بررسی طولانی‌ترین روند شکست ناپذیری تیم‌های لیگ برتری

21 بهمن 98
بررسی طولانی‌ترین روند شکست ناپذیری تیم‌های لیگ برتری
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

لیورپولِ یورگن کلوپ در آستانه رکورد شکنی قرار دارد و بیش از پیش به شکستن رکورد ۴۹ بازی شکست ناپذیری آرسنالِ آرسن ونگر نزدیک شده است، آیا قرمزها به شکست ناپذیران این فصل تبدیل می‌شوند؟

“ورزش جا”_ در سال ۱۸۸۹، وقتی ملکه ویکتوریا هنوز به روی تخت پادشاهی نشسته بود و بیرمنگام قهرمان محسوب می‌شد، لیگ فوتبال انگلیس شروع به کار کرد. در نخستین فصل این مسابقات، پرستون نورث اند در طول فصل شکست ناپذیر باقی ماند. احتمالا هواداران این تیم فکر هم نمی‌کردند که این رکورد بیش از یک قرن پابرجا بماند و هیچ تیمی در سطح اول فوتبال انگلیس تا ۱۱۵ سال بعد موفق به دستیابی به آن نشود.

وقتی که آرسنال در سال ۲۰۰۴ یک فصل ۳۸ هفته‌ای لیگ برتر را بدون متحمل شدن حتی یک شکست به پایان رساند، همه به خودشان می‌گفتند که احتمالا دیگر شاهد رخ دادن چنین اتفاقی در طول زندگی‌شان نخواهند بود. شاگردان آرسن ونگر در مجموع ۴۹ بازی بدون شکست را پشت سر گذاشتند. حالا ۱۶ سال از آن روزها می‌گذرد و لیورپولِ یورگن کلوپ با قدرتی مثال زدنی، تنها دو امتیاز را تا به اینجای فصل لیگ برتر از دست داده و به نظر می‌رسد که به احتمال فراوان به دستاوردهای آرسنال طلایی برسد.
قرمزها در صورتی به رکورد ۴۹ بازی بدون شکست آرسنال می‌رسند که تا بعد از دیدارشان در ورزشگاه اتحاد مقابل منچسترسیتی که روز چهارم آوریل ۲۰۲۰ برگزار می‌شود، از هیچ‌یک از رقبای انگلیسی‌شان شکست نخوردند. به همین بهانه سایت FourFourTwo نگاهی به ۱۰ تیمی کرده است که در طول تاریخ لیگ برتر بهترین روند شکست ناپذیری را داشته‌اند.

۹. ناتینگهام فارست (۱۹۹۵) – ۲۵ بازی

شاید باورش سخت باشد اما این موضوع حقیقت دارد که ناتینگهام فارست با امتیاز گرفتن از غول‌های فوتبال انگلیس نظیر چلسی، آرسنال، تاتنهام و منچسترسیتی موفق شد تا خودش را نزدیک به یک سال در تقویم میلادی شکست ناپذیر نگه دارد. اما سال ۱۹۹۵ بود، استن کالیمور در بهترین فرم خودش قرار داشت و ناتینگهام فارست رکوردهای بسیار زیادی را جابجا کرد و از نو نوشت.
فارست در سال ۱۹۹۴ به لیگ برتر صعود کرده بود و از ماه فوریه تا انتهای فصل ۹۵-۱۹۹۴ روند شکست ناپذیری‌اش را حفظ کرد. آن‌ها فصل را در جایگاه سوم جدول لیگ برتر به پایان رساندند تا رکوردِ دو ساله‌ی بلکبرن راورز را بشکنند؛ چراکه راورز موفق شده بود رکورد بهترین جایگاه یک تیم تازه صعود کرده‌ی لیگ برتری را به نام خودش ثبت کند. آن‌ها فصل ۹۶-۱۹۹۵ را هم با ادامه دادن به همان روند شکست ناپذیری‌شان شروع کردند اما این بلکبرن راورز بود که انتقام شکسته شدن رکورد مذکور را گرفت و موفق شد تا به یک پیروزی ۷-۰ خانگی برابر ناتینگهام فارست دست یافت.

۹. منچستریونایتد (۱۷-۲۰۱۶) – ۲۵ بازی

ابراهیموویچ، منچستریونایتد

در نخستین فصل حضور خوزه مورینیو در اولدترفورد اتفافات تلخ و شیرین بسیاری برای هواداران این تیم رقم خورد. آن‌ها موفق شدند تا با قهرمانی در کامیونیتی شیلد، لیگ کاپ و لیگ اروپا نوعی سه گانه را فتح کنند اما در عوض فصل را در جایگاه ششم جدول لیگ برتر به پایان رساندند. بعد از اینکه خوزه مورینیو در نخستین بازگشتش به استمفورد بریج به همراه یک تیم لیگ برتری با نتیجه ۴-۰ از شاگردان آنتونیو کنته شکست خورد، یونایتد موفق شد تا با درخشش‌های فوق العاده داوید دخیا درون چارچوب دروازه، رکورد ۲۵ بازی بدون شکست را به ثبت برساند. هرچند که این رکورد شکست ناپذیری شیاطین سرخ چندان نفس گیر نبود و آن‌ها در مجموع ۲۵ بازیِ مذکور، ۱۲ بار مساوی کردند و سرانجام با دو شکست متوالی در شمال لندن مقابل آرسنال و اسپرز رکوردشان شکسته شد.

۶. منچستریونایتد (۱۱-۲۰۱۰) – ۲۹ بازی

این‌ بار شاهد یک رکورد شکست ناپذیری تاثیرگذارتر از منچستریونایتد بودیم که در ابتدای دهه ۲۰۱۰ رقم خورد و یونایتدی‌ها از آغاز فصل ۱۱-۲۰۱۰ تا ماه فوریه بدون شکست باقی ماندند. شاگردان سر الکس فرگوسن علاوه بر پنج بازی آخر فصل قبل‌تر، در ۲۴ هفته ابتدایی فصل ۱۱-۲۰۱۰ هم بدون شکست باقی ماندند که در این میان می‌توان به پیروزی ۷-۱ مقابل بلکبرن راورز که در آن دیمیتار برباتوف پنج گل به ثمر رساند و همچنین پیروزی برابر لیورپول و آرسنال اشاره کرد. یک شکست خارج از خانه غیرمنتظره مقابل ولورهمپتون واندرز به روند ۲۹ بازی شکست ناپذیری شیاطین سرخ پایان داد اما حتی این شکست هم تغییری در درخشش آن‌ها برای بالای سر بردن جام قهرمانی لیگ برتر در پایان فصل ایجاد نکرد.

۶. چلسی (۰۸-۲۰۰۷) – ۲۹ بازی

سال ۲۰۰۸ همواره به عنوان یکی از تلخ ترین فصول تاریخ باشگاه چلسی به یاد آورده می‌شود چراکه آن‌ها لیگ برتر را پایین‌تر از یونایتد در جایگاه دوم جدول به پایان رساندند و در فینال لیگ قهرمانان اروپا در مسکو به آن‌ها باختند و دستشان از جام قهرمانی کوتاه ماند. علاوه بر این، آن‌ها در ضربات پنالتی دیدار کامیونیتی شیلد هم به یونایتد باختند و در لیگ کاپ هم با قبول شکست از همشهری‌ لندنی‌شان اسپرز، نایب قهرمان شدند. با وجود چنین بدشانسی‌هایی، آورام گرانت به چلسی کمک کرد تا رکورد ۲۹ بازی بدون شکست را از خودشان برجای بگذارند. بعد از اینکه آبی‌ها در دسامبر ۲۰۰۷ به آرسنال باختند، روند شکست ناپذیری‌شان را شروع کردند. گرچه آن‌ها در این بین به دو تساوی ۴-۴ هم دست یافتند اما تا اکتبر ۲۰۰۸ که با تک گل پیروزی‌بخش ژابی آلونسو در آنفیلد به لیورپول باختند، در لیگ برتر شکست نخورده بودند.

۶. منچستریونایتد (۹۹-۱۹۹۸) – ۲۹ بازی

سر الکس فرگوسن موفق شد تا در فصل ۹۹-۱۹۹۸ رکورد جاودانه‌ای از خودش به جا بگذارد و به اولین تیم انگلیسی‌ای تبدیل شود که برنده سه گانه لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا می‌شود. گرچه بیشتر فوتبال دوستان این سه گانه را با پیروزی قهرمانانه یونایتد مقابل بایرن مونیخ در فینال بارسلونای لیگ قهرمانان اروپا یا حرکت انفرادی رایان گیگز در نیمه نهایی جام حذفی به یاد می‌آورند اما نباید از خاطر برد که رکورد ۲۹ بازی شکست ناپذیری آن‌ها در لیگ برتر نقشی کلیدی در به دست آمدن این سه گانه داشت. با توجه به برنامه سنگینی که یونایتد در کریسمس داشت، پیش از اینکه آن‌ها شروع به بازسازی تیمشان در نیم فصل دوم کنند، در اولدترافورد با نتیجه ۳-۲ از میدلزبورو باختند. شیاطین سرخ در این مسیر موفق شدند تا پیروزی‌های بزرگی به دست آورند و با نتایج ۶-۲ و ۸-۱ در خانه تیم‌های لسترسیتی و ناتینگهام فارست به پیروزی برسند. روند ۲۹ بازی شکست ناپذیری یونایتدی‌ها سرانجام با شکست خارج از خانه شوکه‌ کننده ۵-۰ آن‌ها برابر چلسی در اکتبر ۱۹۹۹ خاتمه یافت.

۴. منچسترسیتی (۱۸-۲۰۱۷) – ۳۰ بازی

منچسترسیتی رکوردهای زیادی را در سال ۲۰۱۸ جابجا کرد. آن‌ها بیشترین امتیاز در یک فصل (۱۰۰)، بیشترین امتیاز خارج از خانه (۵۰)، بیشترین پیروزی (۳۲) و بیشترین پیروزی متوالی (۱۸) را به دست آوردند اما نتوانستند فصل را بدون شکست تمام کنند. بعد از ۳۰ بازی شکست ناپذیری و از دست دادن تنها هشت امتیاز، لیورپولِ یورگم کلوپ در ماه ژانویه با نتیجه ۴-۳ آن‌ها را در آنفیلد شکست داد. این یکی از سه پیروزی قرمزها مقابل سیتی در آن فصل بود، آن‌ها در لیگ قهرمانان اروپا هم سیتیزن‌ها را از پیش‌رو برداشتند.

۴. آرسنال (۰۲-۲۰۰۱) – ۳۰ بازی

در سال ۲۰۰۲، سرمربی آرسنال، آرسن ونگر در کنفرانس خبری اعلام کرد که رکورد شکست ناپذیری تیمش رویایش را به حقیقت بدل کرده است. تیم او از دسامبر سال گذشته و شکست مقابل نیوکاسل، بدون باخت باقی ماند و در ماه می برنده دو گانه داخلی شد. روند ۳۰ بازی بدون باخت آرسنالی‌ها با ۱۳ پیروزی متوالی در مسیر قهرمانی آن‌ها در لیگ برتر همراه شد، جایی‌که توپچی‌های لندنی با پیروزی ۱-۰ مقابل یونایتد در اولدترافورد قهرمانی‌شان را قطعی کردند. رویای ونگر سرانجام در اکتبر ۲۰۰۲ و با گل دقیقه نودی وین رونی برای اورتون در گودیسون پارک، به سرانجام رسید.

۳. چلسی (۰۵-۲۰۰۴) – ۴۰ بازی

دروگبا، چلسی

پیش از اینکه خوزه مورینیو به مالکولم تاکرِ لیگ برتر تبدیل شود، نخستین فصل حضورش در لیگ برتر را فوق العاده آغاز کرد؛ تیم او تنها ۱۵ بار گل خورد، مچ فرگوسن و ونگر را خواباند و با قبول تنها یک شکست مقابل منچسترسیتی قهرمان لیگ برتر شد. چلسی در دوره طلایی‌اش، بدون شکست در استمفوردبریج ۹۵ امتیاز به دست آورد، به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا رسید و قهرمان لیگ کاپ شد. روند شکست ناپذیری آبی‌ها با قبول شکست برابر یونایتد خاتمه یافت اما دوره اول حضور مورینیو در استمفوردبریج بدون شکست خانگی به پایان رسید.

۲. لیورپول (؟-۲۰۱۹) – ۴۱ بازی

تصور کنید که لیورپول فصل گذشته در اتحاد منچسترسیتی را شکست می‌داد. آن‌ها با کسب ۱۰۰ امتیاز قهرمان لیگ می‌شدند و رکورد ۶۳ بازی بدون باخت را یدک می‌کشیدند و رکورد دیوانه‌بار ۶۲ بازی بدون باخت سلتیک بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ را هم می‌شکستند. این مسئله نشان‌دهنده قدرت تیم کلوپ در سال‌های اخیر است. در عوض، آن‌ها در اتحاد با نتیجه ۱-۰ به سیتی باختند و از آن زمان ۱۰ امتیاز را از دست دادند. با این وجود، آن‌ها در این مدت ششمین قهرمانی‌شان در لیگ قهرمانان اروپا را به دست آوردند، در جام جهانی باشگاه‌ها قهرمان شدند و مقابل تمامی تیم‌های لیگ برتری به پیروزی رسیدند. لیورپول همین حالا هم به احتمال فراوان قهرمان لیگ برتر می‌شود، اما ۱۵ هفته تا پایان فصل باقی مانده و آن‌ها به دنبال کسب جام طلایی هستند. آن‌ها همچنین از آوریل ۲۰۱۷ در آنفیلد نباختند. سخت‌ترین بازی خارج از خانه قرمزها؟ دیدار برابر منچسترسیتی که می‌توانند رکورد ۴۹ بازی بدون باخت آرسنال را بشکنند یا دیدار برابر آرسنالِ میکل آرتتا در ماه می.

۱. آرسنال (۰۴-۲۰۰۳) – ۴۹ بازی

شکست ناپذیران، آرسنال

در آوریل ۲۰۰۴، آرسنال با نتیجه ۲-۱ در نیمه اول از لیورپول شکست خورد. آن‌ها با شکست مقابل چلسی و یونایتد از لیگ قهرمانان اروپا و جام حذفی هم کنار رفته بودند و حالا رکورد ۳ بازی بدون باختشان هم به خطر افتاده بود. تیری هانری به داد توپچی‌ها رسید و با هت‌تریکش آرسنال را به پیروزی ۴-۲ رساند. هانری در آن فصل به تنهایی ۳۰ گل زد و نقشی تعیین‌کننده در قهرمانی آرسنال ایفا کرد. با وجود تساوی خانگی مقابل یونایتد و خارج از خانه مقابل اسپرز اما توپچی‌ها سرانجام با پیروزی روز آخرشان در وایت هارت لین، جام طلایی را بالای سر بردند. این سومین و آخرین قهرمانی ونگر با آرسنال در لیگ برتر بود و آن‌ها بعد از آن دیگر در سطح اول فوتبال انگلیس به قهرمانی نرسیدند. روند شکست ناپذیری آن‌ها بازهم با درخشش وین رونی در جریان پیروزی ۲-۰ یونایتد به پایان رسید.

12 پاسخ به “بررسی طولانی‌ترین روند شکست ناپذیری تیم‌های لیگ برتری”

 1. سروش گفت:

  you’ll never walk alone

 2. اشکان فرخی گفت:

  چلسی ۲۰۰۵ اون دیگه چه تیمی بود
  مورینیو الان دیگه آقای خاص نیست اون موقع ها واقعا آقای خاص برازنده‌ش بود
  چلسی اون موقع با بازیکنایی مثل فرانک لمپارد و دروگبا و تو خط دفاع جان تری و کاروالیو و دروازه پیتر چک دلبری میکرد.
  انصافا سه تا تیم تو تاریخ لیگ انگلیس دیگه تکرار نمیشن یکی همین چلسی ۲۰۰۵ بعد آرسنال ۲۰۰۳ بعدم منچستر ۹۹ واقعا همه جوره این سه تا تیم تاپ بودند چه به لحاظ بازیکن چه به لحاظ سرمربی.

 3. محمد گفت:

  کیت ۲۰۰۴ آرسنال😍
  ونگر😍
  تیری هانری با شماره ۱۴ و اون استایل بازی محشرش😍
  رابرت پیرس . دنیس برکمپ. اشلی کول. پاتریک ویرا😍
  ورزشگاه هایبری😍
  چه زود گذشت یادش بخیر. همیشه شنبه یکشنبه که میشد خدا خدا میکردیم شبکه سه بازی آرسنال پخش کنه.
  هعیییی جوانی بهاری بود و بگذشت…
  😭😭😭😭😭😭

 4. witcher گفت:

  ناتینگهام فارست تو همه آمارهای فوتبال انگلیس هست
  ولی تعجب میکنم که چرا هیچ ثروتمندی و مالکی علاقه ای به خریدن این تیم نداره اونم با این سابقه و پیشینه
  اگه یه تیم الان نبودش تو لیگ برتر حس بشه اون همین تیمه ناتینگهامه چون از اون تیمای کلاسیک و خاصه

 5. محسن میرعلی گفت:

  طرفدار لیورپول نیستم
  ولی وقتی بازیای این تیمو تماشا میکنم لذت میبرم. کلوپی تیمی ساخته که به معنی واقعی کلمه فوتبال بازی میکنه.

 6. سهیل ناظری گفت:

  کلوپ یه جمله معروف داره وقتی سال ۲۰۱۵ به آنفیلد اومد و اون این بود
  ما باید ذهنیت را تغییر دهیم.
  همین جمله رو کلوپ دقیقا برای لیورپول اجرا کرد.
  لیورپول فصل ۲۰۱۳-۱۴ قهرمانی سر ماجرای لیز خوردن جرارد از دست داد
  فصل بعدش ۲۰۱۴-۱۵ تیم تو لیگ قهرمانان اروپا تو مرحله گروهی حذف شد تو لیگ هم تو آخرین بازی فصل جلو استوک سیتی ۶ تا گل خورد!
  فصل بعد ۲۰۱۵-۱۶ بعد از اینکه راجرز نتایج ضعیف گرفت مسئولای لیورپول بهترین تصمیم عمرشونو گرفتن و کلوپ آوردن . کلوپ همون سال لیورپول برد فینال لیگ اروپا که البته به سویا باخت. اما از همون فصل اول نشون داد که غول خفته لیورپول داره بیدار میشه.
  لاین آپ لیورپول قبل از کلوپ بازیکنای بدردنخوری مثل خوزه انریکه.جردن آیب. لوکاس لیوا. مینیوله. جو آلن. بورینی. مورنو بود. اما لیورپول بعد از اومدن کلوپ به این لاین آپ فن دایک صلاح فیرمینو مانه آرنولد و … تغییر داد.
  یعنی حتی ماهرترین و بهترین مهندسای جهانم نمیتونستن انقدر قشنگ و دقیق ساختار لیورپول طراحی کنن و تیمی که تو افول بود یهو بشه این تیمی که همه از بازی کردن جلوش میترسن.
  به نظرم جایزه بهترین تصمیم ۱۰۰ سال اخیر جهان ورزشو باید به مدیرای لیورپول بدیم چون با انتخاب کلوپ این تیم ن تنها به اوج خودش رسید بلکه یه فلسفه بی نظیرم ازش ساخته شد که تا سالهای سال ادامه داره و این باشگاهو تو مسیر موفقیت نگه میداره.

 7. سپهر گفت:

  لیورپول ورژن کلوپ اصلا نمیشه درکش کرد چون این قدر رو فرم بودن خیلی عجیبه و غربیه.
  بعید میدونم به این زودیا تو انگلیس یا حتی اروپا کسی حریفش بشه.

 8. رسول شفیعی گفت:

  لیورپول ۳ دهه قهرمان لیگ انگلیس نشد
  اما الان به وحشتناک ترین شکل ممکن داره قهرمان میشه
  و به وحشتناک ترین شکل ممکن داره دهن منتقداشو و دشمناشو میبنده
  بله
  این لیورپول کبیره…
  تو هرگز تنها قدم نخواهی زد

 9. Glory glory Man United گفت:

  منچستر ۱۹۹۹ قابل توصیف نیست از بس محشر بودن
  تیمو ببین فقط : اشمایکل. کانتونا. روی کین. بکام. گیگز. استام
  سرالکس چیکار کرد با لیگ برتر و چیکار کرد با منچستر
  دیگه عمرا یه همچین مربی واسه منچستر پیدا بشه

 10. Mehrdad گفت:

  آرسنال ۲۰۰۳ عجب تیمی بود.
  واقعا اون آرسنال افسانه ای کجا و این تیم داغون الان کجا

 11. پویا گفت:

  لیورپول به طرز عجیب و غریبی داره قهرمان میشه
  هر چی رکورد هست دارن میترکونن

 12. عماد محجوبی گفت:

  عشق است لیورپول
  YNWA
  لیورپول با همین روند بهترین قهرمانی تاریخ انگلیس رقم میزنه.
  مرسی کلوپو بابت این تیم محشری که ساختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر