پیکلز، یابنده جام جهانی 1966

1 خرداد 98
پیکلز، یابنده جام جهانی 1966
نویسنده:کوروش عقیلی

انگلستان تا کنون تنها یکبار برنده جام جهانی شده است. هواداران فوتبال نام بیشتر ستاره‌های تیم رویایی انگلستان مانند بابی چارلتون، بابی مور، گوردون بنکس را می‌دانند. اما کمتر کسی می‌داند آن‌ها جامی را که بالای سر بردند را مدیون سگی به نام پیکلز هستند.

“ورزش جا”_ درست نیم قرن از ربوده شدن جام ژول ریمه، جامی که قبل از ساخته شدن جام کنونی به قهرمان جام جهانی می‌رسید، گذشته است. اتفاقی که چهار ماه پیش از شروع رقابت‌های جام جهانی ۱۹۶۶ در یک آخر هفته و در روزهای ابتدایی بهار در لندن افتاد و فدراسیون فوتبال انگلستان را در شوک فرو برد.

دزدی ناشیانه

آن زمان جایزه ژول ریمه در نمایشگاه تمبری که در سالن مرکزی “وست‌مینیستر” در لندن برپا بود به نمایش گذاشته شده بود. در دومین روز نمایشگاه اما دیگر اثری از آن در محفظه شیشه‌ایش نبود. حادثه در وقت استراحت روزانه مأموران امنیتی نمایشگاه رخ داده بود و به همین دلیل چگونگی دزیده شدن جام برای همیشه به صورت یک راز باقی ماند.

جام ژول‌ریمه که آن زمان ۳۰۰۰ پوند قیمت‌گذاری شده بود از یک نمایشگاه در مارس ۱۹۶۶ دزدیده شد

دکتر مارتین آترتن، نویسنده کتاب ” دزد جام ژول ریمه” در رابطه با این اتفاق گفت:

“این حرف که تمام مدت افرادی دور و بر محفظه جام بودند، اصلا درست نیست. کل کاری که انجام شد، ناشیانه بود. از این که فدارسیون فوتبال اجازه داد جام را بیرون بیاورند گرفته تا تدابیر امنیتی که در نظر گرفته شد و فرآیند پیدا کردن آن. بعدا مشخص شد که مأمور حفاظت موزه چیزی حدود ۷۴ سال سن داشت و نحوه حفاظت از جام کاملا نامناسب بود. تصور ما این است که دو نفر از راه خروج اضطراری داخل موزه شدند، جام را برداشتند و از همان جا هم بیرون رفتند.”

نامه باج‌خواهی

اسکاتلندیارد مأمور رسیدگی به پرونده این دزدی شد اما سرنخ‌ها ناچیز بود. خیلی زود فدراسیون فوتبال انگلستان مخفیانه به نقره‌سازی به نام “جرج برد” سفارش داد تا نمونه‌ای شبیه جایزه را بسازد.
همان زمان جو میرز، رئیس وقت فدراسیون فوتبال، نامه‌ای از شخصی به نام “جکسون” دریافت کرد که بابت بازگرداندن جایزه ۱۵ هزار پوند می‌خواست. میرز که رئیس باشگاه چلسی هم بود، به توصیه پلیس به ظاهر با این معامله موافقت کرد.
یک مأمور پلیس با لباس شخصی با جکسون در پارک باترسی قرار گذاشت، اما او به جای پول واقعی بسته‌هایی از روزنامه‌های بریده شده همراه داشت که روی هرکدام یک اسکناس ۵ پوندی بود. جکسون، سرباز پیشینی به نام ادوارد بچلی بود که در نهایت دستگیر شد.

کشف تصادفی جام جهانی توسط پیکلز

پیکلز پس از این که صاحبش برای تلفن زدن از خانه‌اش خارج شد، جام جهانی را پیدا کرد

بچلی دستگیر شد اما اثری از جایزه پیدا نشد و در نهایت “کشف سرنوشت‌ساز” عصر روز یکشنبه ۲۷ مارس ۱۹۶۶ اتفاق افتاد.
دیوید کوربت آپارتمانش در محله نوروود در جنوب لندن را ترک کرد تا هم یک تلفن بزند و هم سگ اش، پیکلز، را بگرداند. آن موقع به ذهنش هم نمی‌رسید که کمی بعد به تیتر اول رسانه‌ها تبدیل خواهد شد.
کوربت در مورد آن روز می گوید:

“پیکلز دور و بر ماشین همسایه این طرف و آن طرف می‌رفت. همین طور که داشتم قلاده‌اش را می‌بستم، متوجه بسته‌ای شدم که آن‌جا افتاده بود. بسته با روزنامه پوشانده شده بود و دورش را هم محکم با طناب بسته بودند.

بخشی از پائین بسته را پاره کردم و به یک قاب فلزی خالی رسیدم . کمی که جلوتر رفتم چشمم خورد به کلمات برزیل، آلمان غربی و اروگوئه که روی آن حک شده بود. بعد بخش بالایی بسته را پاره کردم. مجسمه یک زن بود که کاسه کوچکی را روی سرش گرفته بود. من تصویر جام جهانی را در روزنامه‌ها و تلویزیون دیده بودم و آن موقع بود که قلبم شروع کرد به تند تند زدن.”

 

این کاپ جام جهانی نیست

کوربت به ایستگاه پلیس محله رفت تا جام را تحویل دهد، اما پلیس حرفش را باور نکرد:

“آن را با قدرت روی میز سرگروهبان گذاشتم و گفتم فکر کنم جام جهانی را پیدا کردم. هنوز یادم هست که چه جوابی به من دادند: به نظرم خیلی هم شبیه جام جهانی نیست پسرم.”

پلیس به کولبرت گفت: به نظرم خیلی هم شبیه جام جهانی نیست پسرم

بعد از آن یک کارآگاه آمد و کوربت را برای بازجویی به اسکاتلندیارد بردند: “تازه فهمیدم که من را به چشم مظنون ردیف اول نگاه می‌کنند. بعد از حدود یک ساعت من را به خانه بازگرداندند. وقتی به نوروود برگشتم، بیرون خانه‌ام را خبرنگارانی از سراسر دنیا پر کرده بودند.”
با اثبات بی‌گناهی کوربت هم او و هم سگش، پیکلز، به مرکز توجه رسانه‌های دنیا تبدیل شدند.

پیکلز و بازی در فیلم

پیکلز از سوی انجمن دفاع از سگ‌سانان مدال دریافت کرد و این البته تنها جایزه‌ای نبود که به او اهدا شد. پیکلز سگی از نژاد کالی (نوعی سگ گله) با اندامی درشت و بدنی پشمالو بود که به ستاره‌ای تلویزیونی تبدیل شد و حتی در فیلمی با نام “The Spy with a Cold Nose” (با ترجمه تقریبی جاسوسی با شامه تیز) در کنار اریک سایکز حاضر شد.
کوربت که الان ۷۶ ساله است می‌گوید: “او جایزه بهترین سگ سال و بهترین سگ ایتالیایی سال را گرفت و در برنامه های تلویزیونی “بلو پیتر اند مگپای” هم حاضر شد. پیکلز از این کار نهایت لذت را می‌برد و جلوی دوربین‌ها بی‌نقص بود. او به بیشتر کشورهای دنیا دعوت شد اما آن موقع وقتی سگی از کشور خارج می‌شد باید ۶ ماه در قرنطینه می‌ماند.”

از چپ به راست: بری دیویس و پیکلز، الف رمزی (مربی انگلستان)، بابی مور (کاپیتان انگلستان)، بابی چارلتون و گوردون بنکس قبل از قرعه‌کشی جام جهانی۱۹۷۰

کوربت هم در این میان از حامیان مالی و همین طور شرکت‌هایی که جام را بیمه کرده بوند در مجموع ۵ هزار پوند پول گرفت.
انگلستان که در فینال جام جهانی آلمان‌غربی را ۴ بر ۲ شکست داد، این زوج به جشن شام قهرمانی دعوت شدند. جشنی که کوربت به خوبی آن را به یاد دارد: “ما در کنار کلی شخصیت معروف در هتل بودیم. در آن مراسم پیکلز در آسانسور ادرار کرد و من حسابی خجالت زده شدم. همه همسران بازیکنان فوتبال هم آنجا بودند اما به سالن اصلی دعوت نشده بودند.
من این همه زن عصبانی یکجا ندیده بودم. بعد از آن بازیکنان تیم ملی به بالکن رفتند. خیابان پر از آدم بود. ما هم همراه آن‌ها به بالکن رفتیم. بعد بابی مور، پیکلز را روی دستانش بالا برد و به جمعیت نشان داد و صدای فریادهای شادی مردم به هوا رفت.”

پایان تلخ پیکلز

کوربت با جایزه‌ای که برای پیدا کردن جام جهانی گرفت یک خانه در منطقه ساری لندن خرید. او در دادگاه بچلی – که در نهایت به زندان افتاد- هم به عنوان شاهد حاضر شد. پیکلز اما آنقدری زنده نماند تا از شهرتش آن‌طور که باید و شاید استفاده کند. او یک سال بعد از آن ماجرا در سال ۱۹۶۷ مرد.
کوربت می گوید:

“او سگی کامل بود و فقط از گربه‌ها متنفر بود. یک بار که با پسرم برای پیاده‌روی بیرون رفته بود آن طرف کوچه گربه‌ای را دید و شروع کرد به کشیدن قلاده اش. پسرم هم قلاده را ول کرد و پیکلز رفت. ما همه جا را دنبالش گشتیم تا این که پشت حیاط او را روی یک درخت پیدا کردیم. فکر کنم گردنش شکسته بود.”

پیکلز در حیاط خانه کولبرت دفن شد. بالای قبر او نوشته شده: پیکلز یابنده جام جهانی ۱۹۶۶

پیکلز در حال حاضر در انتهای حیاط خانه کوربت در لینگفیلد دفن شده است.
جام ژول ریمه هم وقتی برزیل در جام‌جهانی ۱۹۷۰ مکزیک برای سومین‌بار قهرمان جهان شد، برای همیشه به این تیم داده شد. این جام اما سال ۱۹۸۳ وقتی در ساختمان فدراسیون فوتبال این کشور در معرض نمایش قرار گرفت، ربوده شد و هیچ‌وقت پیدا نشد. گفته می‌شود سارقان این جام طلایی را ذوب کرده و فروخته‌اند.
نسخه کپی جایزه به جورج برد، سازنده‌اش بازگردادنده شد و او هم آن را تا زمان مرگش در جعبه‌ای زیر تخت خوابش نگه داشت. در نهایت فیفا در سال ۱۹۹۷ در یک مزایده آن را خرید و الان در موزه ملی فوتبال در منچستر نگهداری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر