والت بلامی؛ سنتری باشکوه اما بیخیال نسبت به رفتار حرفه‌ای

18 شهریور 98
والت بلامی؛ سنتری باشکوه اما بیخیال نسبت به رفتار حرفه‌ای
نویسنده:جلال باقری

از بلامی میتوان در زمره بهترین دبل دبل کنندگان تاریخ NBA نام برد

“ورزش جا”_ رکوردهای والت بلامی غیرقابل انکار است. او در دوران حرفه‌ای خود به طور میانگین ۲۰.۱ امتیاز، ۱۳.۷ ریباند و ۲.۴ پاس منجر به گل را در هر بازی به ثبت رساند.

بلامی یک از هفت بازیکن بزرگ تاریخ NBA است که بیش از ۲۰۰۰۰ امتیاز و بیش از ۱۴۰۰۰ ریباند را به ثبت رسانده است. شش نفر دیگر این لیست شامل ویلت چمبرلین، کریم عبدالجبار، الوین هیز، رابرت پریش، موزس مالونه و کارل مالونه هستند. بلامی همچنین حضور در ۴ آل استار را نیز در کارنامه خود دارد و در سال ۱۹۶۲ نیز بعنوان روکی سال انتخاب شد.

هنگامی که بلمی در سال ۱۹۹۳ در سالن مشاهیر قرار گرفت، عدالت به تأخیر افتاد اما انکار نشد. نکته‌ای که پیرامون بلامی وجود دارد این است که او آنچنان به اصول و رفتار زندگی حرفه‌ای یک ورزشکار پایبند نبوده است و درباره همین موضوع باب لنرد سرمربی سابق وی درباره بلامی نکته جالبی را گفته است:

والت یک بازیکن بسیار با انگیزه نبود، و بیشتر شب‌ها خارج از خانه بود. در رفتار او حرفه‌ای بودنی دیده نمی‌شد اما نکته ویژه آن این بود که او هر بار به میدان می‌رفت بسیار خوب کار می‌کرد و از این بابت درباره او میتوان گفت بلامی یک بازیکن عالی است.

بلامی در تیم دانشگاه ایندیانا پیسرز فعالیت می‌کرد و در سال ۱۹۶۱ بعنوان پیک درفت اول شیکاگو پکرز (واشنگتن ویزاردز کنونی) انتخاب شد و پا به NBA گذاشت و توانست در همان سال اول حضورش بعنوان روکی سال انتخاب شد. او در این فصل بطور میانگین ۳۱.۶ امتیاز و ۱۹ ریباند، همچنین ۵۲% فیلد گلد موفق را به ثبت رساند. فقط چمبرلین و الگین بیلور در این فصل میانگین امتیاز بیشتری نسبت به او کسب کردند. بلامی در اولین حضور خود در آل استار در ۲۹ دقیقه بازی ۲۳ امتیاز و ۱۷ ریباند را به ثبت رساند.

والت بلامی یکی از پرمحتوا ترین بازیکنان تاریخ NBA است وی در سال ۱۹۷۴ بازنشسته شد، وی در آن زمان ششمین امتیازآور برتر تاریخ NBA بود، سومین بازیکن برتر تاریخ NBA در فاکتور ریباند و سومین بازیکن تاریخ NBA در فاکتور شوتزنی بود.

 یک فکت جالب و البته عجیب بلامی در دوران حرفه‌ای خود به ثبت رسانده است؛ وی رکورد بیشترین تعداد بازی در فصل عادی را دارد، هر تیم در فصل عادی ۸۲ بازی انجام می دهد اما در فصل ۱۹۶۸/۶۹ والت بلامی ۸۸ بازی در فصل عادی انجام داد! ۳۵ بازی برای نیویورک و ۵۳ بازی برای دیترویت.

بلامی در طول دوران کریرش بسیار ترید می‌شد و به همین خاطر پیراهن ۵ تیم (شیکاگو پکرز، نیویورک نیکس، دیترویت پیستونز، آتلانتا هاوکس و نیواورلینز پلیکانز) مختلف NBA را پوشیده است. اما با این وجود وی بخاطر کیفیت بالای خود مورد تحسین بزرگانی همچون بیل راسل و ویلت چمبرلین قرار می‌گرفت. همچنین بلامی در ۳۵ سالگی اعلام بازنشستگی کرد.

نام والت بلامی در تیم ۵۰ بازیکن برتر تاریخ NBA قرار گرفته است. وی در سال ۲۰۱۳ در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر