NBA چیست؟

19 شهریور 98
NBA چیست؟
نویسنده:جلال باقری

این شما و این NBA

” اختصاصی ورزش جا”_ لیگ بسکتبال حرفه‌ای NBA یکی از جذاب ترین و باشکوه ترین رقابت‌های ورزشی جهان می‌باشد که علاقمندان بی شماری در سراسر این کره پهناور دارد. به همین دلیل در این مقاله سعی داریم تا شما رو با NBA بصورت کامل آشنا کنیم و کسانی را که نسبت به این مسابقات آنچنان شناخت و اطلاعاتی ندارند آگاه کنیم.

لیگ بسکتبال حرفه‌ای ایالات متحده آمریکا (NBA) با ۳۰ تیم برگزار می‌شود، ۲۹ تیم از کشور آمریکا و ۱ تیم از کشور کانادا.

لیگ NBA دو کنفرانس شرق و غرب را دارد و هر دو این کنفرانس‌ها شامل ۱۵ تیم می باشند. ضمن اینکه تیم ها در ۶ دسته (division) دسته بندی می‌شوند.

تیم‌های کنفرانس شرقتیم‌های کنفرانس غرب
بوستون سلتیکس لس آنجلس لیکرز
شیکاگو بولز گلدن استیت وریرز
میامی هیت سن آنتونیو اسپرز
میلواکی باکس هیوستون راکتس
فیلادلفیا سونی سیکسرز اوکلاهاما سیتی تاندر
واشنگتن ویزاردز دنور ناگتس
دیترویت پیستونز پورتلند تریل بلیزرز
نیویورک نیکس لس آنجلس کلیپرز
ایندیانا پیسرز نیواورلینز پلیکانز
بروکلین نتس ساکرامنتو کینگز
کلیولند کاوالیرز ممفیس گریزلیز
تورنتو رپترز دالاس موریکس
آتلانتا هاوکس فینیکس سانز
شارلوت هورنتس مینسوتا تیمبرولوز
اورلاندو مجیک یوتا جاز

division کنفرانس شرق:

آتلانتیک (اقیانوس اطلس)مرکزیجنوب شرق
بوستون سلتیکس شیکاگو بولز آتلانتا هاوکس
تورنتو رپترز میلواکی باکس واشنگتن ویزاردز
بروکلین نتس ایندیانا پیسرز اورلاندو مجیک
نیویورک نیکس کلیولند کاوالیرز میامی هیت
فیلادلفیا سونی سیکسرز دیترویت پیستونز شارلوت هورنتس

division کنفرانس غرب:

پسفیک (اقیانوس آرام)جنوب غربشمال غرب
گلدن استیت وریرز دالاس موریکس دنور ناگتس
لس آنجلس کلیپرز هیوستون راکتس مینسوتا تیمبرولوز
لس آنجلس لیکرز ممفیس گریزلیز اوکلاهاما سیتی تاندر
فینیکس سانز نیواورلینز پلیکانز پورتلند تریل بلیزرز
ساکرامنتو کینگز سن آنتونیو اسپرز یوتا جاز

تیم‌های NBA پیش از شروع فصل در رقابت‌های سامرلیگ (Summer League) به میدان می‌روند که در این مسابقات بیشتر بازیکنان جوان تیم به میدان می‌روند. پس از پایان سامر لیگ، رقابت‌های لیگ (Regular Season) آغاز می‌شود که تعداد بازی‌های آن ۸۲ می‌باشد. پس از پایان این ۸۲ بازی از هر کنفرانس تیم‌های اول تا هشتم جدول راهی پلی آف می‌شوند. و قهرمان کنفرانس شرق و غرب فینال NBA را برگزار می‌کنند. (شرط برد در پلی آف، ۴ برد از ۷ بازی می‌باشد)

درفت چیست؟

به جذب بازیکنان دانشگاهی درفت گفته می‌شود. درفت در دو راند صورت میگیره که هر راند شامل ۳۰ پیک (انتخاب) می‌شود.

برای مشخص شدن که چه تیمی کدام درفت رو انتخاب کنه مراسم Draft Lottery برگزار می‌شود تا ۱۴ تیم اول مشخص شوند.

۱۴ پیک اول با قرعه کشی مشخص می‌شوند که متعلق به ۱۴ تیمی که از بقیه تیم‌ها ضعیف‌تر هستند و رتبه پایین‌تری بدست آوردند و ۱۶ پیک بعد به تیم‌هایی که رتبه بهتری نسبت به اون ۱۴ تیم بدست آوردند داده می‌شود.

بسیاری از تیم‌ها پیک خودشون رو به فروش می‌رسانند و در ازای آن بازیکنانی از تیم‌های دیگه دریافت می‌کنند.

ترید چیست؟

همان خرید و فروش بر اساس ساز و کار دیگری است. در NBA وقتی تیمی بازیکنی را که تحت قرارداد تیم دیگر است بخواهد، خرید و فروشی بر اساس تقریبا معاوضه شکل می‌گیرد؛ نمایندگان دو تیم مذاکره می‌کنند و تیم دارنده آن بازیکن، برخی از بازیکنان یا پیک درفت که مجموعا ذخایر تیم مقابل نامیده می‌شوند را طلب می‌کند و در آخر در جایی به توافق می‌رسند. وقتی ترید صورت می‌گیرد بازیکنان تحت همان قرارداد قبلی‌شان در تیم جدید خود بازی می‌کنند و هر وقت قرارداد به پایان رسید سر بودن یا نبودن مذاکره می‌کنند. چون ساز و کار معاوضه است، پس معمولا تیم‌ها به میزان دستمزد‌هایی که جابجا می‌شود نیز دقت می‌کنند؛ سلری کپ به تیم‌ها اجازه نمی‌دهد بیشتر از حدی به بازیکنانش حقوق دهد، پس اگر تناسب مالی در ترید بر قرار نباشد کمی اوضاع مالی برخی تیم‌ها به هم خواهد ریخت. در تابستان که قرارداد برخی بازیکنان به پایان می‌رسد و کپ تیم‌ها خالی‌تر است خیلی به دستمزدها اهمیتی در ترید داده نمی‌شود اما در طی فصل حساسیت بیشتری روی آن است.

سلری کپ چیست؟

در NBA برای تیم ها حدی وجود دارد که نمی‌توانند بیشتر از آن خرجِ تیم کنند. این محدوده را سلری کپ می‌گویند که سقف اول آن ۱۰۹ میلیون دلار است. هر تیمی از این سقف فراتر برود باید مالیات بیشتر بپردازد و به ازای هر چند میلیونی که بیشتر پرداخت کند ضریب مالیات بیشتر می شود و گاهی به اعدادی می‌رسد که شاید سوددهی را از تشکیلات بگیرد و تیم تلاش می‌کند تا با ترید کردن بازیکنان مخارج و متعاقبا مالیاتش را پایین بیاورد.

 آل استار چیست؟

در اواسط فصل عادی لیگ، یک هفته لیگ تعطیل می‌شود و به جای آن مسابقاتی برای تفریح هواداران و بازیکنان برگزار می‌شود که به آن مراسم آل استار گفته می‌شود. آل استار در سه مرحله برگزار می‌شود، شروع مسابقات با بازی سلبریتی‌ها همراه می‌شود در این مسابقه افراد مشهور در زمینه سینما، موسیقی و ستارگان قدیمی NBA دور هم جمع می‌شوند و این مسابقه را برگزار می‌کنند. پس از این بازی دومین بازی که برگزار می‌شود بازی ستاره‌های در حال پیشرفت (Rising Star Challenge Nba) NBA برگزار می‌شود. این مسابقه در غالب دو تیم جهان و آمریکا برگزار می‌شود، در این مسابقه بازیکن‌های سال اولی و سال دومی که بهترین عملکرد را داشته اند،حضور خواهند داشت.

برای مشاهده به روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

(بازی سلبریتی‌ها آل استار ۲۰۱۹) – (بازی ستارگان در حال رشد NBA  آل استار ۲۰۱۹) – (مسابقه چالش مهارتی آل استار ۲۰۱۹) – (مسابقه پرتاب سه امتیازی آل استار ۲۰۱۹) – (مسابقه اسلم دانک آل استار ۲۰۱۹)

در مراحل بعدی آل استار، مسابقه چالش مهارتی، مسابقه پرتاب سه امتیازی و مسابقه اسلم دانک برگزار می‌شود. و پس از آن اصلی ترین مرحله آل استار برگزار می‌شود یعنی بازی آل ستار. در بازی آل استار ۲۴ بازیکن حضور داردند، ۱۲ بازیکن از کنفرانس شرق و ۱۲ بازیکن از کنفرانس غرب. این بازیکنان با رای هواداران NBA در سراسر جهان انتخاب می‌شوند. پس از انتخاب بازیکنان مورد نظر بر اساس رای‌ها، کاپیتان های دو تیم آل استار مراسم یارکشی را برگزار میکنند و هم تیمی‌های مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. همچنین مربیان تیم‌های آل استار اینگونه مشخص می‌شوند به این صورت که سرمربی تیم اول جدول کنفرانس شرق سرمربی تیم آل استار کنفرانس شرق و سرمربی تیم اول جدول کنفرانس غرب سرمربی تیم آل استار کنفرانس غرب می‌شود.

برای مشاهده به روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

(مراسم یارکشی آل استار ۲۰۱۹) – (فول مچ آل استار ۲۰۱۹)

پر افتخارترین تیم‌های NBA کدام تیم‌ها هستند؟

  1. بوستون سلتیکس ۱۷ قهرمانی
  2. لس آنجلس لیکرز ۱۶ قهرمانی
  3. شیکاگو بولز بهمراه گلدن استیت وریرز ۶ قهرمانی
  4. سن آنتونیو اسپرز ۵ قهرمانی
  5. میامی هیت بهمراه دیترویت پیستونز و فیلادلفیا سونی سیکسرز ۳ قهرمانی
  6. نیویورک نیکس بهمراه هیوستون راکتس ۲ قهرمانی
  7. آتلانتا هاوکس،کلیولند کاوالیرز،اوکلاهاما سیتی تاندر(سیاتل سوپر سونیکس سابق)،دالاس موریکس،میلواکی باکس،پورتلند تریل بلیزرز،ساکرامنتو کینگز و واشنگتن ویزاردز، تورنتو رپترز ۱ قهرمانی

کدام تیم‌ها تا کنون در NBA قهرمان نشده‌اند؟

لس آنجلس کلیپرز، ایندیانا پیسرز، دنور ناگتس، اورلاندو مجیک، ممفیس گریزلیز، مینسوتا تیمبرولوز، بروکلین نتس، فینیکس سانز، شارلوت هورنتس، یوتا جاز و نیواورلینز پلیکانز.

اصلی ترین چهره‌های تاثیرگذار تاریخ NBA چه کسانی هستند؟

بدون شک اشخاصی همچون بیل راسل، کریم عبدالجبار، ویلت چمبرلین، مجیک جانسن، لری برد، مایکل جردن، شکیل اونیل، کوبی برایانت، لبران جیمز از بزرگ‌ترین و موثرترین‌های تاریخ NBA هستند و شاید اگر این ابراعجوبه‌ها نبودند. NBA به هیچ وجه نمی‌توانست به این حد از محبوبیت دست یابد. در این لیست که خدمت حضورتان نام برده شد شاید اسامی دیگری به ذهن شما خطور کند که شاید می‌توانستند نام برده بشوند اما اگر بخواهیم در صورت کلی دوره به دوره حساب کنیم نام‌هایی که در بالا قید شده است کسانی بودند که همواره طرفداران بی‌شماری را برای خودشان و تیم‌شان ساخته‌اند و یک میراث (legacy) تا ابد جاودانه ساخته‌اند و در جذاب ماندن کماکان NBA از ابتدا تا اکنون به شکل باورنکردنی نقش صدرصد محوری را ایفا کرده‌اند.

قرارداد سوپرمکس چیست؟

طبق قوانینی به تیم‌ها اجازه داده می‌شود بدون قانون شکنی به بازیکنانی که شرایط خاصی داشته باشند تا میزان هفتاد میلیون دلار در قراردادهای چند ساله بیشتر از میزان حداکثر قرارداد پرداخت کنند. هدف قراردادهای سوپر مکس این بود که به تیم‌ها ابزاری داده شود تا بتوانند سوپراستارهای خود را حفظ کنند.

شرط گرفتن قرارداد سوپر مکس به این شرح است:

بازیکن باید در سه سال مانده به پایان قراردادش ام وی پی (MVP)، بازیکن دفاعی سال (Defensive Player of the Year Award) یا در تیم اول ان بی ای (First All-NBA) انتخاب شود.

به بازیکنی داده می‌شود که در همان تیم درفت شده یا قرارداد روکی او تمدید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر