۱۰ تیم دوست داشتنی لیگ برتر انگلیس در دهه ۱۹۹۰ میلادی

23 بهمن 98
۱۰ تیم دوست داشتنی لیگ برتر انگلیس در دهه ۱۹۹۰ میلادی
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

قصد داریم تا در این مطلب نگاهی به ۱۰ تیم دوست داشتنی دهه ۹۰ فوتبال انگلیس بیندازیم.

“ورزش جا”_ دهه ۱۹۹۰ از هر جهت برای لیگ برتر انگلیس خاص و ویژه بود. با توجه به ورود اسکای اسپورتس به دنیای فوتبال، گردش مالی تیم‌های انگلیسی رشد مثبت بسیاری کرد و این در حالی بود که اغلب تیم‌های انگلیسی هنوز هم به برخی از سنت‌های دیرین فوتبال این کشور پایبند بودند. در بخش قابل توجهی از این دهه، فوتبال دوستان هنوز هم از امکانات کافی برای تماشای بازی‌ها همچون امروزه برخوردار نبودند. در این میان برخی تیم‌ها بودند که توسط تماشاگران بی طرف حمایت می‌شدند و برای مدت‌ها در یاد آن‌ها باقی‌ماندند، اگر چه موفق به کسب جام‌های بزرگی نشدند. سایت FourFourtwo به ده مورد جالب از چنین تیم‌هایی پرداخته است.

وستهم، ۹۸-۱۹۹۷

وستهم، ۹۸-۱۹۹۷

پیش از ورود پائولو دی کانیو به شرق لندن، زوج ایال برکوویچ و جان هارتسون دوران شیرینی را در آپتون پارک رقم زدند. وستهمِ تحت هدایت هری ردنپ، تیمی با روحیات تهاجمی بود که با حضور ریو فردیناند و فرانک لمپارد جوان فصل را در جایگاه جالب توجه هشتم جدول به پایان رساند، به دور ششم جام حذفی صعود کرد و تا یک چهارم نهایی لیگ کاپ هم پیش رفت. آن‌ها توانایی حضور در مراحل بالاتر این مسابقات را هم داشتند اما در هر دو تورنمنت توسط شاگردان آرسن ونگر که فاتح دوگانه داخلی شدند، شکست خوردند. هارتسون در بهترین فرم خودش قرار داشت و با توجه به ۲۴ گلی که در طول فصل به ثمر رساند منچستریونایتد را هم به جذب خودش علاقه‌مند کرد. با این وجود سرانجام کار این مرد ولزی و وستهم با اشک و ناراحتی به پایان رسید، جایی که او در تمرینات با برکوویچ درگیر شد و در نهایت چند ماه پس از آن از وستهم جدا شد.

میدلزبورو، ۹۷-۱۹۹۶

میدلزبورو، ۹۷-۱۹۹۶

آن‌ها بهترین تیم سقوط کنندهٔ تاریخ لیگ برتر بودند. برایان رابسون، فابریزیو راوانلی که سابقه قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را داشت در تابستان ۱۹۹۶ به ریورساید آورد، او در کنار امرسون برزیلی که در خط میانی حضور داشت، قرار گرفت و ستارگانی چون جونینیو، جانلوکا فستا و فیل استمپ هم به آن‌ها ملحق شدند. روباه نقره‌ای شروع حیرت انگیزی داشت و در جریان تساوی ۳-۳ تیمش برابر لیورپول در روز افتتاحیهٔ لیگ هت‌تریک کرد. تا ماه سپتامبر، بورو موفق شده بود تا خودش را به رده چهارم جدول برساند هرچند که این وضعیت دوام چندانی نداشت. با وجود قدرت بالایی که تیم رابسون در خط حمله و امر گلزنی داشت اما آن‌ها نمی‌توانستند از گل‌هایی که زدند به خوبی دفاع کنند و خیلی راحت گل می‌خوردند. به این ترتیب آن‌ها از بالای جدول به منطقه سقوط رسیدند و باید برای بقا در لیگ با دیگر تیم‌های پایین جدولی می‌جنگیدند. میدلزبورو حتی با وجود درخشش‌های جونینیو در هر دو فینال لیگ کاپ و جام حذفی به لسترسیتی و چلسی باخت و دستش از جام کوتاه ماند.

تاتنهام، ۹۵-۱۹۹۴

تاتنهام، ۹۵-۱۹۹۴

اسپرز زیر نظر اوزی آردیلس به تیمی تبدیل شده بود که در فاز تدافعی از قدرت خاصی برخوردار نبود و در عوض با حضور “famous five” که شامل دارن اندرتون، ایلی دومیترشو، نیکی بارمبی، تدی شرینگهام و یورگن کلینزمن می‌شد به تیمی تماماً تهاجمی تبدیل شده بود. کلینزمن در اوج بود و با زوج قدرتمندی که به همراه شرینگهام تشکیل داده بود موفق به ثمر رساندن ۳۰ گل در تمام رقابت‌ها شد. خوشحالی بعد از گل او هم بسیار به یادماندنی شد. این مهاجم آلمانی فصل را در حالی به پایان برد که جایزه بهترین بازیکن فصل را از سوی اتحادیه فوتبال نویسان انگلیسی به دست آورد اما دستان اسپرز خالی از جام بود. با توجه به بی توجهی آردیلس به کارهای دفاعی، او از سمتش برکنار شد و گری فرانسیس جانشین او روی نیمکت اسپرز شد. اسپرز فصل را در جایگاه هفتم جدول لیگ برتر به پایان رساند، جالب اینکه تفاضل گل آن‌ها تنها مثبت ۸ بود. آن‌ها در یک چهارم نهایی جام حذفی هم ۴-۱ لیورپول را شکست دادند و به پیروزی بزرگی دست یافتند. هرچند که در نیمه نهایی به دست رقیب همشهری قرمزها، یعنی اورتون از گردونه رقابت‌ها کنار رفتند.

استون ویلا، ۹۴-۱۹۹۳

استون ویلا، ۹۴-۱۹۹۳

فوتبال دوستان در سراسر بریتانیا در سال ۱۹۹۴ باید بابت یک مسئله از استون ویلا تشکر می‌کردند، جایی که شاگردان ران اتکینسون با نتیجه ۳-۱ منچستریونایتد را در فینال لیگ کاپ شکست دادند و از محقق شدن رویای سه گانه داخلی شیاطین سرخ جلوگیری کردند. اگرچه آن‌ها استحقاق این قهرمانی را داشتند چراکه در بخش قابل توجهی از فصل ۹۳-۱۹۹۲ لیگ برتر، در بالای جدول قرار داشتند. این پیروزی همچنین انتقام شیرینی برای اتکینسون محسوب می‌شد، چراکه فرگوسن جای او را روی نیمکت یونایتد گرفته بود. زوج دین ساندرز و دالین اتکینسون شاید به اندازه زوج‌های دیگرِ نامبرده شده در این مطلب گلزن نبودند اما در عوض گل‌های حیاتی زیادی را به ثمر رساندند. استون ویلای آن فصل با حضور ستارگان ایرلندی‌اش نظیر استیو استانسون، اندی تاونسند و پل مک‌گرث به چنین تیم قدرتمندی تبدیل شده بود. در کنار آن، بازیکن جوانی چون اوگو ایهیوگو هم کمک حال تیم بود.

ناتینگهام فارست، ۹۵-۱۹۹۴

ناتینگهام فارست، ۹۵-۱۹۹۴

فارست از هیچ به همه‌چیز رسید و به عنوان تیمی تازه صعود کرده موفق شد تا فصل را در جایگاه سوم جدول به پایان برساند و جواز حضور در رقابت‌های اروپایی را به دست آورد. آن‌ها بخش قابل توجهی از این موفقیت‌ها را مدیون استن کالیموری بودند که ۲۲ گل به ثمر رساند و زوج قدرتمندی با برایان روی هلندی در خط حمله تشکیل داده بود. اگرچه کالیمور تنها دلیل موفقیت‌های فارست نبود. کالین کوپر و استوارت پیرس قدرت دفاعی تیم را چندین برابر کرده بودند و ایان ووان و لارس بوهینن هم در خط میانی آمار گلزنی بسیار خوبی از خودشان برجای گذاشتند. با این حال کالیمور قدرتی غیرقابل انکار داشت و سرانجام فصل بعد با قراردادی به ارزش ۸.۵ میلیون پوند به لیورپول پیوست؛ فرانک کلارک، سرمربی تیم جای خالی او را با خرید جیسون لی پر کرد.

ویمبلدون، ۹۷-۱۹۹۶

ویمبلدون ۹۷-۱۹۹۶

ویمبلدون تحت هدایت جو کینار مرتباً نتایجی ضعیف‌تر از آنچه که استحقاقش را داشت به دست می‌آورد اما در فصل ۹۷-۱۹۹۶ شرایط به کلی تغییر کرد. در این فصل ویمبلدون علاوه بر اینکه کارش را در جایگاه هشتم جدول لیگ برتر به پایان رساند، موفق شد تا به نیمه نهایی هر دو تورنمنت جام حذفی و لیگ کاپ هم صعود کند. همه این موفقیت‌ها در حالی به دست آمد که بودجه باشگاه بسیار کمتر از آنچه به نظر می‌رسید بود. در واقع کینار با خریدهای ارزان قیمتی نظیر اویویند لئوناردسن در خط میانی و حضور بازیکنان قدرتمدی چون کاپیتان رابی ایرل و مارکوس گیل موفق شد تا چنین نتایجی را به دست آورد. لحظات حیاتی و به یادماندنی زیادی از تیم آن فصل ویمبلدون به جا مانده اما بدون تردید ماندگارترینِ آن‌ها گلزنی وینی جونز در جریان پیروزی ۱-۰ ویمبلدون مقابل آرسنال در هایبوری می‌باشد. فوتبال نمی‌توانست بهتر از این شود.

چلسی، ۹۸-۱۹۹۷

چلسی، ۹۸-۱۹۹۷

مدت‌ها پیش از ورود دلارهای نفتی رومن آبراموویچ، چلسی تیمی معمولی در لیگ برتر انگلیس بود. ترکیب فصل ۹۸-۱۹۹۷ آن‌ها به رهبری رود گولیت و سپس جانلوکا ویالی اما یکی از بهترین تیم‌های آن‌ها در آن سال‌ها را به وجود آورده بود. در آن زمان آبی‌ها در حال تقویت وجهه بین‌المللی خودشان بودند. اد دی‌گوئیِ هلندی برای برقراری توازن بین خطوط به استمفوردبریج آمد و توره آندره فلو و گوستاو پویت هم برای کمک به جانفرانکو زولا در خط حمله به تیم اضافه شدند. این تغییرات جواب داد و چلسی با به ثمر رساندن ۷۱ گل در لیگ برتر، بعد از منچستریونایتد با ۷۳ گل زده، صاحب دومین خط حمله برتر لیگ شد. رود گولیت بعد از درگیری با ریاست باشگاه کن بیتس، چلسی را ترک کرد و ویالی که رابطه سردی با گولیت داشت، کار را به دست گرفت و خیلی زود هدایت چلسی را هم بر عهده گرفت. آبی‌ها در رده چهارم لیگ برتر قرار گرفتند و به قهرمانی در لیگ کاپ و جام برندگان جام اروپا دست یافتند که دومین جام با گل دیدنی زولا محقق شد.

لیدز یونایتد، ۹۶-۱۹۹۵

لیدز یونایتد، ۹۶-۱۹۹۵

برخی فصل ۹۶-۱۹۹۵ را به عنوان فصل تونی یبواه هم به یاد می‌آورند، جایی‌که این ستاره غنایی با توجه به دو گل مهمی که در لیگ برتر به ثمر رساند نامش را در کتاب‌های تاریخ فوتبال جای داد. تا به امروز بحث‌های زیادی پیروی بهتر بودن گل او مقابل لیورپول یا ویمبلدون به عنوان بهترین گل دوران بازی‌اش شکل گرفته است. به هر حال، او در این فصل ۱۹ گل در تمامی رقابت‌ها به ثمر رساند که شامل یک هت‌تریک برابر موناکو در جام یوفا هم می‌شد. او ستاره بی چون و چرای ترکیب پرانرژی لیدز یونایتد بود. بازیکنانی نظیر گری مک‌آلیستر، توماس برولین و کارلتون پالمر خوب بودند اما هاوارد ویلکینسون که گه‌گاهی خوب ظاهر می‌شد، اغلب ناامیدکننده کار می‌کرد. تیمی که به دیدار نهایی لیگ کاپ صعود کرد در نهایت با نتیجه ۳-۰ از استون ویلا شکست خورد. یکی از باخت‌های لیورپول در آن فصل با گل یبواه رقم خورد. اگرچه قرمزها در ادامه فصل با یک پیروزی ۵-۰، آن شکستشان را جبران کردند. در آن زمان این اتفاقات به همان اندازه که باشکوه به نظر می‌رسید، دیوانه‌بار هم بود.

نوریچ سیتی، ۹۳-۱۹۹۲

نوریچ سیتی، ۹۳-۱۹۹۲

به مانند بسیاری‌ از تیم‌های حاضر در این لیست، نوریچ هم به یکی از تیم‌های موردعلاقه تماشاگران بی‌طرف لیگ برتر تبدیل شد. البته که کار تیم مایک واکر به هیچ عنوان ساده نبود؛ آن‌ها در روز نخست لیگ با نتیجه ۴-۲ به بردی خارج از خانه مقابل آرسنال دست یافتند و دل فوتبال دوستان بسیاری را به دست آوردند. با وجود اینکه قناری‌ها قدرت زیادی در خط حمله‌شان داشتند اما در چهار ماه آغازین فصل تنها دو بار موفق به بسته نگه داشتن دروازه‌شان شدند. بردها و امتیازاتی که نوریچی‌ها با حضور ستارگانی چون مارک رابینز، جرمی گاس، روئل فاکس و صدالبته کریس ساتن به دست آوردند آن‌ها را در کورس قهرمانی نگه داشت و کارو رود را به جهنم تیم‌های انگلیسی تبدیل کرد. آن‌ها در اوایل ماه دسامبر با هشت امتیاز فاصله در صدر جدول لیگ قرار داشتند اما فرم خوبشان در ماه آوریل به کل از هم پاشید. با این حال فصل را در جایگاه سوم جدول به پایان رساندند و با تساوی ۳-۳ روز آخری که مقابل میدلزبورو به دست آوردند راهی جام یوفا شدند.

نیوکاسل یونایتد، ۹۶-۱۹۹۵

نیوکاسل، ۹۵-۱۹۹۴

شاگردان کوین کیگان می‌توانستند به یکی از بهترین قهرمانان تاریخ لیگ برتر تبدیل شوند. هنگامی‌که کینگ کِو، اندی کول را در نیمه‌های فصل به منچستریونایتد فروخت، هواداران تیم حتی فکرش را هم نمی‌کردند که او توانایی تبدیل شدن به یکی از عوامل جلوگیری از قهرمانی کلاغ‌ها را داشته باشد. در این معامله، نیوکاسل کیث گیلسپی را از یونایتد خرید و با پول باقی‌مانده‌ای که داشت، لس فردیناند را هم از کویینز پارک رنجرز به خدمت گرفت. دیوید ژینولا هم از پاری سن ژرمن به جمع کلاغ‌ها ملحق شد، زوج دفاعی فیلیپه آلبرت و وارن بارتون هم بیش از اینکه در دفاع کردن خوب باشند، در گل زدن خوب عمل می‌کردند. برنامه‌های تهاجمی نیوکاسل جواب داد و آن‌ها تا اواخر ژانویه با ۱۲ امتیاز اختلاف در صدر بودند. پنج شکست در هشت بازی اما با بازگشت اریک کانتونایِ منچستریونایتد از محرومیتی طولانی مدت همراه شد. احتمالا از مابقی ماجرا و قهرمانی رویایی شیاطین سرخ بهتر از ما باخبرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر