داستان دیدار خاطره‌انگیز فرناندو مورینتس با رئال مادرید

29 بهمن 98
داستان دیدار خاطره‌انگیز فرناندو مورینتس با رئال مادرید
نویسنده:محمد امین یزدان پناه

وقتی با سردمداران یک باشگاه به مشکل بر می‌خورید چاره‌ای جز جدایی از باشگاهی که عاشقش هستید و حتی گلزنی در برابر آن ندارید.

“ورزش جا”_ با وجود اینکه فرناندو مورینتس پنج سال بسیار خوب را در رئال مادرید پشت سر گذاشت و در بخش اعظمی از آن به عنوان زوج رائول در خط حمله درخشان ظاهر شد و با گلزنی‌های متوالی‌اش به لوس بلانکوس در کسب دو قهرمانی لالیگا و هت‌تریک جام‌های لیگ قهرمانان اروپا کمک کرد اما سرانجام در سال ۲۰۰۲ از این تیم جدا شد.

این مهاجم متولد شهر کاسرس پس از اینکه در سال ۱۹۹۷ طی انتقالی به ارزش ۶ میلیون یورو از زاراگوزا به پایتخت اسپانیا انتقال یافت، به یکی از بازیکنان الهام‌بخش این تیم تبدیل شد. در حالی‌که او در این دوره تنها با هموطن خودش برای قرارگیری در ترکیب اصلی تیم رقابت می‌کرد اما با آغاز هزاره جدید و با توجه به سیاست کهکشانی‌ها، رئال در پی جذب رونالدو از اینتر قرار گرفت و سرانجام با قراردادی هشت برابر مورینتس او را به اسپانیا آورد. این سوپراستار برزیلی خیلی زود جای ستاره اسپانیایی خط حمله رئال مادرید را در ترکیب اصلی گرفت.

طی ماه‌های آتی و زمانی‌که مورینتس به یک نیمکت‌نشین محض در بارسلونا تبدیل شد، برخی رسانه‌ها شایعه‌ی انتقال جنجالی او به بارسلونا را منتشر کردند. مورینتس هرگز راهی بارسلونا نشد، در رئال مادرید ماندنی شد و تلاش کرد تا جایگاهش در ترکیب اصلی تیم را دوباره به دست آورد. در طول فصل و با ظهور یک ستاره جدید در شهر، مورینتس به حاشیه کشیده شده بود و کمتر شاهد حضور او در زمین پیش از دقیقه ۸۰ بازی بودیم. بنابراین او به دنبال فرار از وضعیتی که داشت بود.

مورینتس به سبب اینکه خواستار مدت زمان بیشتری برای حضورش در زمین بود درخواست خروج داد. این مهاجم خوش‌آتیه در حالی‌که ۲۷ سال سن داشت هیچ علاقه‌ای نداشت تا به حاشیه کشیده شود. به این ترتیب تصمیم مورینتس برای خروج از باشگاه رئال مادرید قطعی شده بود اما او نمی‌خواست تا در فوتبال اسپانیا به کارش ادامه دهد. با وجود مذاکرات فراوانی که مورینتس با شالکه داشت و احتمال انتقال او به گلزن‌کرشن را افزایش می‌داد اما در نهایت این موناکویِ فرانسه بود که او را طی انتقالی قرضی به خدمت گرفت.

فرناندو مورینتس و رائول، رئال مادرید

همانطور که او آماده انتقال طلایی‌اش از مادرید به موناکو می‌شد تا پیراهن سفید رنگ فرشته‌گونه‌ رئال مادرید را با پیراهن نیمه قرمز شیطانی موناکو عوض کند، برای دوره کوتاه حضورش در سواحل فرانسه به مهاجمی شیطانی هم تبدیل شد. گرچه برخی از هواداران تیم مادریدی به اخلاق فروتنانه مورینتس علاقه‌مند شده بودند اما بسیاری از مادریدیستاها هرگز به او دلگرم نشدند. همانطور جاستین شرمن، هوادار و نویسنده مادریدی می‌گوید: “بخشی از هواداران باشگاه مورینتس را با واژه محاوره‌ای Moro که بیشتر در وصف افرادی که از کشورهای مسلمان یا همان خارجی می‌آیند استفاده می‌شود، به یاد می‌آوردند.” در حقیقت مورینتس در شهری به دنیا آمده که با سه ساعت رانندگی در جهت غربی شهر مادرید به آن می‌رسید اما برای برخی Moro یک خارجی بود.

به نظر نمی‌رسید که مورینتس به محض ورودش به موناکو با شرایط حاکم بر خانه جدیدش وفق پیدا کند. با این حال شابانی نوندا، ستاره آفریقایی روی فرم موناکو در روزهای پایانی تابستان مصدوم شد و مورینتس به خوبی بار جایگزینی او را به دوش کشید و با عملکرد خوبش جای خالی نوندا را پر کرد. این معامله از همان ابتدا برای هر دو طرف به خوبی پیش می‌رفت. در مادرید، باشگاه و هواداران تیم هنوز در تب و تاب درخشش‌های رونالدو بودند و هیچکس در مجموع جای خالی مورینتس را احساس نمی‌کرد؛ مورینتس موفق شده بود تا انتقال کوتاه مدت خودش به خارج از اسپانیا را با موفقیت آغاز کند و همچنان شانس کسب قهرمانی در سطح قاره اروپا را داشته باشد؛ موناکو هم این ستاره باتجربه و تاثیرگذار را به تیمش آورده بود تا برای محقق شدن اهدافشان در آن فصل از او کمک بگیرند. نه ماه جلو می‌رویم، مورینتس زندگی‌اش در جنوب فرانسه را همانطور شروع کرده بود که چندین سال قبل در کشور خودش آغاز کرده بود. با وجود اینکه این مهاجم اسپانیایی تعداد گل‌های زده‌اش در لیگ یک فرانسه را دو رقمی کرد اما بهترین فرم خودش را در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا به نمایش گذاشت.

با به ثمر رساندن چهار گل در پنج بازی، گلزنی مقابل پی‌اس‌وی آیندهوون در خانه و خارج از خانه و بریس مقابل آ‌.ا.ک آتن در خانه، مورینتس به موناکو کمک کرد تا در گروهی که تیم اسپانیایی دپورتیوو لاکرونیا هم حضور داشت در صدر جدول قرار گیرد. آن‌ها در مرحله بعدی این رقابت‌ها باید به مصاف لوکوموتیو مسکو از روسیه می‌رفتند. در پایتخت روسیه، آن‌ها کاری از پیش نبردند و در میان دیدگان هواداران روس حاضر در ورزشگاه با نتیجه ۲-۱ از حریفشان شکست خوردند. با این حال دو هفته بعد گل تعیین‌ کننده فرناندو مورینتس در بیستمین دقیقه بازی موجب پیروزی خانگی ۱-۰ موناکو شد تا فرانسوی‌ها با توجه به قانون گل زده در خانه حریف راهی مرحله بعد لیگ قهرمانان اروپا شوند. موناکو به پیش‌روی‌اش در بالاترین سطح رقابت‌های باشگاهی اروپا ادامه می‌داد و موفق شد تا به مرحله یک چهارم نهایی هم صعود کند اما شرایط برای آن‌ها بسیار دشوار شده بود. روبروی آن‌ها تیمی قرار گرفته بود که مورینتس بهتر از هرکس دیگری آن را می‌شناخت. بین موناکو و قرارگیری در جمع چهار تیم پایانی این مسابقات رئال مادرید قرار داشت. بین فرناندو مورینتس و افتخارآفرینی در اروپا باشگاه سابق او قرار گرفته بود.

فرناندو مورینتس، موناکو

در روزهای منتهی به آغاز دیدار رفت دو تیم، هواداران تیم مادریدی با اعتماد به نفس بالایی از صعود تیمشان به مرحله نیمه نهایی صحبت می‌کردند. آن‌ها به خطری که از جانب مورینتس تهدیدشان می‌کرد آگاهی داشتند اما معتقد بودند که او به تنهایی کاری از پیش نخواهد برد؛ چراکه او حتی نتوانسته بود جایگاه خودش در ترکیب مادرید را حفظ کند.

وقتی که روز ۲۴ مارس ۲۰۰۴ در برنابئو، رئال مادرید موفق شد تا چهار بار دروازه موناکو را باز کند، نمی‌شد خرده‌ای به نظرات قبل از بازی هواداران این تیم گرفت، بازگشت موناکو به مسابقات در بازی برگشت فراتر از غیرممکن به نظر می‌رسید. با این حال موناکو هم در این بازی موفق به ثمر رساندن دو گل شد؛ آن‌ها ابتدا با یک گل از میزبان پیش افتادند و ضربه سر دقایق پایانی مورینتس با عبور از ایکر کاسیاس آخرین لبخند بازی را بر لبان هواداران این تیم نشاند، هرچند که طولانی‌ترین لبخند از آن مادریدی‌هایی بود که کنترل کار را در بازی برگشت در دست داشتند. موناکو برای ادامه دادن به ماجراجویی‌هایش در اروپا باید شکست ۴-۲ خودش در بازی رفت را جبران می‌کرد. در روز ۶ آوریل، رئال به موناکو رفت تا دیدار برگشت مرحله نیمه نهایی را در ورزشگاه لویی دوم مقابل موناکو انجام دهد؛ جایی که هر دوطرف ماجرا به دنبال تثبیت قدرت خودشان در بالاترین سطح فوتبال اروپا بودند.

بعد از اینکه نیم ساعت ابتدایی بازی بدون رخ دادن اتفاق خاصی سپری شد، رائول قفل دروازه موناکو را گشود. ستاره مادریدی‌ها با گلی که به ثمر رساند حساب کار را در مجموع ۵-۲ به سود رئال مادرید کرد. پیش از به صدا در آمدن سوت پایان نیمه اول مسابقه، موناکو با پاس گل مورینتس و ضربه وینگرش لودویچ گیولی حساب کار را ۱-۱ مساوی کرد. آن‌ها هنوز راه دور و درازی تا پیروزی مقابل لوس بلانکوس در مجموع داشتند. سه دقیقه بعد از شروع بازی در نیمه دوم، مورینتس با ضربه سری که روی ارسال دفاع وسط تیم آلوارو مخیا زد، دروازه ایکر کاسیاس را باز کرد. حالا موناکو تنها یک گل با صعود به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا فاصله داشت. در فاصله کمتر از ۳۰ دقیقه مانده به پایان بازی، شوت زیبای هوگو ایبارا با برخورد با گیولی در میان راه وارد دروازه کاسیاس شد تا این بازی در مجموع ۵-۵ مساوی شود؛ مهمان تنها یک گل خارج از خانه زده بود در حالی‌که گل سباستین اسکیلاچی و مورینتس در برنابئو ضامن صعود آن‌ها به دور بعد این رقابت‌ها می‌شد.

فرناندو مورینتس، موناکو

با به صدا در آمدن سوت پایان مسابقه اسکوربورد ورزشگاه نتیجه ۵-۵ مساوی در مجموع را نشان می‌داد و این به معنای حذف رئال مادرید بود آن هم در حالی‌که آرزوهایشان به دست بازیکن خودی به باد رفته بود. این در حالی بود که موناکو به لطف درخشش‌های مورینتس به فینال آلمان نزدیک و نزدیک‌تر می‌شد. در هفته‌های پیش رو، موناکو در ادامه افتخارآفرینی‌هایش در اروپا موفق شد تا چلسی را در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شکست دهد؛ آن‌ها در دیدار رفت با نتیجه ۳-۱ در استادیوم لویی دوم برنده شدند و در استمفوردبریج با نتیجه ۲-۲ آبی‌های لندنی را متوقف کردند. در هر دو بازی مذکور آن‌ها بازهم به لطف گل‌های مورینتس به برتری رسیدند تا او در مجموع موفق به ثمر رساندن ۸ گل در ۱۱ بازی‌اش در این رقابت‌ها شود.

با این حال موناکو در دیدار فینال مقابل پورتویی قرار گرفت که با هدایت ژوزه مورینیو به یکی از قدرت‌های نوظهور فوتبال اروپا تبدیل شده بود و در نهایت با یک پیروزی یک طرفه ۳-۰ رقیب فرانسوی‌شان را از پیش‌رو برداشتند. با این حال دوره حضور قرضی فراموش نشدنی مورینتس در موناکو به سادگی از یادها نمی‌رود. او طی مدت زمان کوتاه حضورش در جنوب فرانسه به همان چیزی که می‌خواست رسید و به یکی از بازیکنان مورد علاقه هواداران حاضر در ورزشگاه لویی دوم تبدیل شد. در فصل بعد، مورینتس به مادرید بازگشت تا در فضایی با احساساتی متفاوت به فوتبالش ادامه دهد. برخی از هواداران معتقد بودند که او با گلزنی به رئال مادرید و خوشحالی بعد از گل به این تیم خیانت کرده است اما برخی دیگر اعتقاد متفاوتی داشتند، آن‌ها می‌گفتند خروج مورینتس نتیجه طبیعی تصمیمات فلورنتینو پرز ریاست باشگاه و ورود رونالدو به برنابئو بوده است.

با این حال هر دو گروه می‌دانستند که دوران حضور مورینتس در پایتخت اسپانیا به سر رسیده است. مدتی بعد از بازگشت به پایتخت، مورینتس بار دیگر مادرید را به مقصد خارج از اسپانیا ترک کرد. مورینتس هرگز دوست نداشت که رئال مادرید را ترک کند؛ باشگاهی که در آن نامی برای خودش دست و پا کرده و زوج موفقی با رائول تشکیل داده بود. با این حال وقتی با سردمداران یک باشگاه به مشکل بر می‌خورید چاره‌ای جز جدایی از باشگاهی که عاشقش هستید و حتی گلزنی در برابر آن ندارید.

Will Sharp | These Football Times

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اخبار بیشتر