در این فصل توانست تیمش را به رهبری لنرد به رتبه دوم جدول کنفرانس شرق برساند. وی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ بعنوان دستیار در رپترز فعالیت میکرد اما پس از برکناری دوین کیسی در تابستان ۲۰۱۸، وی بعنوان سرمربی شمالی ها انتخاب شد و در سمتی که به آن سپرده شد به خوبی عمل کرد و شایستگی خود را در اولین سال سرمربیگری خود در رپترز به اثبات رساند. اما چالش سختی که اکنون باید وی از آن عبور کند بازی هفتم مقابل تیم انرژیک فیلادلفیا است. اگر وی این چالش سخت را نیز پشت سر بگذارد و راهی فینال کنفرانس شرق شود دیگر وی سرمربی محبوب شمالی ها خواهد شد.

برت براون سرمربی کهنه کار و با تجربه فیلادلفیا که سابقه ۴ قهرمانی بعنوان دستیار در NBA را در کارنامه دارد مطمئنا به خوبی حساسیت و مهم بودن بازی هفتم تیمش برابر رپترز را درک میکند. تیم تحت هدایت وی در فصل جاری در رتبه سوم جدول کنفرانس شرق قرار گرفت. فیلادلفیا با تریدهایی همچون جیمی باتلر و توبیاس هریس توانست تیم خود را تبدیل به یک تیم یکدست و آماده برای کسب موفقیت تبدیل کند و سرمربی باتجربه ای همچون براون با داشتن این چنین تیمی میتواند حریفان را حتی در زمین خودشان غافلیگر کند.

و اما فوق ستارگان دو تیم، وقتی حرف از فوق ستاره زده می شود همه بدنبال بازیکنانی میگردند که با عملکرد شاهکارگونه خود برد را برای تیمشان فراهم کنند. اما گاهی نیز این فوق ستارگان آنچنان درخشان نبوده اند و بازیکنان دیگر جورشان را میکشند. در سری رپترز و فیلادلفیا به خوبی یک ستاره از دیگران متمایز بوده و تفاوت خود را با قدرت اثبات کرده و این بازیکن کسی نیست جز کوای لنرد! لنرد در تابستان ۲۰۱۸ در انتقالی پر هیاهو از سن آنتونیو اسپرز راهی تورنتو رپتر شد. این ترید برای رپترزی ها عالی بود چون کوای در طول فصل عادی برای آنها فوق العاده موثر ظاهر شد همچنین وی در پلی آف امسال و به خصوص در همین سری رپترز و فیلادلفیا باز هم برای تیمش عالی بازی کرد. و باید دید وی در هفتیمن بازی این سری یکبار دیگر اوج شکوه خود را به معرض نمایش میگذارد یا خیر. همچنین در رپترز دیگر بازیکنان نیز بسیار عالی بودند ستارگانی همچون مارک گسول با تجربه که در کارهای دفاعی نظم سفت و سختی را به تیمش بخشیده است. کایل لوری نیز با درخشش های خود در پرتاب های منطقه ای عصای دست تیمش بوده همچنین پاسکال سیاکام پر انرژی نیز بازیکنی بوده است که در طول فصل عادی و حتی پلی آف نیز واقعا بی نقص کار کرده است و شاید آنطوری که استحقاقش را داشته است مورد تمجید قرار نگرفته است ولی ورژن فصل ۱۹-۲۰۱۸ تیم تورنتو یک مهره بسیار شاخص دارد که در حساس ترین دقایق حتی وقتی فوق ستارگان این تیم عاجز مانده اند با درخشش خود تیمش را از سرسخت ترین لحظات بازی به بهترین شکل ممکن عبور داده است و آن همین سیاکام است که با امتیازگیری ها، ریباندها و عملکرد دفاعی قوی خود نقش ویژه ای در موفقیت رپترز داشته است.

در فیلادلفیا نیز اولین نامی که با آن رودرو می شویم جوئل امبید است، سنتر غول آسای آبی های فیلادلفیا با توجه به نوع بازی که انجام میدهد میتواند در هر لحظه از بازی ورق را به سمت تیم خودش برگرداند کاری که در طول فصل عادی و همچنین پلی آف امسال انجام داده است. وی قدرت رهبری بسیار بالایی دارد و همین طور فیزیک منحصر به فرد وی که به او اجازه میدهد در نبردهای تن به تن به خصوص در منطقه رنگی و زیر سبد بسیار پر توان باشد. به تمام این خصوصیات یک خصوصیت زشت دیگر باید اضافه کرد اینکه وی استاد جنگ روانی است، امبید با تمام فوق ستارگانی که تا کنون روبرویش بازی کرده اند همیشه کری داشته است و حتی بعضی مواقع کار به درگیری های فیزیکی نیز کشیده شده است این خصوصیت شاید برای اکثرا طرفداران بسکتبال و به خصوص NBA ناپسند بوده است و بارها مورد نقد و انتقاد قرار گرفته است ولی این فقط یک طرف ماجرا می باشد. امبید با این حربه میتواند به راحتی تمرکز مهره اصلی تیم حریف را بهم بریزد و این نکته یعنی فروپاشی شاکله اصلی تیم حریف! پس برای فیلادلفیا و همچنین شخص برت براون داشتن این چنین بازیکنی نیز نعمت است! که هم بار فنی فوق العاده بالایی دارد و هم استاد جنگ های روانی محسوب می شود.

بعد از امبید باید به سراغ بن سیمنز جوان برویم، پوینت گارد و فوروارد خوش آتیه ای که درفت سال ۲۰۱۶ فیلادلفیا می باشد. پسر جوانی که خیلی زود توانست استعداد سرشار خود را شکوفا کند و حتی چندین بار نیز از سوی لبران جیمز مورد ستایش قرار گیرد. وی یکی از امیدهای اصلی تیم سونی سیکسرز در بازی هفتم سری رپترز-فیلادلفیا به شمار می رود و باید دید چه عملکردی از خود بر جا خواهد گذاشت.

جیمی باتلر، وی با حاشیه های فراوانی از مینسوتا تیمبرولوز به فیلادلفیا سونی سیکسرز ترید شد اما وی خیلی زو توانست با دو سوپر استار فیلادلفیا یعنی امبید و سیمنز مچ شود و مثلث ویرانگری را برای تیم برت براون ایجاد کند. وی یکی از مهمترین مهره های فیلادلفیا به شمار می رود وی از امبید و سیمنز باتجربه تر می باشد و این تجربه در این سری نیز چندبار به کمک تیمش آمده است ضمن اینکه توانایی های فردی وی مثل شوت های میدرنج دقیق، موفقیت در نبردهای تن به تن و هوش بالای وی در ایجاد فضا سازی برای دیگر هم تیمی های خود شاخصه های بازی این سوپراستار محسوب می شوند.

حال باید دید در نبرد سخت و سنگین رپترز و فیلادلفیا کدام یک از این ستارگانی که به تحلیل آنها پرداختیم خواهد توانست تیمش را به سوی برد سوق دهد و به فینال کنفرانس شرق برساند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر