یورو ۲۰۲۰؛ تورنمنتی شگفت انگیز که باید بیشتر راجبش بدانیم!

14 آذر 98
یورو ۲۰۲۰؛ تورنمنتی شگفت انگیز که باید بیشتر راجبش بدانیم!
نویسنده:شاهین سعیدی

۲۴ تیم، ۵۱ مسابقه در ۱۲ شهر از بیلبائو گرفته تا باکو. یورو ۲۰۲۰ تورنمنتی است متفاوت از آن‌چه تا کنون دیده‌اید، اما از جام ملت‌های اروپای بعدی چه می‌دانیم؟

“ورزش جا”_ به نقل از BBC، اتحادیه فوتبال اروپا تصمیم گرفت برخلاف معمول که میزبانی معتبرترین رقابت‌های ملی این قاره را به یک کشور می‌داد، مسابقات را در نقاط مختلف اروپا برگزار کند. ولی این مسابقات کجا برگزار می‌شوند؟ چرا؟ و آیا هنوز شانس خریدن بلیت وجود دارد؟

مسابقات در چه جاهایی برگزار می شود؟

یورو هم مانند جام جهانی هر چهار سال یکبار تابستان در یک کشور (و گاهی در دو کشور) برگزار می‌شد و این شانس را به هواداران فوتبال می‌داد تا هم از آفتاب لذت ببرند و هم با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوند.

در مورد یورو ۲۰۲۰، یوفا یک قدم جلوتر رفته است . ۱۲ میزبان برای مسابقات انتخاب شد و مسابقات مرحله گروهی در چهار منطقه زمانی به فاصله حدود ۴۰۰۰ مایل (۶۴۰۰ کیلومتر) برگزار می‌شوند. پس اگر هوادار جدی فوتبال اروپا هستید، از همین حالا اسبتان را زین کنید که باید راه زیادی بپیمایید:

شهرهای میزبان/ورزشگاه‌ها:

۱-گلاسکو (همپدن پارک، گنجایش ۵۱۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌هشتم.

۲-دوبلین (دوبلین آره‌نا، ۵۱۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌هشتم.

۳-لندن (ومبلی، ۹۰۰۰۰ نفر). فینال و هر دو نیمه‌نهایی، سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌هشتم.

۴-بیلبائو (سن‌مامس، ۵۳۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌هشتم.

۵-آمستردام (یوهان کرویف، ۵۴۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌هشتم.

۶-کپنهاگ (پارکن استادیوم، ۳۸۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌هشتم.

۷-مونیخ (فوتبال آره‌نا مونیخ، ۷۰۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌هشتم.

۸-رم (استادیو المپیکو، ۶۸۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌چهارم.

۹-بوداپست (پوشکاش آره‌نا، ۶۸۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌هشتم.

۱۰-سن‌پترز بورگ (کرستوفسکی، ۶۱۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌چهارم.

۱۱-بخارست (نشنال آره‌نا، ۵۴۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌هشتم.

۱۲-باکو (استادیوم المپیک، ۶۹۰۰۰ نفر). سه بازی مرحله گروهی و یک بازی یک‌چهارم.

اگر برایتان سوال پیش آمده که چرا تعداد مسابقه‌هایی که نصیب ومبلی شده زیاد است، باید بدانید که این بازی‌ها در ابتدا قرار بود در بروکسل، برگزار شود، اما پس از این که بلژیک نتوانست شرایط میزبانی را مهیا کند، بازی‌ها به لندن منتقل شد.

نیمی از کشورهای میزبان، برای نخستین بار است که برگزاری یک تورنمنت مهم فوتبال مردان در رده سنی بزرگسالان را تجربه می‌کنند: جمهوری آذربایجان، دانمارک، جمهوری ایرلند، مجارستان، رومانی و اسکاتلند.

چرا مسابقات در اروپا پخش شده‌اند؟

یک سئوال بسیار خوب.

به طور رسمی، یورو ۲۰۲۰ در شصتمین سالگرد اولین دوره جام ملت‌های اروپا (۱۹۶۰، فرانسه) برگزار می‌شود. به نظر شما شصتمین سالگرد یک رویداد نباید چیز خاصی باشد؟

از نظر عملی، میزبانی این تورنمنت تقسیم شد تا هزینه برگزاری آن هم بین کشورهای مختلف تقسیم شود. فرانسه به بهترین نحوی رقابت‌های ۲۰۱۶ را برگزار کرد اما سود برگزاری مسابقات ۲۰۲۰ چندان دندان‌گیر نبود.

تنها درخواست میزبانی از سوی ترکیه مطرح شد. ایرلند، اسکاتلند و ولز پیشنهاد میزبانی مشترک دادند و همین طور جمهوری آذربایجان و گرجستان. این در حالی است که کل درآمد یورو ۲۰۱۶، یک میلیارد و ۹۳۰ هزار یورو بود که در مقایسه با یورو ۲۰۱۲ افزایشی ۳۴ درصدی داشت.

ساخت ورزشگاه ۶۸ هزار نفری پوشکاش آره‌نا چندی قبل به پایان رسید

پس از این که یوفا تصمیم گرفت یورو را در نقاط مختلف اروپا برگزار کند، میشل پلاتینی، رئیس وقت این سازمان گفت:

اگر شما مجبور شوید چند فرودگاه و ۱۰ ورزشگاه در کشورتان بسازید، این شیوه کار را خیلی راحت‌تر می‌کند زیرا سهم هر شهر میزبان یک استادیوم می‌شود.

هیچ ورزشگاه تازه‌ای به خاطر یورو ۲۰۲۰ ساخته نشد، هرچند که پوشکاش آره‌نا نوساز است و عملیات ساخت آن مدتی پیش تمام شد.

انگلیس کجا بازی می‌کند؟

دو تیم اول هر گروه همراه با بهترین تیم‌های سوم (چهار تیم) به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود می‌کنند.

انگلیس، تیم چهارم جام جهانی، در گروه D مسابقات سرگروه است و هر سه بازی مرحله گروهی‌اش در ومبلی است. آن‌ها اگر سرگروه شوند برای یک‌هشتم نهایی (احتمالا مقابل آلمان، فرانسه یا پرتغال) باید به دوبلین سفر کنند. اگر دوم شوند باید به کپنهاگ سفر کنند و اگر به عنوان یکی از تیم‌های سوم به یک‌هشتم برسند، مقصد می‌تواند بیلبائو، گلاسکو یا بوداپست باشد.

وضعیت بلیت چگونه است؟

تابستان گذشته ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار درخواست خرید بلیت برای یک و نیم میلیون بلیت موجود شد. به گفته یوفا فقط برای دیدن فینال ومبلی، یک میلیون و ۹۰۰ هزار درخواست رسیده است که ۲۲ برابر ظرفیت ورزشگاه است.

به بیان دیگر یورو تماشاگران زیادی را ناامید خواهد کرد. در حالی که مرحله اول فروش بلیت تمام شده است، در مرحله دوم دیگر به طور مستقیم نمی‌توان بلیت خرید و یوفا بقیه بلیت‌ها را بین فدراسیون‌های مختلف پخش کرده است.

قیمت بلیت‌های ۴۴ بازی از ۵۱ مسابقه از زیر ۵۰ یورو شروع می‌شود. ولی ارزان‌ترین بلیت بازی فینال در ومبلی ۹۵ یورو است و قیمت گران‌ترین بلیت به رقم ۹۴۵ یورو می‌رسد.

پارک‌های تماشاگران برپا می‌شود؟

از ۱۵ سال پیش یکی از جذابیت‌های شهرهای میزبان، برپا کردن پارک‌های رسمی است که تماشاگران می‌توانند در کنار جمعیت بزرگی بازی را ببینند؛ جایی امن و راحت که می‌توانید بدون خریدن بلیت، فضایی مشابه ورزشگاه را تجربه کنید.

یوفا نوید برپایی صفحه نمایشگرهای غول‌آسا، جشن‌ها، رویدادهای اجتماعی، فعالیت‌های خیابانی و کنسرت‌های موسیقی در دوران تورنمنت در شهرهای میزبان را داده است.

بزرگ‌ترین پارک تماشاگر یورو در پاریس بود که می‌توانست پذیرای تا ۹۲۰۰۰ نفر باشد

بعضی شهرها محل “دهکده‌های تماشاگران” را از همین حالا مشخص کرده‌اند، برای مثال ورزشگاه قدیمی المپیک مونیخ و میدان قهرمانان بوداپست. ولی بسیاری از شهرها هنوز محل این رویدادها را اعلام نکرده‌اند؛ پس گوش به زنگ باشید.

کل ماجرا ضربه‌ای بزرگ به محیط زیست نیست؟

میزان آلودگی که سفر تولید می‌کند یکی از دغدغه‌های طرفداران محیط زیست است. پیش‌تر باشگاه آژاکس اعلام کرد بجای هواپیما با قطار به لیل سفر می‌کند تا کربن کمتری تولید کند.

یوفا برای کم کردن فاصله‌ها برای هر گروه دو شهر میزبان تعیین کرده است و در حالی که بین بعضی از آن‌ها می‌توان رانندگی کرد (برای مثال فاصله بین لندن و گلاسکو، جاده‌ای ۶۴۰ کیلومتری است و همین طور فاصله بین مونیخ و بوداپست). رانندگی در موارد دیگر نشدنی است (یک ایتالیایی برای هر سفر به باکو از رم باید سفری ۴۰۰۰ کیلومتری را پشت سر بگذارد).

رم میزبان تمام بازی‌های ایتالیا در دور گروهی است، ولی برنده گروه برای یک‌هشتم باید به ومبلی سفر کند و اگر تماشاگری از جمهوری آذربایجان بخواهد این بازی را ببیند، ۴ روز با قطار طول می‌کشد.

بنابراین مسافرت‌های طولانی اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. یوفا برای پاسخ به بخشی از این دغدغه اعلام کرد قصد دارد ۵۰ هزار درخت در هر ۱۲ شهر میزبان بکارد و امیدوار است این عمل تا حدی از تاثیر دست‌کم چهارصد و پنج هزار تن کربنی که تولید می‌شود، بکاهد.

بخت‌های قهرمانی؟

به نظر می‌رسد تیم‌های زیادی شانس دارند به خصوص که نشان چندانی از امتیاز “بازی خانگی” نیست.

بنگاه‌‌های شرط‌بندی در بریتانیا معتقدند فرانسه، قهرمان جام‌جهانی، بخت اصلی قهرمانی است و انگلیس (تیمی که در راه فینال تمام بازی‌هایش به استثنای دو مسابقه در ومبلی است)، بلژیک، آلمان و اسپانیا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

قهرمانی فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۸

اگر دیدیه دشان، جام قهرمانی را در لندن بالای سر ببرد، اولین فوتبالیستی خواهد بود که هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی قهرمان جام جهانی و یورو شده است.

بخت قهرمانی پرتغال، مدافع عنوان قهرمانی که کریستیانو رونالدو را با ۹۹ گل ملی در اختیار دارد، ۱۲ به یک است. رونالدو رکورددار بیشترین بازی در این مسابقات (۲۱) و بیشترین گل زده (۹ گل به طور مشترک با پلاتینی) است.

ستاره پرتغالی همچنین در میان اروپایی‌ها رکورددار بیشترین حضور در تورنمنت‌های اصلی است. او و باستین شوان‌اشتایگر، ستاره بازنشسته آلمانی ۳۸ بار در یورو و جام‌جهانی بازی کرده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر