پیش بازی تورنتو رپترز-گلدن استیت وریرز؛ آغاز جنون در کانادا و آمریکا!

9 خرداد 98
پیش بازی تورنتو رپترز-گلدن استیت وریرز؛ آغاز جنون در کانادا و آمریکا!
نویسنده:جلال باقری

قهرمان های کنفرانس شرق و غرب به هم رسیدند

“ورزش جا”_ از چهارچوب فینال NBA در فصل ۱۹-۲۰۱۸، تورنتو رپترز قهرمان کنفرانس شرق و گلدن استیت وریرز قهرمان کنفرانس غرب از بامداد فردا ساعت ۰۵:۳۰ به وقت ایران در ورزشگاه Scotiabank Arena به مصاف هم خواهند رفت.

تورنتو رپترز در پلی آف امسال در راند اول پلی آف به مصاف اورلاندو مجیک رفت و توانست با پیروزی ۴ بر ۱ در مجوع سری به مرحله بعد صعود کتد. در راند دوم نیز شاگردان نیک نرس باید به مصاف حریف سرسختی به نام فیلادلفیا سونی سیکسرز می رفتند. در این سری هیجان انگیز و سخت باز هم شمالی ها بودند که توانستند با نتیجه ۴ بر ۳ سری را به اتمام برسانند و راهی فینال کنفرانس شرق شود.

در فینال کنفرانس شرق تورنتو رپترز تیم دو جدول کنفرانس شرق باید به مصاف صدرنشین این کنفرانس یعنی میلواکی باکس می رفت. در این سری نیز در دو بازی ابتدایی میلواکی توانست به برتری برسد اما دایناسورها در ادامه سری توانستند با ۴ پیروزی متوالی گوزن های باکس را در هم بشکنند و برای اولین بار قهرمان کنفرانس شرق شوند و به فینال NBA صعود کنند.

نکته بارزی که در مورد رپترز ورژن فصل ۱۹-۲۰۱۸ به چشم می آید حضور ابرستاره ای به نام کوای لنرد هست، مردی که در فصل عادی بسیار برای تیمش موثر ظاهر شد و در پلی آف نیز دیگر جای هیچ شک و تردیدی برای هوادارن تیمش باقی نگذاشت و توانست گره کور رپترز را پس از سالیان سال باز کند و این تیم را به فینال NBA برساند. لنرد با قابلیت بسیار شاخصی که در فاز دفاعی دارد در NBA بسیار مشهور است ولی امسال لنرد علاوه بر اینکه یک محرک معرکه در کارهای دفاعی تیمش بوده در رهبری تیمش و همچنین در فاز تهاجمی و امتیاز گیری بسیار عالی کار کرده است و حتی در بررسی های که طبق آمارهای برترین بازیکنان پلی آف ۲۰۱۹ NBA انجام شده است. لنرد مرد اول این آمارها بوده است و طرفداران رپترز باید احساس غرور کند که فوق ستاره تیمشان در آماده ترین دوران حرفه ای خود به سر می برد.

به مستر لنرد، سه مرد تاثیر گذار دیگر اضافه کنید یعنی کایل لائوری، پاسکال سیاکام و مارک گسول. لائوری در پلی آف امسال بسیار تاثیرگذار و حتی فراتر از آن چیزی که در موردش فکر میشد عمل کرد و با درصد بالای موفقیت در پرتاب های سه امتیازی، منطقه ای و همچنین ظرافت خاصی که در نحوه بازی وی وجود دارد وی را به مهره ای ریز نقش اما فوق العاده برای تیمش تبدیل کرده است. پاسکال سیاکام، پاور فورواردی که در این فصل زیر نظر نیک نرس به پیشرفت عجیب و غریبی دست پیدا کرده است و یکی از ستون های اصلی شمالی ها شده است. سیاکام در زیر سبد برای امتیازگیری و همچنان بلاک شات مرد اول تیمش است و حتی در پلی آف امسال نیز بارها و بارها با امتیازات و همچنین دفاع های بی نقصی که ارائه کرده است تیمش را از تنگنا عبور داده و به برد رسانده است. مارک گسول یک ترید میان فصل و استثنایی برای تورنتو. گسول با آمدنش به ترکیب رپترز یک ویژگی عالی به تیمش داد و آن هم نظم دفاعی! درست است رپترز بازیکنانی فیزیکی همچون پاسکال سیاکام و سرج ایباکا دارد اما این دو بازیکن فاقد این شاخص بودند که بتواند هارمونیک لازم را برای تیم شان در کارهای دفاعی ایجاد کنند اما با حضور سنتر اسپانیایی یعنی گسول این مسئولیت از روی شانه ی آنها برداشته شد. گسول شاید برای یک تماشاگر معمولی بازیکنی نباشد که زیاد چشم نواز بازی کند و مخاطب را به وجد آورد اما طرفداران حرفه ای بسکتبال به ارزش واقعی کار گسول پی میبرند و میدانند که چقدر تجربه و حرکات و قدرت رهبری وی در کارهای دفاعی معرکه است.

حریفی جهنمی به نام لس آنجلس کلیپرز در اولین راند پلی آف ۲۰۱۹ با گلدن استیت وریرز روبرو شد. کلیپرز که بنظر حریف آسانی برای صدرنشین کنفرانس غرب به شمار می رفت اما این نظریه به کل نابود شد چرا که شاگردان داک ریورز درس بزرگی به حریف پر آوازه خود دادند اینکه هیچوقت در پلی آف هیچ حریفی را آسان فرض نکنید. اوج شاهکار LA در این سری مربوط به بازی دوم جایی که در کوارتر سوم با ۳۱ امتیاز از وریرز عقب بودند توانستند با کامبکی بی نظیر به پیروزی برسند و اوراکل آرنا و تمامی اهالی NBA را به شوک فرو ببرند. گرچه در مجموع سری گلدن استیت توانست با نتیجه ۴ بر ۲ پیروز شود و راهی راند دوم پلی آف شود اما مطمئنا حتی خود ستارگان گلدن استیت این سری را از یاد نخواهند برد چرا که حریف شان تا سر حد مرگ در مقابلشان ایستاد.

آغاز نیمه نهایی کنفرانس غرب و رویارویی با حریف سر سخت دیگری به نام هیوستون راکتس! گلدن استیت تازه از مهلکه کلیپرز جان سالم به در برده بود که با مصاف با هیوستون روبرو شد. در این سری بزرگ ترین ضربه به پیکر تیم استیو کر وارد شد. کوین دورنت در بازی پنجم این سری مصدوم شد و مصدومیت وی به قدری طولانی بود که ادامه این سری و همچنین فینال کنفرانس غرب در مقابل پورتلند را به طور کامل از دست داد اما به هر حال جنگجویان بدون دورنت نیز توانستند از سد شاگردان مایک دی آنتونی بگذرند و راهی فینال کنفرانس غرب شوند.

گلدن استیت در حالی پا به دیدار فینال کنفرانس غرب گذاشت که یکی از بهترین بازیکنان خود یعنی کوین دورنت را در اختیار نداشت همچنین به مصدومیت KD مصدومین کازینس را نیز اضافه کنید. اما حالا نوبت مثلث مرگبار استفن کری، کلی تامپسون و دریماند گرین بود که فوق العاده بودن خود را به اثبات برسانند. در سری فینال گلدن استیت – پورتلند، زوج splash brothers به اضافه دریماند گرین توانست پورتلند را راحت تر از آن چیزی که تصورش را کنید له کند و با نتیجه ۴ بر ۰ پورتلندی ها را جارو کنند و قهرمان کنفرانس غرب شوند و راهی فینال NBA شوند.

نکته شاخصی که در مورد گلدن استیت در پلی آف امسال میتوان به آن اشاره کرد این است که هر فرمانده ای بمیرد یک فرمانده بهتر جایگزینش میشود! برای درک بهتر این موضوع حتما ادامه مطلب را بخوانید. کازینس با مصدومیت در همان راند اول پلی آف ادامه مسابقات را از دست داد و با این مصدومیت خیلی گمانه زنی ها بر این بود که وریرز در فاز دفاعی دچار تزلزل خواهد شد اما این اتفاق رخ نداد چرا که مرد ارزشمندی به نام آندره ایگودالا به بهترین شکل ممکن وظایف دفاعی اش برای تیمش به انجام رساند همچنین شین لوینگستون و دریماند گرین نیز با ایفای نقش عالی خودشان مصدومیت کازینس را به فراموشی کاملا سپردند.

با مصدومیت دورنت نیز در سری گلدن استیت – هیوستون در مرحله نیمه نهایی کنفرانس غرب، همه به این فکر میکردند که وریرز اکنون دیگر در مقابل هیوستون کاملا زمین گیر شده است اما به ناگاه استف با درخشش برق آسای خود آمد و هیوستون را کنار زد و مردان استیو کر را به فینال کنفرانس غرب رهسپار کرد. در فینال نیز استفن کری با درخشش خود مرد اصلی تیمش برای قهرمانی بود.

در مورد پیش بینی این سری واقعا سخت است که بتوان به راحتی آن را حدس زد چرا که گلدن استیت در بدترین حالت ممکن نیز میتواند خودش را از زیر فشار خارج کند و به هیچ حریفی باج نمی دهد در مقابل تورنتو رپترز پس از سالیان متمادی توانسته انتظارات را برآورده کند و با قهرمانی کنفرانس شرق رهسپار فینال NBA شود . مسلما بزرگ ترین اسلحه رپترزی ها در این فینال انگیزه و اشتیاق آنهاست ضمن اینکه نیک نرس در سری میلواکی – تورنتو به بلوغ تازه ای از مربیگری خود رسید و به خوبی توانست عناصر تیمش را به دست بگیرد و به بهترین نحو از آنها بازی بگیرد.

در مورد تقابل ستارگان دو تیم نیز میتوان به این نکته بسنده کرد که یک لنرد بسیار آماده میتواند هر سدی را بشکند و همچنین با استفن کری هیچ غیرممکنی، غیر ممکن نیست!!

8 پاسخ به “پیش بازی تورنتو رپترز-گلدن استیت وریرز؛ آغاز جنون در کانادا و آمریکا!”

 1. shahin گفت:

  فوق ستاره واقعی و ورزشکار حرفه ای یعنی کوای لنرد.
  بدون هیچ جنجالی و بدون هیچ حاشیه ای کارشو به بهترین نحو ممکن انجام میده. بعد از لبران بهترین بازیکن NBA هست.
  امیدوارم حلقه قهرمانی بدست بیاره
  ❤️KLAW

 2. مجید خلیلی گفت:

  رپترز با شایستگی کامل به این فینال رسید
  حذف فیلادلفیا و میلواکی خیلی سخت بود. مخصوصا میلواکی که یه تیم فوق العاده آماده بود.
  تیم دوست داشتنی هست رپترز با بازیکنایی مثل لنرد و گسول و ایباکا

 3. افشین گفت:

  گلدن استیت این سری رو ۴ بر ۲ میبره و قهرمان میشه

 4. ایرج گفت:

  گلدن استیت یه تیم با روحیه قهرمانی و همچنین بازیکنای بزرگه
  تورنتو هم یه تیمی هست که به لحظ مهره ای به اعتقاد من زیاد فاصله ای با گلدن استیت نداره.
  کلیپرز تو پلی آف امسال نشون داد که گلدن استیت شکست ناپذیر نیست و اگه تیم مقابلش بتونه فضاها رو به خوبی برای بازیکنای شوتزن مثل کری رو ببنده میتونه این تیمو به زانو در بیاره و رپترز هم مهره کافی برای اجرای این تاکتیک داره ولی مسئله خیلی خیلی مهم و ویژه ای که نباید از اون غافل شد اینکه نیمکت گلدن استیت خیلی تو پلی آف امسال به کمکش اومده حالا درخشش استفن کری و بقیه ستاره ها بماند ولی نیمکت شونم خیلی خوب کار کرده. رپترز برای قهرمانی علاوه بر اینکه استارترهاش باید خیلی آماده باشند نیمکت شونم باید بدرد بخور باشه چون اگه بازیکنای نیمکت نتونن تو مواقعی که به بازی میاند کاری برای تیمشون انجام بدن حالا چه به لحاظ امتیازی و چه به لحاظ کارهای دفاعی. رپترز عمرا نمیتونه حریف گلدن بشه.

 5. ناصر خرمی گفت:

  تفکرات دفاعی نیک نرس تو پلی آف امسال بسیار خوب بوده مخصوصا تو فینال کنفرانس شرق. که عملا آنته توکومپو رو قفل کرده بودند و هیچ کاری نتونست بکنه.
  اگه همین تاکتیک های دفاعی رو بتونه مقابل گلدن استیت بهتر تیمش اجرا کنه واقعا کار گلدن استیت سخته هر چند گلدن استیت بازیکنای داره که همه بال هندینگ قوی دارند و یجورایی مهارشون سخته یا بهتر بگم غیر ممکنه ولی اگه بتونن فضاهای شوتزنی رو مخصوصا برای استفن کری و تامسپون ببندن نصف بیشتر قدرت گلدن استیت خنثی کردند در غیر اینصورت کار براشون سخته چون نفوذهای گرین زیر سبد به اضافه شوتای سه امتیازی کری و تامسپون راحت کار رپترز تموم میکنه. ضمن اینکه دورنت هم از بازی دوم آماده میشه که برای گلدن استیت بازی کنه.

 6. جواد گفت:

  با وجود ستاره های بزرگ تری که گلدن استیت داره مثل استفن کری و تامپسون و دورنت شانس این تیم بالاتره برای قهرمانی

 7. مازیار گفت:

  تورنتو مزیت میزبانی رو داره . بازیکنای خیلی خوبی هم داره
  شانس قهرمانی هم به نظر من واسه هر دو تیم مساوی هست. حالا درسته گلدن استیت چند ساله قهرمان شده و تجربه بیشتری داره ولی طبق چیزی هم که تو متن به درستی نوشته شده بزرگ ترین اسلحه رپترز تو این فینال انگیزه و اشتیاق این تیمه که اگه به درستی هدایت بشه اصلا قهرمانی دور از دسترس نیست برای تورنتو

 8. babak گفت:

  به امید قهرمانی تورنتو ❤️👌🏻👌🏻
  ❤️❤️❤️We The North

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر