۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۱؛ بوکا جونیورز و ریور پلاته

6 خرداد 98
۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۱؛ بوکا جونیورز و ریور پلاته
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

شماره یکِ بزرگترین و بدترینِ دربی‌ها به این دیدار تعلق می‌گیرد؛ با ما همراه باشید و داستان بزرگترین دشمنان فوتبالیِ آرژانتینی را بخوانید.

ورزش جا“_فوتبال به خوبی به جنگ طبقاتی تبدیل می‌شود. در این دربی نیز شاهد رقابت بین طبقه فرهیخته جامعه و طبقه کارگری جامعه هستیم. دربی بوکا-ریور تنها دربی‌ای نیست که در آن اختلاف طبقاتی مهم‌ترین دلیل اختلاف دو تیم باشد و در ۴۹ دربیِ پیشین که به بررسی آن پرداختیم هم شاهد این موضوع بودیم، اما بی‌تردید این دربی روشن‌ترین، بی‌پروا ترین و صدالبته مهم‌ترین دربی‌ای است که نمایانگر اختلاف بین طبقه بورژوا و متوسط می‌باشد.

هر دو باشگاه از مناطقی ساحلی می‌آیند. باشگاه اتلتیکو ریور پلاته در سال ۱۹۰۱ توسط گروهی از کارگران در لنگرگاهی در نزدیکی منطقه لا بوکا تاسیس شد. نزدیک به چهار سال بعد، باشگاه اتلتیکو بوکا جونیورز توسط گروهی از مهاجران ایتالیایی‌ تشکیل شد و ایده پیراهن زرد و آبی خودش را از رنگ کشتیِ سوئدی‌ای گرفت که مهاجران با آن به آرژانتین آمده بودند. نخستین دربی بین دو تیم در سال ۱۹۰۸ برگزار شد.
سپس باشگاه ریور تغییر مکان داد و در اواسط قرن ۱۹۲۰، به منطقه شمالی حومه شهر نونِز نقل مکان کرد. از سال ۱۹۳۱، باشگاه استارت حرفه‌ای شدن را زد و با تزریق پول به تیم خریدهای خوبی انجام داد؛ آنها با ۱۰ هزار یورو کارلوس پئوکلا و با ۳۵ هزار یورو برنابا فریرا را خریدند.

چوب‌ و سنگ…

پس از ولخرجی‌های آن سال‌های ریور، لقب “Los Millonarios” به آنها تعلق گرفت و این رقابت این دو تیم در دربی به رقابتی طبقاتی تبدیل شد. در نظر عامه، بوکا باشگاهی بی‌تمدن است درحالی‌که ریور دارای شهرت و افتخار زیادی است.
البته هواداران هر دو تیم به این نظریه اعتقاد دارند. هواداران بوکا به ریوری ها لقب “gallinas” یا مرغ ها را داده‌اند، چراکه در فینال کوپا لیبرتادورس ۱۹۶۶، برتری دو گله خودشان برابر پنارول را از دست دادند. ریوری‌ها نیز به بوکایی‌ها لقب “smelly chanchitos” بمعنای خوک‌های کوچک و “bosteros” بمعنای جمع‌کنندگان کود را داده‌اند.

هواداران و بازیکنان دو تیم هم این توهین‌ها را پذیرفته بودند. خوان رومن ریکلمه، اسطوره باشگاه بوکا جونیورز طی مصاحبه‌ای گفته بود:

هنگامی‌که از خواب بلند می‌شوم، نمی‌توانم هیچ چیز قرمز یا سفیدی را بر تن کنم، چراکه آنها رنگ‌های ریور پلاته هستند.

کارلوس توز که در سال ۲۰۱۵ به باشگاه نخست خود بوکا جونیورز بازگشت پس از گلزنی برابر ریور رقص مرغی را انجام داد و بدلیل تحریک هواداران، از داور کارت قرمز دریافت کرد؛ همانطور که ماتیاس آلمیدا، بازیکن ریور در سال ۲۰۱۱ پس از بوسیدن لوگوی ریور در مقابل هواداران بوکا، از داور کارت قرمز گرفت.

با این‌حال هواداران دو تیم از این تمسخرهای زننده یکدیگر، لذت هم می‌برند. در اوایل قرن بیست و یک، ه هواداران بوکا تمامی پوسترهای مربوط به برگزاری کنسرت در ورزشگاه ال مونومنتال را گچ گرفتند تا در زمان پخش سرودهای قهرمانی بوکا، هواداران ریور هم توجه‌شان به آن جلب شود. هواداران ریور نیز یکبار با الهام گرفتن از پینک‌فلوید، لباس بوکا را بر تن یک خوک بزرگ کردند تا به این شکل آنها را مسخره کنند.
این درگیری‌ها گاها بدتر هم شده است، وقتی که پیش از برگزاری فینال کوپا لیبرتادورس ۲۰۱۸، درگیری بین هواداران دو تیم تا آنجا بالا گرفت که یکی از خانه‌های سطح شهر بوئنوس‌آیرس آتش گرفت.

ال مونومنتال یکی از قدیمی‌ترین استادیوم های آرژانتین است که برای میزبانی کردن از ۹ بازی جام جهانی ۱۹۷۸ (از جمله فینال این رقابت‌ها) ساخته‌‌شد و بیشتر به سبب نوارهای بلند متصل به جایگاه‌های شمالی و جنوبی‌اش مشهور است. لا بومبونرایِ بوکا جونیورز نیز ورزشگاهی زیبا و D شکل است که همواره رنگ‌های زرد و آبی در آن پدیدار است و هواداران پس از گلزنی بوکا، همچون کودکی که به سمت بغل مادربزرگش ‌می‌رود، به سمت پایین یورش می‌برند.
صدالبته چیزی که در این استادیوم‌ها لذت‌بخش است، دیدن اکثر ستارگان فوتبال آرژانتین و بسیاری از استعدادهای فوتبال آمریکای جنوبی در یکی از این تیم‌هاست.

برتری و پایداری

با گذشت زمان بوکا رفته رفته قدرت را در فوتبال آرژانتین بدست آورد و در حال حاضر ریور ۳۶ بار و بوکا ۳۳ بار برنده لیگ شده‌اند و سومین تیم پرافتخار آرژانتین ریسینگ است که ۱۷ بار قهرمان لیگ شده‌است؛ همین فاصله بخوبی نشانگر قدرت بوکا و ریور است.
با این‌حال بوکایی‌ها یک برگ برنده دارند؛ آنها موفق شده‌اند که ۶ بار در لیبرتادورس قهرمان شوند. آن هم در حالی‌که ریور ۴ بار به قهرمانی رسیده‌است؛ این موضوع رقابت دو تیم را بسیار به رقابت لیورپول و منچستریونایتد شبیه کرده‌است. بوکا چهار قهرمانی‌اش در لیبرتادورس را در این قرن بدست آورده است که سه‌تای آن با سرمربیگری کارلوس بیانچی بدست آمده‌است. با این‌ حال ریور در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ به قهرمانی لیبرتادورس رسید تا طی سال‌های اخیر سلطه‌اش بر قاره را افزایش داده‌ باشد.

بوکا همچنین در بازی‌های رو در رو هم رکورد دار است؛ البته سقوط ریور در سال ۲۰۱۱ و رقابت در کورس قهرمانی طی سال‌های پس از آن، از تب و تاب حفظ این رکورد کاست. می‌توان گفت رقابت این دو تیم نیز همچون اولد فرم، مانند “درگیری در یک مدرسه ابتدایی” می‌باشد.
یا همانطور که مارتین مازور در مجله El Grafico ذکر کرده‌است:

یک قرن پیش، این دیدار رقابت بین طبقه کارگری و اشرافی بود. اما امروز تنها رقابتی برای ابراز تنفر است. اتمسفر حاکم بر بازی هم اینچنین است: ۲۰۰۰ پلیسی که اطراف استادیوم گشت می‌زنند، هرج و مرج، کارت‌های قرمز و بحث و جدل جزئی از این دربی محسوب می‌شوند. تماشای دیدار بوکا و ریور علی‌الخصوص در لا بومبونرا، اتفاقی است که باید یکبار در زندگی تجربه کرد. در جایگاه‌های ورزشگاه می‌توانید از پرِ مرغ گرفته تا خوک‌های پرنده را تماشا کنید.

کسی نمی‌داند، شاید هم این جنگ طبقاتی طولانی مدت، برای سرگرمی ما درست شده است.

منبع: FourFourTwo

 

9 پاسخ به “۵۰ دربی بزرگ دنیای فوتبال؛ شماره ۱؛ بوکا جونیورز و ریور پلاته”

 1. alone boy گفت:

  هواداران بوکا به ریوری ها لقب “gallinas” یا مرغ ها را داده‌اند، چراکه در فینال کوپا لیبرتادورس ۱۹۶۶، برتری دو گله خودشان برابر پنارول را از دست دادند. ریوری‌ها نیز به بوکایی‌ها لقب “smelly chanchitos” بمعنای خوک‌های کوچک و “bosteros” بمعنای جمع‌کنندگان کود را داده‌اند.
  اینجای متن خیلی باحال بود. 🤣😜😂😂

 2. متین گفت:

  دو تیمی که از دو طبقه مختلف جامعه و در تضاد هم هستند
  دقیقا یه پارادوکس کامل هست این دربی

 3. شایان گفت:

  دربی های قبل از تو سوء تفاهم بود
  🙃😐😎

 4. احمدرضا گفت:

  ورزشگاه فوتبال فقط ورزشگاه بوکاجونیورز
  خون از این ورزشگاه میچکه

 5. داوود صالحی گفت:

  فقط کافیه یکبار این دربی رو تماشا کنید تا مفهموم واقعی خشونت در فوتبال رو کامل متوجه بشید

 6. رسول گفت:

  میزان تنفر این دو تا تیم از همدیگه بشدتی هست که قابل توصیف نیست :((

 7. mehrdad گفت:

  یعنی قشنگ طرفدارای این دو تا تیم فقط به قصد جنگ وارد ورزشگاه میشن هیچ نیت دیگه ای هم ندارن 👌🏻👌🏻😂

 8. محمدحسین گفت:

  واقعا مصاف بوکا و ریورپلاته از اون دربی هایی هست که با هیچ دربی و هیچ مسابقه ای دیگه رو کره زمین قابل مقایسه نیست.
  دو تا تیمی که تو قلب طرفداراشون رخنه کردند و طرفداراشون فوق العاده متعصب و افراطی هستند

 9. سیاوش گفت:

  یه دربی دیوانه وار
  یه دربی آشوبگر
  یه دربی ویرانگر
  خوش اومدین به آمریکای جنوبی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر