نکاتی جالب و خواندنی درباره سرالکس فرگوسن

11 مرداد 98
نکاتی جالب و خواندنی درباره سرالکس فرگوسن
نویسنده:پسر الدترافورد

۱- زمانی که مردم اسکاتلند سرگرم جشن های آغاز سال نوی میلادی بودند، نوزاد الکساندر و الیزابت در ۳۱ دسامبر ۱۹۴۱ در منطقه گووان گلاسکو متولد شد.

۲- الکساندر کوچک همان بدو تولد مورد غسل تعمید قرار گرفت این در خانواده مذهبی فرگوسن چیز عجیب و تازه ای نبود.

۳- سال ها بعد الکس کوچک پدرش را مردی آرام معرفی کرد که دوست داشت در سکوت به مطالعه بپردازد،اما او فراموش کرد که اشاره کند پدرش زمانی که عصبانی میشد زیاد هم ساکت نبود .از قدیم گفتن پسر کو ندارد نشان از پدر …

۴- الکساندر نوجوان بعد از تمام کردن مدرسه، به عنوان شاگرد ابزار ساز در شرکت بزرگ Remington Rand مشغول به کار شد.چند سال بعد با تلاش بسیار به موفقیت بیشتری رسید و در قسمت خود به عنوان یکی از افراد بالا رتبه انتخاب شد.

۵- در یک تجمع اعتراضی در اوایل دهه ۶۰ الکساندر برای اولین بار دختر جوان زیبایی به نام کتی هولدینگ را ملاقات کرد،که بعدا با همین دختر ازدواج کرد. کی میگوید که داستان های عاشقانه واقعی نیستند ؟!این همان عشق در نگاه اول بود.

۶- در کنار کار به عنوان ابزار ساز و قرار های عاشقانه با کتی، فرگی در حال دست و پا کردن نامی برای خود به عنوان مهاجمی گلزن در محافل فوتبالی گلاسکو بود.وی در همین زمان با پیوستن به تیم دانفرملاین و زدن ۴۵ گل در ۵۱ مسابقه به بازیکنی حرفه ای تبدیل شد.

۷- در ۱۲ مارچ ۱۹۶۶ وی با کتی هولدینگ ازدواج کرد و با خرید خانه ای در جنوب گلاسکو زندگی مشترکشان را اغاز کردند.این خانه قیمتی ۳ هزار پوندی داشت که در ان زمان پول زیادی بود.

۸- در فوریه ۱۹۷۲ کتی و الکساندر صاحب دو قلویی به نام های جیسون و درن شدند .البته آن ها چهار سال قبل صاحب اولین پسر خود به نام مارک شده بودند.حالا خانم فرگوسن صاحب سه فرگی کوچک شده بود که باید از آن ها مراقبت و تربیتشان می کرد .این او است که شایسته لقب “سر ” است.

۹- فرگی در دوران بازی خود در تیم های کوئینز پارک رنجرز، دانفرملاین، گلاسکو رنجرز، فالکیرک و Ayr یونایتد بازی کرد.

۱۰- در بین سال های ۱۹۶۷ تا ۶۹ که برای رنجرز بازی میکرد به تیم ملی اسکاتلند دعوت شد و در بازی مهم بین منتخب لیگ اسکاتلند و ایرلند یکی از گل های تیمش را به ثمر رساند.

۱۱- در سال ۱۹۷۴ پس از بازنشستگی از فوتبال وی برای خود شغل جدیدی انتخاب کرد ،”دارنده جواز یک بار”.و با پس انداز خود باری در گلاسکو خرید و فکر میکنید نام ان را چی گذاشت؟…”Fergies”

۱۲- با فهمیدن اینکه اداره یک بار مشکلات خاص خود را دارد مربیگری در تیم Stirlingshire را قبول کرد. شور و اشتیاق او باعث شد تا او قرارداد را قبل از امضا کردن کامل نخواند .او هدایت باشگاهی با ۸ بازیکن که حتی یک دروازه بان نداشت را قبول کرده بود…

۱۳- جای تعجبی نبود که فرگی این باشگاه را بعد از ۵ ماه ترک کرد و با برداشتن یک قدم رو به جلو هدایت باشگاه سنت میرن را به عهده گرفت.وی ۴ سال موفق را در اینجا گذراند.

۱۴- در سال ۱۹۷۸ به عنوان مربی ابردیین انتخاب شد و از اینجا بود که به عنوان یک الگو و نمونه موفق برای مربیان جوان فوتبال بریتانیا تبدیل شد.

۱۵- بعد از شکستن سلطه رنجرز و سلتیک و قهرمانی اروپا او پیشنهاد های تیم های ارسنال،تاتنهام و وولوز را رد کرد او فقط یک رویا داشت ،هدایت منچستر یونایتد…

۱۶- رویای فرگی در ۵ نوامبر ۱۹۸۶ به حقیقت پیوست.در یک مکالمه تلفنی مارتین ادواردز رئیس وقت یونایتد به الکساندر فرگوسن پیشنهاد هدایت منچستر یونایتد را داد.

۱۷- اما نزدیک بود که رویای وی نابود شود زمانی که همسرش کتی از اینکه باید شهر ابردین را ترک کند راضی نبود.ولی فرگی با زبان صاف و نرم و روی خوشش سرانجام وی را راضی کرد.

۱۸- زمانی که وی موافقت کرد که مربی یونایتد شود دستمزدش کمتر از ان چیزی بود که در ابردین میگرفت.یک اسکاتلندی راضی شود از حقوقش بکاهد؟!خب برای هر چیزی که یک بار اولی وجود دارد…

۱۹- در اوایل کار خود وی مشکلاتی با کنترل کردن ستارگان و سبک زندگی آن ها داشت اما به مرور زمان توانست راه و روش خودش را بدست آورد و پیاده کند.

۲۰- بعد از شروع موفقیت هاش و در فصل ۹۴-۹۳ فرگی متوجه شد که همتایش جورج گراهام در آرسنال دو برابر او حقوق میگیرد او هم بعد از فتح دوگانه در سال ۱۹۹۶ تهدید به استعفا کرد .خوشبختانه هیئت مدیره یونایتد در تصمیمی عاقلانه مبلغی نزدیک به آنچه که او شایسته اش است را به او پرداخت کرد.

۲۱- بعد از سه گانه باورنکردنی سال ۱۹۹۹ الکس فرگوسن به خاطر خدمتش به فوتبال بریتانیا مفتخر به کسب لقب “سر ” شد.

۲۲- جدا از خانواده و فوتبال یکی از علایق فرگی مسابقات اسب سواری است ،ورزش پادشاهان.
او در این ورزش با شاهزادگان و ثروتمندان زیادی رفت و آمد دارد که پیروزیشان را به رسم قدیمی با نان تست و شامپاین جشن می گیرند.

۲۳- کسانی که فرگی را از نزدیک می شناسند می گویند او هیچ وقت نان و پنیر نمیخورد!

۲۴- روش بدنام برخورد و عصبانیت فرگی با بازیکنانش به “سشوار”معروف است. البته این فقط شامل بازیکنان نمی شود و بعضی اوقات شامل حال خبرنگاران نیز می شود.

۲۵- با این وجود او حس شوخ طبعی فوق العاده ای دارد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر