۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۳؛ سلتیک و رنجرز

22 اردیبهشت 98
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۳؛ سلتیک و رنجرز
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

این دیدار به عنوان یک رقابت دوستانه آغاز شد و سپس پیش از حضور ستارگان بین‌المللی در دو تیم، به یک رقابت دینی تبدیل شد. این بزرگترین دربی بریتانیاست…

ورزش جا“_ سندی جاردین، بازیکن سالهای دور رنجرز می‌گوید:

من بسیار خوش شانس بوده‌ام که تجربه دیدن دربی های بزرگ دنیا را داشته‌ام و باید بگویم هیچ دربی ای به جذابیت این دیدار نبوده است. هنگامی که شما از تونل ورزشگاه خارج می‌شوید هیچ چیزی به اندازه سر و صداهای تماشاگران شما را اذیت نمی‌کند.

تام بوید، مدافع سابق سلتیک درباره جو حاکم بر دربی اولدفرم می‌گوید:

پس از بازگشت به رختکن هم گوش شما همچنان صدا می‌دهد و حتی وقتی در رختکن مربی با شما صحبت می‌کند همچنان اثرات سر و صدای موجود در ورزشگاه بروی گوش های شما باقیست. آنها سعی می‌کنند تا با این صداها به نوعی از تیمشان دفاع کنند. احتمالا پس از بازی گلوی آنها زخم می شود.

آغازِ رقابت

بی شک دربی اولدفرم برای مقابله با فرقه‌گرایی پدید آمد و در ابتدا نیز یک رقابت دوستانه بین دو تیم بود. رنجرز در سال ۱۸۸۸ به خانه ابدی اش در جنوب گلاسکو رفت، درست در همان سالی که سلتیک تاسیس شد. هدف از تشکیل سلتیک هم رسیدن بخشی از درآمد باشگاه به فقرای شرق گلاسکو بود. نخستین دیدار دو تیم چندی بعد در همان سال با یکدیگر برگزار شد و با برتری ۵-۲ سلتیک خاتمه یافت. این بازی جمعیت ۲۰۰۰ نفری ای را به ورزشگاه کشاند که بی سابقه بود.

هرگونه رقابت بین دو تیم بین دهه ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ ممنوع شد. هنگامی که تنش های اجتماعی، سیاسی و مذهبی بر این دیدار سایه انداخته بود و درگیری های خیابانی هم بین هواداران افراطی دو تیم بالا گرفته بود. پرسی سیلیتو رئیس پلیس شهر هم گفته بود که برای کاهش جرم و جنایت ها امکان دارد که دیگر اجازه برگزاری اولدفرم را ندهد.

کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها

جمعیت کاتولیک نشین شهر اغلب محروم و قربانی تبعیض های قانونی به سبب مذهبشان بودند. با این حال، طی سال‌های گذشته قانون اجازه تاسیس مدارس کاتولیک توسط افراد محلی شهر را داده است و آنها می‌توانند به دور از پروتستان‌ها که عقاید مخالفی با یکدیگر دارند به تحصیل بپردازند. از این رو همواره سلتیک را منشا عقاید کاتولیک و رنجرز را منشا پروتستانیسم می‌دانند.
تنش بین هواداران سلتیک و رنجرز تا به امروز باقی مانده است اما وضع قانون های جدید موجب جلوگیری از حمل کردن بطری، قوطی، الکل و وسایل خطرزا به ورزشگاه شده است و شدت درگیری‌ها را حتی الامکان پایین آورده است. با این حال درگیری های مذهبی مابین دو تیم به این سادگی ها از بین نمی ررود

در هنگام ورود تیم‌ها به زمین چندین هزار نفر تماشاگری که به تماشای دربی اولدفرم از نزدیک نشسته‌اند به صورت کاملا هماهنگ شعار هایشان را با یکدیگر می خوانند که در اکثر آنها معنا و مفهوم سیاسی و مذهبی نهفته است.
سیاست طولانی مدتی که در این دربی حتی تا همین روزها ادامه داشته است، بالاترین حد تنفر دو تیم از یکدیگر است. تا آنجا که باشگاه رنجرز تا سال‌های سال هیچ بازیکن کاتولیکی جذب نمی‌کرد. این شرایط برای سلتیک هم صدق می‌کرد. این‌ها همه درحالیست که موفق ترین سرمربی تاریخ سلتیک یعنی جان استین، فردی پروتستان است.
در هنگام زمامداری گریم سونس در ایبراکس اما شرایط تاحدود زیادی تغییر کرد. وقتی که او اختلافات دینی را کنار نهاد و به استعداد بازیکن‌ها توجه کرد. یکی از کاتولیک هایی که او به رنجرز آورد، مو جانستون مهاجم سابق سلتیک بود.
هرچند که این انتقال به مذاق هیچ یک از هواداران دو تیم خوش نیامد؛ هواداران سلتیک پس از خروج جانستون، او را یهودی خواندند و رنجرزی ها هم شال گردن های تیم را آتش زدن و باشگاه را به نخریدن بلیت های بازی‌های خانگی تهدید کردند. این اعتراض ها تا آنجا بالا گرفت که حتی کیت جانستون را در هتل تیم در پیش فصل هم به او نمی دادند. با این حال جانستون این سختی‌ها را تحمل کرد و پس از گلزنی مقابل سلتیک در اولدفرم دل هواداران رنجرز را بدست آورد.

دو تیم و یک جام

هر دو باشگاه همچنین در لیگ همواره جزو مدعیان عنوان قهرمانی محسوب می‌شوند و همین عامل نیز موجب تشدید رقابت بین دو تیم شده است. دیدار دو تیم در لیگ گاهاً علاوه‌براینکه دربی می‌باشد، دیدار تعیین کننده قهرمان لیگ نیز محسوب می‌شود.

گوردون اسمیت، در مصاحبه‌ای با فورفورتو می‌گوید:

من در تیم رنجرزی بودم که در سال ۱۹۷۹ در روز پایانی قهرمانی لیگ را از دست داد. ما تنها به یک مساوی برای تثبیت قهرمانی‌مان نیاز داشتیم اما آنها ما را دار سلتیک پارک شکست دادند و قهرمانی را از چنگ ما در آوردند. ما در رختکن نشسته بودیم و می‌توانستیم صدای شادی کردن و جشن گرفتن آنها را بشنویم؛ این بدترین حس ممکن بود.”

پس از آن سلتیک تا هفت سال بعد در ایبراکس به پیروزی نرسید. طی این دوره سرمربی سلتیکی‌ها یعنی تامی بِرنز، طی مصاحبه‌ای جالب توجه اذعان کرد که روی سنگ‌قبر او جمله “اندی گورام قلب مرا شکست” را بنویسند‌‌‌. این اظهار نظر به این دلیل بود که گورام دروازه‌بان افسانه‌ای رنجرز با عملکرد فوق‌العاده‌اش در دربی‌های اولدفرم مانع پیروزی سلتیک می‌شد.
باوجود سختی‌های زیادی که رنجرزی‌ها طی سال‌های اخیر به موجب سقوط به دسته‌های پایین‌تر لیگ اسکاتلند کشیدند اما دربی اولدفرم همچنان جذابیت سابق خودش را دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر