جدایی قرضی از منچسترسیتی یا حضور در لیگ قهرمانان؟

30 مهر 98
جدایی قرضی از منچسترسیتی یا حضور در لیگ قهرمانان؟
نویسنده:سامان افشاری

فودن، پسری که آینده سیتی را رقم خواهد زد

“ورزش جا”_ هافبک زیر 21 سال تیم منچسترسیتی تشویق می‌شود تا بصورت قرضی از منچسترسیتی جدا شود و راهی تیم دیگری شود تا شانس بیشتری برای بازی کردن داشته باشد اما شاید هر انتقالی برای وی مانع پیشرفت شود.

پپ گواردیولا سرمربی منچسترسیتی در ابتدا ماه درباره فیل فودن گفت:

“همه دقیقا می‌دانند که نظر من درباره فیل فودن چیست، او در این فصل و فصل‌های بعدی بازی‌های زیادی خواهد کرد.”

اما تا زمانی که یک نوجوان با استعداد شروع به بازی واقعی خود نکند، کسانی هستند که اصرار دارند او باید جای دیگری را برای بیشتر بازی کردن انتخاب کند. کریس وادل ملی پوش سابق تیم ملی انگلیس درباره فودن گفته است:

اگر او فرصتی دارد که در ژانویه بصورت قرضی از تیمش جدا شود، پس چرا دیگر باید صبر کنید؟ اگر او تا این لحظه برای تیمش فرصت بازی کردن نداشته است می‌تواند در ژانویه و در فرصت شش ماهی که وقت دارد در تیم دیگری بیشتر به میدان برود و تجربه بیشتری کسب کند.

فودن در این فصل (2019/20) فقط 103 دقیقه بازی کرده است که زمانی زیادی از این وقت را در جام اتحادیه مقابل پرستون سپری کرده است. با توجه به اینکه بازیکنان هم سن او در تیم‌های دیگر فرصت بیشتری برای بازی کردن دارند همه نظرها بهم شبیه است و همه می‌خواهند تا این نوجوان با استعداد بصورت قرضی سیتیزن‌ها را ترک کند.

چلسی اکنون با سرمربیگری فرانک لمپارد بخش ویژه‌ای را برای بازیکنان جوان این تیم فراهم کرده است بصورتی که اسامی همچون میسون مانت، تامی  آبراهام و توموری به اردوی جدید تیم ملی انگلستان فراخوانده شده‌اند. البته که فودن نیز به اردوی تیم ملی زیر 21 سال سه‌شیرها دعوت شده است اما همه می‌دانند که وی شایستگی کامل برای دعوت شدن به تیم ملی بزرگسالان انگلیس را نیز دارد اما بازی نکردن وی بصورت مداوم در تیمش باعث شده تا گرت ساوتگیت از دعوت او چشم پوشی کند.

میسون مانت یکسال از فودن بزرگتر است وی در فصل گذشته (2018/19) بصورت قرضی از چلسی به دربی کانتی پیوست و 44 بازی نیز برای این تیم انجام داد و به یک چهره مهم در تیم فرانکی در سال گذشته تبدیل شد و همین درخشش سبب شد که در فصل جاری (2019/20) وی در چلسی بیشتر به میدان برود و اعتماد لمپارد و ساوتگیت را به خود جذب کند. البته بدیهی است که محرومیت نقل و انتقالاتی چلسی و همچنین حضور فرانک لمپارد که سرمربی فصل اخیر دربی کانتی بود و اکنون سرمربی چلسی شده است نیز در به چشم آمدن میسون مانت و فرصت بیشتر بازی کردن وی در جمع شیرهای لندنی نقش پر رنگی دارد. البته بخت برای همه بازیکنان جوان چلسی انقدر یار نبوده است بصورتی که ایتان امپادو با قرارداد قرضی به لایپزیش پیوست اما تا کنون یک دقیقه هم به میدان نرفته است.

همچنین ادی نکیتا که 12 ماه از فودن بزرگتر است با قرارداد قرضی از آرسنال به لیدزیونایتد پیوسته است ولی آنچنان فرصت بازی را در چمپیونشیپ پیدا نکرده است. و شاید همین دلایل باعث شده است تا کمی در مورد جدایی قرضی فیل فودن سران سیتی دچار تردید شوند.

گواردیولا در تابستان در ستایش از فیل فودن گفت:

” فیل با استعدادترین بازیکنی است که بعنوان سرمربی دیده‌ام.”

با این وجود اما سه ماه بعد که لیگ آغاز شد تنها فودن دوبار به‌عنوان یار تعویضی برای سیتیزن‌ها بازی کرده است و همین امر باعث شده است تا رسانه‌های انگلیسی پپ را تحت فشار قرار بدهند که چگونه با استعدادترین بازیکنی را که تا حالا دیده‌ای چرا از آن بیشتر استفاده نمیکنی؟!.

البته که فودن برای رسیدن به ترکیب اصلی سیتی کار سختی دارد جایی که ستارگانی با کیفیتی همچون کوین دیبروینه، داوید سیلوا، ایلکای گوندوغان و برناردو سیلوا رقابت کند و این هم شاید دردسر شیرینی برای گواردیولا باشد که تا این حد بازیکن با کیفیت در اختیار دارد و فرصت حتی به بازیکنان با کیفیت دیگر برای بازی کردن نمی‌رسد.

سیتی با توجه به اینکه در یک سوم دفاعی حریف فشار زیادی را وارد می‌کند همیشه هافبک های هجومی از مهم‌ترین عناصر تیم پپ به شمار می‌روند. مطمئنا به همین دلیل است که دیبروینه و سیلوا بسیار ارزشمند هستند. این زوج، متخصاصان ایجاد موقعیت هستند و به همین دلیل هست که آنها جزو بهترین پاسورهای فصول اخیر جزیره به حساب می‌آیند.

در سیتی، یادگیری اصول فلسفه فوتبال گواردیولا برای بازیکنان جدید بخصوص مهاجمان و بازیکنان جوان زمان زیادی طول می کشد، اغلب به یک دوره سازگاری نیاز دارند تا کاملا با این فضا و فسلفه خو بگیرند.

برناردو سیلوا در دومین فصل حضورش در اتحاد توانست به شکوفایی برسد و ریاض محرز اکنون شروع به درخشیدن در ترکیب سیتی کرده است درست یک سال پس از انتقالش از لسترسیتی.

بدین ترتیب فودن از بودن در کنار گواردیولا و در عین حال تمرین روزانه در کنار ستارگانی همچون کوین دیبروینه باید به خوبی بهره ببرد. زیرا حتی شش ماه حضور در چمپونشیپ و در تیم لیدزیونایتد تحت هدایت مارچلو بیلسا نیز روند پیشرفت او را کند می‌کند.

گرت ساوتگیت سرمربی تیم ملی انگلیس درباره فودن گفته است:

همیشه جدایی قرضی از باشگاه به این سادگی نیست زیرا این امر مملو از مشکلاتی است و همچنین برخی مواقع سبک بازی تیم و سبک تمرینات و فضای آن می‌تواند شما را از شرایط تیم اصلی خود دور کند و روند پیشرفت شما نابود یا حتی دچار لغرش شود.

گواردیولا، فودن را وارث داوید سیلوا می‌داند، سیلوایی که امسال آخرین فصل حضورش در جمع سیتیزن‌ها را تجربه می‌کند. فودن فقط باید صبور باشد درست مثل بازیکنان خوب گذشته.

آندرس اینیستا تا قبل از تولد 20 سالگی خود 26 بازی را برای بارسلونا به میدان رفته بود و ژاوی نیز تا قبل از 20 سالگی 39 بازی برای آبی‌ا‌ناری‌ها به میدان رفته بود. پس فودن نباید دچار شتاب‌زدگی شود و مطمئنا فرصت‌های زیادی را برای بازی کردن پیدا خواهد کرد.

همچنین فودن اکنون در اوج نوجوانی خود با سیتی در لیگ قهرمانان اروپا حضور دارد اتفاقی که اگر در تیم دیگری حضور داشته باشد شاید این فرصت طلایی را بدست نیاورد و با توجه به پیروزی احتمالی سیتی مقابل آتلانتا تقریبا حضور سیتی در مرحله بعدی لیگ قهرمانان اروپا تضمین شده است و همین امر باعث می‌شود تا گواردیولا در سه دیدار باقی‌مانده مرحله گروهی فرصت این را داشته باشد تا از بازیکنان جوان و ذخیره خود بیشتر استفاده کند و باعث می‌شود تا شانس فودن برای بازی کردن بیشتر شود. چنین تجربیاتی برای یک بازیکن 19 ساله مثل فودن بسیار گرانبها است و می‌تواند در ادامه پیشرفت کریر او موثر واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر