کارل مالون؛ بدون قهرمانی هم میتوان افسانه شد

2 مهر 98
کارل مالون؛ بدون قهرمانی هم میتوان افسانه شد
نویسنده:جلال باقری

عظمتی برخاسته از اراده‌ای قوی‌تر از فولاد آب‌دیده

“ورزش جا”_ کارل مالون را احتمالا میتوان بهترین پاورفوروارد تمام تاریخ بسکتبال دانست. بسکتبالیستی با هیکلی تنومند و قدرتی استثنایی که در بلاک کردن و امتیازگیری و حکمفرمایی در منطقه رنگی یگانه‌ای برای خود بوده است. کارل بعد از کریم عبدالجبار با کسب ۳۶۹۲۸ امتیاز دومین امتیازآور برتر تاریخ  NBA می‌باشد همچنین وی ۲ بار موفق شد تا عنوان MVP را از آن خود کند.

وی در دوران بازی خود سعی میکرد تا همیشه پرتاب‌های زیادی برای کسب امتیاز انجام دهد و هدفش این بود تا بهترین ریباندر هجومی تاریخ NBA شود. مالون بزرگ همچنین ۲ مدال طلای المپیک را کسب کرده است همچنین وی بدلیل اینکه در منطقه رنگی توپ‌های فراوانی بدست می‌آورد و در امتیازگیری قوی کار می‌کرد لقب “The Mailman” را به او دادند.

مالون به همراه جان استاکتون خود را وقف یوتا کردند و هنرنمایی‌های آنها تا ابد از خاطر دوستداران جاز نخواهد رفت. استاکتون در سال ۱۹۸۴ بعنوان پیک درفت شانزدهم یوتا انتخاب شد و راهی این تیم شد. مالونه نیز در سال ۱۹۸۵ بعنوان پیک سیزدهم درفت راهی یوتا جاز شد. کارل مالون بهمراه جان استاکتون بمدت ۱۸ سال با یکدیگر در یوتا همبازی بودند. تقریبا مهار کردن مالون و استاکتون برای حریفان ناممکن بود، به حدی که استاتکتون با پاسهای بینظیر خود مالونه را در بهترین مناطق زمین صاحب توپ میکرد و مالون نیز با سرعت و قدرت هر چه تمام آن توپ را وارد سبد میکرد به دلیل همین همکاری و مچ بودن بی‌نظیر استاکتون و مالون به آنها لقب “Stockton to Malone” دادند.

پت ریلی از مربیان افسانهای NBA درباره زوج کارل مالون و جان استاتکتون گفته بود:

آن دو مرد دو اعجوبه بودند که به قلب و ذهن طرفداران رخ کرده بودند چرا که در بازی فیزیکی کم نمی‌آوردند، در منطقه جلو زمین و درون منطقه رنگی کمتر کسی قادر به مهارشان بود و نکته قابل تامل‌تر این بود که آنها به خوبی از حرکات همدیگر آگاه بودند و به یک چشم بهم‌زدن میتوانستند بهترین تصمیم را بگیرند این درک متقابل و توان تکنیکی و هوشی بالا آنها را برای هر حریفی تبدیل به جانورانی درنده کرده بود.

کارل مالون بسکتبال خود را از تیم دبیرستان (Summerfield) آغاز کرد سپس راهی کالج ( Louisiana Tech) شد و توانست استعداد بالای خود را نشان دهد. وی زمانی که در سال ۱۹۸۵ راهی یوتا شد نام وی در همان سال در تیم All-Rookie NBA قرار گرفت. وی در اولین سال تجربه خود در NBA میانگین ۱۴.۹ امتیاز و ۸.۹ ریباند را به ثبت رساند.

داک ریورز سرمربی فعلی لس آنجلس کلیپرز درباره کارل مالون گفته بود:

من احترام زیادی برای او قائل هستم. چیزهایی که شما در مورد او نمی دانید، شما شروع به دانستن می‌کنید. چیزی که برای من برجسته است حرفه‌ای بودن است. با حضور در کنار او و صحبت کردن با او، می فهمم چرا او اینقدر طولانی بازی کرده است و من همچنین میدانم که چرا او در طول کریر خود خیلی خوب بازی کرده است.

مالون بدلیل اینکه در کالج گمنام Louisiana Tech بود و در آنجا بسکتبال بازی میکرد زیاد دیده نمیشد و شاید اگر او در کالج معروف‌تری بازی میکرد شاید سیزدهمین انتخاب درفت نمیشد و میتوانست جزو درفتهای اول تا پنجم قرار بگیرد.

مالون در سال ۱۹۸۷/۸۸ توانست میانگین ۲۷.۷ امتیاز و ۱۲.۰ ریباند هجومی را به ثبت برساند و در تیم دوم All-NBA آن فصل قرار گرفت.

در طول ۱۱ فصل بعدی بازی کارل مالون میانگین امتیازگیری او هرگز از ۲۵.۲ پایین‌تر نرفت. و در هر فصل نیز آمار ریباند هجومی وی از ۹.۸۰ کمتر نشد. همچنین وی ۱۱ فصل متوالی را در تیم اول All-NBA قرار گرفت. به این آمار ۱۴ حضور در آل استار را نیز اضافه کنید. همچنین کارل مالون در سال ۱۹۹۷ و ۱۹۹۹ عنوان MVP را کسب کرد.

مالون همچنین در المپیک ۱۹۹۲ عضو تیم رویایی تیم ملی آمریکا بود و توانست عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را کسب کند. وی همچنین در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا نیز برای دومین بار قهرمانی المپیک را همراه با USA تجربه کرد.

با وجود تمام افتخارات و کارهایی که مالون انجام میداد اما همیشه مورد انتقاد تند قرار میگرفت چرا که وی در Regular Season بسیار عالی کار میکرد اما در پلی آف نمی‌توانست تیمش را به خوبی رهبری کند و به قهرمانی برساند همین نکته دلیل کافی بود تا هجمه انتقادات به سمت وی سرازیر شود.

اما در سال ۱۹۹۷ یوتا توانست با غلبه بر هیوستون راکتسی که حکیم اولاجوان، چارلز بارکلی و کلاید درکسلر را در اختیار داشت قهرمان کنفرانس غرب شود و راهی فینال NBA شود. این قهرمانی هجمه انتقادات را از مالون کاهش داد اما در فینال یوتا به مصاف شیکاگو بولز رفت و در مجموع سری با نتیجه ۴ بر ۲ شکست خورد تا حسرت قهرمانی بر دل کارل مالونه و جان استاتکتون بماند در این فینال مایکل جردن بعنوان MVP فینال برگزیده شد. پس از این فینال دیگر هرگز یوتا نتوانست به فینال NBA برسد.

اگرچه هرگز کارل نتوانست قهرمان NBA شود اما هر فصل در پلی آف حضور داشت و میانگین امتیاز ۲۵.۰ و ۱۰.۱ ریباند هجومی را به ثبت رساند در حالی که در فصل عادی وی میانگین امتیاز ۲۴.۷ و ۱۰.۷ ریباند هجومی را به ثبت رسانده بود. وی در ۹ فصل پیاپی هر ۸۲ بازی فصل عادی را به میدان رفت.

پس از بازنشستگی جان استاکتون در فصل ۲۰۰۲/۲۰۰۳، کارل مالون با قرارادادی آزاد به لس آنجلس لیکرز پیوست تا همراه با زرد و بنفش‌ها طعم قهرمانی در NBA را بچشد. وی در اولین سال حضورش در لیکرز به فینال کنفرانس غرب رسید اما در آنجا تیم گرگ پاپوویچ به رهبری تیم دانکن لیکرز را در مجموع با نتیجه ۴ بر ۲ پیروز شد. در سال ۲۰۰۴ نیز کارل به دلیل مصدومیت ۴۰ بازی فصل عادی را از دست داد اما نهایتا دوباره بازگشت و در پلی آف نیز برای لیکرز بازی کرد. کارل با لیکرز توانست ۴ بر ۲ مینسوتاتیمبرولوز را شکست دهد و با قهرمانی در کنفرانس غرب راهی فینال NBA  و مصاف با دیترویت پیستونز شود. در سری فینال اما لیکرز در مجموع با نتیجه ۴ بر ۱ شکست خورد و آخرین شانس قهرمانی در NBA برای مالونه تبدیل به خاکستر شد. (ضمن اینکه مالونه در دیدار پنجم سری فینال بدلیل مصدومیت حضور نداشت.)

مالون در سال ۲۰۰۴ نهایتا اعلام بازنشستگی کرد و در کنفرانس خبری بازنشستگی خود در سالت لیک سیتی اظهار داشت:

حتی اگر از یوتا جدا شدم و راهی لیکرز شدم اما من یک مرد جازی هستم و اگر خوش شانس باشم و به تالار مشاهیر بروم به این ترتیب خواهم رفت، یک مرد از جاز.

سرانجام در سال ۲۰۱۰ نام کارل مالونه در تالار مشاهیر NBA قرار گرفت.

جری اسلون مردی که ۱۵ فصل تجربه مربیگری کارل مالونه را برعهده داشته است درباره کارل می‌گوید:

حتی اگر او هرگز قهرمانی NBA را کسب نکرد اما او کریری فوق العاده داشت. او هر کاری می‌کرد تا پیروز شود هر کاری که لازم بود و این چیزی است که در بسکتبال امروز نادیده گرفته می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر